-1.8 C
Panevėžys
Antradienis, 6 gruodžio, 2022

„Tėvynės“ komanda apsilankė Naujamiesčio seniūnijoje: aktyvios bendruomenės, karaimai ir mažėjantis gyventojų skaičius

AutoriusSAMANTA ILONYTĖ
FotoŽIVILĖ VEČIORKUTĖ
Tęsiant tėvynainių keliones po Panevėžio rajono seniūnijas, šį kartą susitikimas įvyko Naujamiestyje. Į vietinę biblioteką susirinko seniūnijos gyventojai, kurie pasidalino gyvenimo džiaugsmais, vargais bei idėjomis „Tėvynės“ savaitraščio puoselėjimui.

Tėvynainiai ir toliau tęsia kelionių ciklą po Panevėžio rajono seniūnijas „Kai Jūs neateinate pas „Tėvynę“, tai „Tėvynė“ ateina pas Jus“. Mūsų tikslas – būti arčiau skaitytojų bei tokiu būdu išgirsti jų nuomonę apie problemas bei džiaugsmus rajone. Šį kartą „Tėvynės“ redakcija lankėsi Naujamiesčio seniūnijoje.

Vienintelė Dailės galerija ir karaimų kapinės

Naujamiesčio seniūnas Jonas Sankaitis pirmiausia pasidžiaugė, jog seniūnijoje visai neseniai atliktas remontas. Paskutinį kartą remonto darbai čia vyko prieš dvidešimt metų, tad pokyčiai – labai laukti. Tačiau visų labiausiai jis džiaugėsi tuo, jog Naujamiesčio seniūnija – žemės ūkio kraštas.

„Mes čia turime labai daug visko: žemės ūkio kooperatyvą „Naujamiesčio aruodai“, kuriam vadovauja Ragažinskai, taip pat Mariezų kaime turime Urbonavičių ūkį, kuriame – net keturiasdešimties hektarų obelynas. Degionių kaime įsikūrusi įmonė „Mototecha“, kuri gamina melžimo aparatus, o įdomiausia tai, kad jie turi užsakymų net iš Saudo Arabijos, kuriai gamino įrangą kupranugariams melžti. Iš tiesų įvairių verslų – apstu ir visais jais reikia didžiuotis!“

Pasak seniūno, Naujamiestis išsiskiria tuo, jog vienintelis turi Dailės galeriją bei vieną seniausių šalies mokyklų. „Pirmą kartą mokykla rašytiniuose šaltiniuose užfiksuota 1583 metais. Būtina paminėti ir tai, kad turime karaimų kapines, kurių Lietuvoje yra trejos, tačiau veikiančios tik dvi – mūsų ir Trakų. Naujamiestyje kadaise gyveno trys tautos: žydai, karaimai ir lietuviai. Visi jie turėjo savo maldos namus“, – dėstė seniūnijos vadovas.

J. Sankaitis.

Šiaudinės skulptūros

J. Sankaitis didžiuojasi ir aktyviomis seniūnijos bendruomenėmis. „Aktyviausios būtų Berčiūnų, Gustonių, Naujamiesčio, Liberiškio. Stanislovo Kerbedžio gimtinėje Naudvaryje yra daugiau kaip šimtas gyventojų. Jie visi labai glaudžiai bendrauja, tad irgi smagu matyti tokią bendruomenę“, – pasakojo vyras.

Du labiausiai verti paminėjimo projektai – Šiaudų skulptūros ir įrengtas paplūdimys Berčiūnuose.

„Jau daugiau kaip dešimt metų vykdomas Dailės galerijos projektas šiaudų skulptūroms gaminti, tačiau šiemet prasti reikalai su finansavimu, todėl projektas tęsis, bet mažesne apimtimi. Taip pat Berčiūnuose, palei Sanžilės upę, išvalėme aikštelę, užsėjome žolytę, padarėme paplūdimį, nes nemaža dalis gyventojų keliauja ten maudytis vasaros metu“, – tikino pašnekovas.

Naujamiesčio seniūnijos kultūros centro-Dailės galerijos vadovė Vigita Dumbrienė atskleidė, kad šiaudinių skulptūrų paroda šiemet bus, tačiau kada – nežinoma. „Bus, bet vėliau nei įprasta. Skulptūros šiuo metu po truputį kuriamos vidaus patalpose, ne lauke, kaip buvome pratę. Puoselėsime minimalizmą. Šių metų tema „Šiaudinių skulptūrų alėja“. Kada bus baigta – nežinau. Bėda, kad negauname šiaudų. Seniau gaudavome iš Berčiūnų bendrovės bei kitų ūkininkų. Dabar daug kas neberenka šiaudų, o kas renka, negali atvežti, nes dirba ūkio darbus, tad nėra laiko. Taigi, dabar laukiame to „vėliau“, kai kažkas galės jų mums parūpinti. Tikimės, kad ši šiaudinių skulptūrų tradicija išliks“, – teigė V. Dumbrienė.

Tęsiant tėvynainių keliones po Panevėžio rajono seniūnijas, šį kartą susitikimas įvyko Naujamiestyje. Į vietinę biblioteką susirinko seniūnijos gyventojai, kurie pasidalino gyvenimo džiaugsmais, vargais bei idėjomis „Tėvynės“ savaitraščio puoselėjimui.

Mažėja gyventojų

Pasiteiravus, dėl kokių problemų į seniūniją dažniausiai kreipiasi gyventojai, J. Sankaitis tikino, kad dėl girtavimo bėdų.

„Naujamiesčio seniūnijoje žmonės ateina pasiskųsti dėl įvairių problemų. Visgi dažniausios bėdos – geriantys kaimynai. Seniūnijoje turime daugiau nei dešimt tokių šeimų, kur vyksta girtavimai aplinkoje, kurioje yra vaikų. Yra ir pavienių geriančių asmenų. Aišku, pasitaiko ir paprastesnių bėdų: per arti pastatyta tvora, šakos kaimyno teritorijoje ir t. t. Tačiau tokias bėdas išsprendžiame lengvai.“

Seniūnas nusivylęs tuo, kad gyventojų vis mažiau ir mažiau.

„Naujamiestyje jau penkerius metus gyventojų skaičius išlieka pastovus,  deja, seniūnijoje jų mažėja. Namai Naujamiestyje – patogūs, čia atsikelia daug naujakurių. Darželis pilnas vaikų. Gimnazija tapo mokykla, nes arti miestas, todėl tėvai, kurie dirba Panevėžyje, vaikus dažniausiai vežioja mokytis į miestą. Štai muzikos skyriuje – mokinių daug. Tuo džiaugiamės. Renginys veja renginį“, – dėstė jis.

Tęsiant tėvynainių keliones po Panevėžio rajono seniūnijas, šį kartą susitikimas įvyko Naujamiestyje. Į vietinę biblioteką susirinko seniūnijos gyventojai, kurie pasidalino gyvenimo džiaugsmais, vargais bei idėjomis „Tėvynės“ savaitraščio puoselėjimui.

Gausus skaitytojų skaičius

Į susitikimą su tėvynainiais atvyko ir keletas seniūnijos gyventojų. „Naujamiestis – vienas iš trijų svarbiausių pasaulio miestų (juokėsi). Yra Naujamiestis, Niujorkas ir Naujasis Džersis. Čia, kaip ir ten, nuolat galima džiaugtis aukšto lygio renginiais, koncertais. Nepamirškime, kad čia turime Muzikos mokyklos skyrių, kur turime be galo muzikalių vaikų“, – kalbėjo Baibokėlių kaimo gyventojas Juozas Klioris.

Naujamiesčio bibliotekininkė Monika Dumbraitė džiaugėsi, kad jų biblioteka – aktyviai lankoma. „Turime daugiau nei du šimtus skaitytojų. Lankosi ir vaikai, ir vyresni. Tačiau vaikų mažiau. Rengiame įvairius užsiėmimus, pavyzdžiui, praėjusią savaitę su vaikais skaitėme ir įamžinome grybus ant medinių lentelių. Bibliotekoje turime kryžiažodžių klubą ir skaitytojų klubą „Tobulėk“. Amžiaus cenzo nėra, bet būrelių nariai – vyresni gyventojai. Jau penkerius metus vykdau sveikatos projektą, tad kiekvieną trečiadienį intensyviai sportuojame“, – kalbėjo bibliotekininkė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miežiškių seniūnijoje gyventojų problemas sprendžia seniūno suburta komanda

confident-noyce

Gruodžio 2-osios „Tėvynėje“: pažintis su Miežiškių seniūnija ir Panevėžio rajono Kalėdų eglės įžiebimas

confident-noyce

Lapkričio 25-osios „Tėvynėje“: Ramygaloje populiarėjantis diskgolfas ir gailiūnietės namuose išaugęs bananmedis

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau