21.5 C
Panevėžys
Pirmadienis, 14 birželio, 2021

Tikslus pedagogų trūkumas Panevėžyje paaiškės prieš pat mokslo metų pradžią

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoRimvydas ANČEREVIČIUS
Velžio gimnazijos direktorius R. Baltušis sakė, kad nors gimnazijoje mokytojų netrūksta, problemų yra, nes sunkiausia rasti aukštos kvalifikacijos pedagogą.

Kasmet pasibaigus mokslo metams pastebimas vis didesnis mokytojų trūkumas. Situacija paradoksali – Užimtumo tarnyba skelbia, kad darbo visoje šalyje ieško per pusantro tūkstančio pedagogų, nors mokyklų vadovai neranda darbuotojų. Užimtumo tarnybos teigimu, ne visi mokytojai nori vykti dirbti į atokesnes vietoves.

Suskaičiavo prašymus

Užimtumo tarnyboje Panevėžio skyriaus vadovė Audronė Biguzienė pateikė informaciją, kiek turi įregistruotų prašymų dirbti mokytojo darbą Panevėžio mieste ir rajone.

„Iš viso turime 24 prašymus. Pateikiu bendrą informaciją, kokių specialybių mokytojų trūksta Panevėžio mieste ir rajone. Daugiausia reikia pradinio ugdymo mokytojų – dešimt. Anglų kalbos – keturių, biologijos ir kūno kultūros – po du, o kitų specialybių biologijos, dailės ir technologijų, prancūzų kalbos, informatikos, lietuvių kalbos, rusų kalbos ir tikybos – po vieną specialistą“, – informavo A. Biguzienė.

A. Biguzienė.

Mokės už keliones

Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Kęstutis Rimkus paaiškino, kad, birželio 25 dienos duomenimis, rajone buvo ieškoma 10 pedagogų.

„Reikia informatikos, tikybos, chemijos, psichologijos, matematikos, mokytojų padėjėjų, neformaliojo vaikų švietimo (šokių ir sporto) programų ir ikimokyklinio ugdymo mokytojų“, – suskaičiavo trūkstamus specialistus skyriaus vedėjas.

Jis pristatė, kokius sprendimus priėmė Panevėžio rajono savivaldybės taryba:

„Rajono taryba prieš porą metų patvirtino sprendimą dalinai apmokėti keliones į darbą važinėjantiems pedagogams. Dalinis apmokėjimas yra nuo vieno iki trijų eurų, priklausomai nuo nuvažiuotų kilometrų. Trys eurai mokami tiems, kurie nuvažiuoja daugiau kaip 26 km. Panevėžio rajono 7 gimnazijose 2019–2020 metais dirba 216 mokytojų, iš jų važinėja į darbą 172 (79,6 procentai).“

Priimame bet ką, o ne rimtus specialistus. Įdarbiname tokius, kurie niekur nepritampa, o priėmus – reikia mokytojus mokyti, kaip dirbti su vaikais. Jaunų specialistų jau kone penkerius metus nesame matę. Iki rugsėjo 1 dienos į Velžio gimnaziją priimsime 9 naujus specialistus. Beje, gerus specialistus mokyklos vilioja, bet jie ir dirba ne vienoje mokykloje

Velžio gimnazijos direktorius R. Baltušis

Pasak K. Rimkaus, surinkti duomenis parodė, kiek kasmet iš rajono mokslo įstaigų išeina mokytojų.

„Per 5 praėjusius mokslo metus iš 7 gimnazijų vidutiniškai kasmet išeina 6 mokytojai dėl turimų kelionės išlaidų į darbą. Gimnazijų direktoriai siūlo apmokėti visas kelionės išlaidas neatsižvelgiant į važiuojamą atstumą. Tokia galimybė bus svarstoma“, – tvirtino K. Rimkus.

K. Rimkus.

Jauni neateina

Velžio gimnazijos direktorius Rimtas Baltušis sakė, kad nors gimnazijoje mokytojų netrūksta, problemų yra, nes sunkiausia rasti aukštos kvalifikacijos pedagogą.

„Priimame bet ką, o ne rimtus specialistus. Įdarbiname tokius, kurie niekur nepritampa, o priėmus – reikia mokytojus mokyti, kaip dirbti su vaikais. Jaunų specialistų jau kone penkerius metus nesame matę. Iki rugsėjo 1 dienos į Velžio gimnaziją priimsime 9 naujus specialistus. Beje, gerus specialistus mokyklos vilioja, bet jie ir dirba ne vienoje mokykloje“, – kalbėjo gimnazijos direktorius.

Jis taip pat užsiminė apie Švietimo ministerijos investicijas į pedagogų rengimą:

„Sunkiausia rasti aukštos kvalifikacijos pedagogą, kuris galėtų kokybiškai parengti mokinius. Nors Švietimo ministerija sako investuojanti į pedagogų rengimą – šiemet pasirinkusiesiems pedagogikos studijas skiriamos 300 eurų stipendijos, bet klausimas, ar baigę studijas jie pasirinks darbą rajonų mokyklose.“

R. Baltušis.

Skaičiai bus tikslinami

Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Gabrėnienė informavo, kiek pedagogų trūksta miesto mokykloms.

„Gegužės–birželio mėnesių statistika rodo, kad reikėjo 37 specialybių mokytojų. Daugiausia – septynių – reikėjo ikimokyklinio ugdymo mokytojų, po penkis – matematikų ir pradinio ugdymo, keturių – psichologų. Kitų specialybių – po vieną ar du. Informacija dar bus tikslinama rugpjūčio mėnesio pabaigoje – prieš pat mokslo metų pradžią“, – sakė A. Gabrėnienė ir teigė, jog pedagogų trūkumą jaučia bene visos Lietuvos mokyklos.

Velžio gimnazija.

Jaunų nedaug

Pasak Švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės, tarp mokyklų vyksta mokytojų rotacijos.

„Geri pedagogai viliojami, jiems siūloma daugiau pamokų, kad tik dirbtų. Dar yra kita problema – mokytojų amžius. Vidutinis amžius – 58 metai. Per 2019–2020 mokslo metus mokytojų, turinčių iki 4 metų darbo stažą, mieste buvo 32, o iki 15 metų ir daugiau – 786. Jaunus, ką tik baigusius mokslus pedagogus prikalbinti dirbti – sudėtinga. Nebent jiems reikia atidirbti, nes buvo mokama stipendiją“, – pasakojo A. Gabrėnienė.


3 komentarai

Daina 2020-07-17 13:28 at 13:28

Melas. Mano sesuo pedagogė, kiek ėjo į darbo pokalbį, tiek nepriima. Nes neturi darbo patirties. O priima tuos, kurie turi darbo patirtį. Ir nuolat atsiranda pedagogų su darbo patirtimi ir norinčių dirbti. Ir atrankose visuomet būna norinčių dirbti.

Atsakyti
Jurate 2020-07-17 13:30 at 13:30

Kaip vertinot mokytojus, taip dabar ir turit. Išėjau iš šio darbo ir patikėkit nesapnuoju, nors išdirbau ilgai ir vienoje vietioje. Jaučiausi nereikalinga, pažeminta ir visuomenės nuomonės ir valdžios veiksmų

Atsakyti
ne 2020-07-18 13:45 at 13:45

Ne

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Mokslo metus užbaigti mokyklose galės dar daugiau mokinių

confident-noyce

Aiškėjant, kaip mokyklos dirbs rudenį – griežtas vertinimas: bus blogai

confident-noyce

A. Lipniūno progimnazijoje – respublikinė metodinė praktinė konferencija

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau