3.4 C
Panevėžys
Šeštadienis, 20 balandžio, 2024

Ties subyrėjimo riba atsidūrė pavojingiausias pasaulio ledynas

Milžiniškas pavojingiausiu pasaulio ledynu vadinamas ledo luitas atsidūrė ties subyrėjimo riba ir grasina pakelti globalų jūros lygį beprecedenčiu 2,43 m. lygiu.

NASA po Thwaites ledynu vakarų Antarktidoje aptiko didžiulę ertmę, kuri mokslininkų teigimu, gali destabilizuoti šį pavojingą ledo bloką ir nuversti jį į jūrą.

Vyriausieji agentūros mokslininkai perspėjo, kad auganti ertmė jau savo aukščiu prilygsta Londono „The Shard“ dangoraižiui ir užimą 10000 futbolo aikščių dydžio teritoriją.

Jai besiplečiant, Thwaites irs vis greičiau ir greičiau, potencialiai skatindamas globalią katastrofą.

„Ertmės dydis po šiuo ledynu vaidina svarbų vaidmenį tirpsmo procese,“ – sakė NASA mokslininkas, dr. Pietro Milillo. „Kuo daugiau karščio ir vandens patenka po ledynu, tuo greičiau jis tirpsta“.

Milžiniškas Thwaites ledynas apima 292669 kvadratinių kilometrų plotą, kuris prilygtų maždaug pusei visos Jungtinės Karalystės teritorijos.

Jeigu jis ištirps, tuomet globalus jūros lygis pakils daugiau nei 0,6 metro, sukels pakrantinius potvynius ir šimtus tūkstančių gyventojų visame pasaulyje privers sprukti iš savo pačių namų.

Tačiau didžiausią nerimą NASA mokslininkams kelia Thwaites apsauginis poveikis kaimyniniams ledynams.

Jų teigimu, šis ledo gabalas yra tarsi „atrama“, sulaikanti aplinkinius ledynus nuo tirpsmo. Be jo, visi aplinkiniai ledynai gali suirti, o ištirpus visam ledui, pasaulinį jūros lygį pakelti 2,43 m.

Tai po vandeniu paliktų didžiulius pakrančių miestų plotus, gatves paverstų kanalais ir visiškai užlietų kai kuriuos miestelius bei didmiesčius.

Po Thwaites besiplečiančią ertmę NASA aptiko analizuodami pro ledą prasiskverbiančių instrumentų užfiksuotas palydovines Thwaites nuotraukas.

Šis tyrimas yra dalis NASA „Operation IceBridge“ misijos, kuri kosminius kadrus naudoja klimato kaitos poveikio sekimui.

Anot mokslininkų, ši skylė yra pakankamai didelė, kad per pastaruosius trejus metus ledynas jau prarado 14 milijardų tonų ledo.

Dydis ir sprogstamasis naujai atrastos skylės didėjimo masta nsustebino ir visko mačiusius tyrėjus.

„Mes daugybę metų įtarėme, kad Thwaites nėra tvirtai įsikabinęs į po juo esančias pamatines uolienas,“ – sakė komandos narys, profesorius Eric Rignot iš Kalifornijos universiteto.

Rezultatai pabrėžia būtinybę atlikti detalesnius ledyno apatinės pusės stebėjimus taip aiškinantis kaip juos veikia klimato kaita.

Pastarąjį amžių globalus jūros lygis palaipsniui augo. Šiuo metu lygis kyla 0,3 cm. per metus.

Kylantis vandenis lygis kelia grėsmę žemai įsikūrusioms pakrančių teritorijoms, kurių dalis gali visiškai pradingti.

Tai taip dėl to gali sustiprėti ir jūrinės audras bei cunamiai, kurie dar labiau išplistų į žemyno gilumą, negu tai vyko iki šiol.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

PAGD įspėja dėl sustiprėjusio vėjo gūsių: pasirūpinkite savo turto saugumu

confident-noyce

Vandens someljė atsakė į amžiną klausimą: ar sveika gerti mineralinį vandenį?

confident-noyce

Nuo gegužės Kaune mažės geriamojo vandens kaina

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau