23.4 C
Panevėžys
Pirmadienis, 17 birželio, 2024

Tiriamos industrinės simbiozės galimybės Panevėžyje ir rajone

AutoriusJPFotoPANEVĖŽIO MIESTO SAVIVALDYBĖ

Žiedinė ekonomika, atliekų mažinimas, Europos žaliasis kursas – šiandien dažnai informaciniuose kanaluose sutinkamos sąvokos. Su jomis susiję teisiniai reikalavimai, būtini sprendimai ir atsiveriančios naujos tvaraus verslo nišos integruojamos į įmonių veiklos procesus. Viena tokių verslo vystymo galimybių – industrinė simbiozė buvo pristatyta Panevėžio rajono savivaldybėje vykusiame renginyje „Žiedinės ekonomikos plėtra agro-maisto sektoriuje: nauji verslo modeliai ir įkvepiančios inovacijos“.     

Įgyvendinant Šiaurės ministrų tarybos finansuojamą projektą „BioBaltic – Nordic-Baltic cooperation within bio-circular-economy“ Panevėžio plėtros agentūra drauge su partneriais – Šiaurės ministrų tarybos biuru, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Bioekonomikos plėtros fakultetu, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro plėtros fakultetu ir Lietuvos Biotechnologų asociacija – organizavo susitikimą skirtą aptarti žiedinės ekonomikos plėtros galimybes su vietos agro-maisto sektoriaus atstovais.

Renginio metu pristatytas industrinės simbiozės procesas – inovatyvus bendradarbiavimo modelis, leidžiantis vieno gamintojo likučius paversti kitos įmonės ar ūkio gamybos ištekliais. Padrąsinti ir įkvėpti atrasti industrinės simbiozės naudą net ir nedidelius verslus ar ūkius renginio organizatoriai pakvietė biologinės kilmės atliekų panaudojimo „žaliosios“ energijos – biodujų gamybos bei „naujojo“ maisto – vabzdžių baltymų gamybos verslo atstovus. Šiam žiedinės ekonomikos verslo modeliui didelis dėmesys skiriamas ir valstybės politikoje, kurios prioritetus ateinančiu 2021–2027 m. laikotarpiu pristatė Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Atliekų politikos grupės atstovė.

Bendras vykdomo projekto tikslas yra nustatyti industrinės simbiozės vystymo galimybes atrinktose MarijampolėsPanevėžio miesto ir rajonoTauragės rajonoir Telšių rajonosavivaldybėse, siekiant sudaryti prielaidas efektyvesniam šiose savivaldybėse susidarančių biologinės kilmės atliekų bei gamybos procesų šalutinių produktų panaudojimui.

Šiuo metu yra vykdomas maisto ir agro sektoriaus įmonių ir ūkių tyrimas, kurio duomenys padės nustatyti galimo verslas-verslui bendradarbiavimo atvejus. Galimybių analizę atlieka jungtinė Vytauto Didžiojo universiteto ir Vilniaus universiteto tyrėjų grupė, bendradarbiaudama su tarptautiniu regioninės plėtros ir planavimo tyrimų centru „Nordregio“ (Švedija). Turėdami išsamius regiono duomenis tyrėjai parengs galimus bendradarbiavimo atvejų modelius, kuriems aptarti pakvies konkrečias Panevėžio įmones ir ūkius. Taip pat bus sudaromos galimybės užmegzti bendradarbiavimą su Šiaurės šalių industrinės simbiozės vystytojais.

„Bendraudami su įmonėmis supratome, kad industrinės simbiozės sąvoka Lietuvoje dar nėra plačiai žinoma, todėl įmonės nesiryžta dalyvauti apklausoje, tačiau šios iniciatyvos sėkmė labai priklauso nuo aktyvaus verslo įsitraukimo ir dalyvavo tyrime, kurį planuojame tęsti iki vasaros vidurio“, – pasakoja projekto veiklas Panevėžio mieste ir rajone koordinuojanti Panevėžio plėtros agentūros verslo aplinkos projektų vadovė Jūratė Raukštienė.

Gauti tyrimo rezultatai ir užmegzti ryšiai sudarys prielaidas tvaraus, žiedinės ekonomikos verslo principus taikančio verslo plėtrai regione ir stiprins Panevėžio investicinį potencialą. Dėl šios priežasties iniciatyva tapo ir šių metų Panevėžio verslo plėtros sąlygų gerinimo projekto dalimi. Jos metu bus analizuojamos industrine simbioze paremto verslo klasterio vystymo galimybės, savo veiklai naudojant žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės žaliavas, kuriant aukštos pridėtinės vertės produktus. Vienas pavyzdžių, regione jau vystomas vieno didžiausių kviečių supirkėjų, krakmolo ir glitimo gamybos bendrovės „Roquette Amilina“ teritorijoje.

Investavus 10 mln. planuojama statyti italų gamintojo „Etea Group“  spirito gamyklą, kuriai žaliavą – kviečių perdirbimo likutines medžiagas, tieks „Roquette Amilina“.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžio rajono savivaldybėje pradėjo dirbti buvęs Panevėžio AVMI viršininkas

confident-noyce

Panevėžio rajono savivaldybė – tinklo „Kuriame Europą su vietos savivalda“ narė

confident-noyce

Panevėžio rajono savivaldybė paminėjo Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20-mečio sukaktį

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau