-0.5 C
Panevėžys
Šeštadienis, 20 balandžio, 2024

Tirpstantys ledynai greta Antarktidos krantų atidengė neištirtą salą

Tirpstantys ledynai visai greta Antarktidos pakrančių atskleidė iki šio neištirtą salą, kurią mokslininkai pakrikštijo „Sif sala“ (angl. Sif Island).

Naujoji sala, kuri ilgą laiką buvo palaidota po storu ledo sluoksniu, o dabar pirmą kartą istorijoje jau yra iškilusi virš jūros lygio, pirmiausia buvo pastebėta mokslininkų iš „Thwaites Glacier Offshore Research Project“ tyrimų projekto.

Mokslininkai šią salą aptiko vasario 26 d., plaukiojant netoli Pine Island šelfinio ledyno krantų, o jos žemės masė siekia vos apie 350 metrų ilgį.

Sif sala šiuo metu vis dar yra daugiausia padengta ledu, tačiau jos paviršiuje jau galima matyti rudų uolienų sluoksnį, kuris stipriai išsiskiria iš jį supančių ledynų ir ledkalnių.

Trumpo vizito saloje metu mokslininkams pavyko patvirtinti, kad sala yra sudaryta iš vulkaninio granito ir ji turi net kelis gyventojus – vietinius ruonius.

Ekspedicijos narė Sarah Slack, tinklaraščio įraše pasakojo: „Iš pradžių manėme, kad galbūt prieš daugybę metų ledkalnis įsitvirtino uolienų atodangoje ir tuomet pakankamai ištirpo, kad atskleistų po juo slypinčias uolienas, tačiau dabar mes matome, kad ledas šioje saloje kadaise buvo dalis Pine Island šelfinio ledyno.“

Anot ekspedicijos nario Jim Marschalek, Žemės mokslų doktorantūros studijų studento iš Londono imperatoriškojo koledžo, jokios kitos panašios uolienų atodangos nematyti bent 65 kilometrus, žvelgiant bet kuria kryptimi.

Jis aiškino: „Antarktidos geologija yra taip smarkiai padengta ledu, kad mes apie ją dar daug ko nežinome. Čia nėra jokios kitos uolienų atodangos bent jau 70 kilometrų nuotoliu bet kuria kryptimi, taigi mums tai tikrai išskirtinė galimybė.“

Dabar, kai Sif sala jau pasirodė, mokslininkai viliasi joje įvykdyti tolesnius tyrimus, kad jų pagalba geriau suprastų kaip žemė po Antarktidos ledynais gali reaguoti į klimato kaitą.

Kad ir koks džiuginantis būtų šis atradimas, toks staigus salos pasirodymas yra beveik neabejotinas tiesioginio plataus masto ledynų tirpsmo poveikio atvejis, kuris per pastarąjį dešimtmetį Antarktidoje tapo įprastu.

Šylantis Žemės klimatas reiškia, kad Thwaites ledynas traukiasi sparčiau nei gali spėti susiformuoti naujas ledas, kas ir atveda iki tokio rezultato kaip šis.

Komandos ekspedicija, kaip suplanuota, turėtų baigtis kovo 25 d., kuomet bus galima atlikti pilną Sif salos uolienų pavyzdžių analizę.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

EŽTT pripažino, kad Šveicarija nepakankamai kovoja su klimato atšilimu

confident-noyce

Kirenija – uostamiestis, kuris padės sielą prikelti iš žiemos miego

confident-noyce

Gidė: šios salos graikai reklamuoti nesistengia – nori joje ilsėtis patys

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau