„Tėvynė“ apsilankė unikaliame krašte – Karsakiškio seniūnijoje

AutoriusDOVILĖ BARVIČIŪTĖFotoŽIVILĖ VEČIORKUTĖ

Projektas „Kai Jūs neateinate pas „Tėvynę“, tai „Tėvynė“ ateina pas Jus“, skaičiuoja jau paskutines savaites. Tėvynainiai aplankė vienuolika Panevėžio rajono seniūnijų ir šįkart domėjomės žmonių gyvenimu Karsakiškio seniūnijoje. Apie esamus džiaugsmus ir rūpesčius pasakojo Karsakiškio seniūnijos seniūnė Rima Jaškūnienė.

Į susitikimą su žurnalistais atvyko ir Tiltagalių kultūros centro vadovė Renata Kopūstienė bei Karsakiškio Nukryžiuotojo Jėzaus parapijos klebonas, Geležių Šv. Juozapo parapijos administratorius Stasys Tamulionis. Kitą savaitę redakcijos atstovai aplankys paskutinę – dvyliktąją –Miežiškių seniūniją.

Norėtų daugiau verslo įmonių

„Mes džiaugiamės viskuo, visais ir kiekvienu savo gyventoju. Visais dalykais, kurie pas mus vyksta. Turime penkias stiprias bendruomenes, stiprų kultūros centrą su savo padaliniais, gražiai tvarkome aplinką. Vykdome daug įvairių iniciatyvų, bendruomenės įgyvendina programas, ruošia projektus, turime ir Trečiojo amžiaus universitetą“, – pokalbį pradėjo Karsakiškio seniūnijos seniūnė Rima Jaškūnienė.

„Tik norėtųsi verslo įmonių turėti daugiau, pas mus jų ganėtinai mažai“, – tęsė ji ir pasakojo, kad seniūnijos gyventojai dažniausiai arba ūkininkauja, arba išvažiuoja į darbo vietas. Į Panevėžį kasdien dirbti vyksta ir tolimesniuose kampeliuose – Geležiuose, Stumbriškyje ar Prūseliuose – gyvenantys žmonės.

„Norėtųsi daugiau darbo vietų sukurti čia, bet nėra taip lengva padaryti. Ūkininkavimui išsiplėsti nebėra kur. Ūkininkai turi žemes, dirba šeimomis, žemės jau padalintos, todėl kažkam naujai įsiterpti labai sunku“, – sako seniūnė.

R. Jaškūnienė.

Daugėja pašalpų gavėjų

Paklausta apie esamą demografinę padėtį Karsakiškio seniūnijoje R. Jaškūnienė teigė, kad mirtingumas čia didesnis nei gimstamumas. O ir į šį kraštą mažai kas sugrįžta, nepastebimos ir ryškesnis gyventojų augimo tendencijos. Kiek daugiau žmonių, ypač jaunų šeimų, kuriasi Karsakiškio seniūnijai priklausančiuose soduose, esančiuose arčiau miesto. Skaičiuojama, kad seniūnijoje gyvena apie 2850 gyventojų.

Viena iš didesnių problemų seniūnijoje – kasmet augantis paramos gavėjų skaičius. Šiuo metu paramą maisto produktais gauna apie 470 žmonių.

„Turime labai daug socialinių pašalpų gavėjų, nedirbančių, vienišų žmonių, kuriems reikalinga tokia pagalba, ir kas blogiausia, kasmet jų daugėja. Iš visų seniūnijų esame daugiausia išdalinanti paramą maisto produktais. Daug prašymų sulaukiame ir dėl kompensacijos už šildymą“, – sakė R. Jaškūnienė.

Karsakiškio seniūnija.

Festivalis padėjo atrasti talentus

Tiltagalių kultūros centro vadovė Renata Kopūstienė pasakojo, kad Karsakiškio seniūnijoje vyksta daug tradicinių renginių, kalendorinių švenčių. Tiltagaliuose ne vieną dešimtmetį vyksta Švento Antano atlaidai, taip gimė ir Antaninės, ir Jokubinės Geležiuose. Tradicija tapo ir netradicinis renginys, kuris kone labiausiai garsina Tiltagalių kraštą, tai – alternatyviosios mados festivalis „Pašėlęs ruduo“. Unikalus renginys atskleidė daug talentingų žmonių.

„Pasirodo, mes tokių gyventojų turime, ir nemažai. Svečiai, kurie atvyksta į festivalį, dažnai pagalvoja, kad tai profesionalių floristų darbai. O iš tikrųjų didžioji dalis darbų yra sukurti vietinių, aplinkinių žmonių. Festivalis prasidėjo nuo žaismingo šou, kiekvienais metais jis plėtėsi, taip įsitraukė ir Panevėžio rajono bei apskrities kūrėjai. Pavyzdžiui, iš Lukonių kaimo Almantas, kuris šešerius metus dalyvavo šiame renginyje, įstojo į Dailės akademiją ir dabar jau baigia dizainerio specialybę. Jis pats ne kartą akcentavo, kad būtent šis festivalis atskleidė jo pašaukimą. Arba kitas atvejis – mūsų Samanta Šaparnytė, kuri dabar jau ketveri metai gyvena užsienyje, kiekvienais metais grįžta dėl šio renginio ir visada labai maloniai nustebina. Drabužius ji kuria tai iš ryžių, tai iš lęšių ar kitų medžiagų“, – pasakojo R. Kopūstienė.

R. Kopūstienė.

Vyksta sakralinės muzikos koncertai

Kaip ir kasmet, seniūnijoje laukiama ir Šv. Kalėdų. Kaimeliai jau po truputį pradeda puoštis kalėdinėmis dekoracijomis, yra numatytos ir įvairios edukacijos Karsakiškyje, Tiltagaliuose, Geležiuose.

„Kuriame patys ir kviečiame kurti visus. Gaminsime šventines dekoracijas, kuriomis puošime savo namus, aplinką ir patį miestelį. Gruodžio 16 dieną vyks kalėdinio miestelio atidarymas Tiltagaliuose, 18 dieną – Geležiuose, o 20 dieną – Karsakiškyje“, – informavo R. Kopūstienė.

Be to, kultūros centro vadovė džiaugėsi, kad atėjus naujam klebonui Stasiui Tamulioniui, Šv. Kalėdų ir Šv. Velykų Mišios jau vyksta ir Tiltagaliuose. Be to, Karsakiškio bažnyčioje bei koplyčiose septyneri metai skamba sakralinės muzikos koncertai.

Karsakiškio seniūnija.

Dar tik įleidžia šaknis

Karsakiškio Nukryžiuotojo Jėzaus parapijos klebonas Stasys Tamulionis tarnauti parapijiečiams atvyko prieš trejus metus. Dvasininkas neslepia, kad tarnystės pradžia čia buvo labai sunki. Anot jo, reikia bent dešimt metų, kad gerai pažintum savo parapijas.

„Didelė blogybė, kai nepažįsti savo žmonių. Ir jie žiūri kaip į svetimą, sunkiai atsiveria. Džiaugiuosi, kad po truputį mūsų santykiai šyla. Man čia labai gera, bet dveji metai buvo tikrai sunkūs. Kaip sakau, kada iškasa seną obelį ir ją persodina kitoje, svetimoje žemėje, medžiui reikia laiko prigyti. Taip ir aš bandau prigyti ir visapusiškai atsidavęs tarnauti savo parapijiečiams“, – kalbėjo S. Tamulionis.

Klebonas pastebi, kad šis kraštas unikalus, net ir maži kaimeliai turi savo koplyčias.

S. Tamulionis.

„Manoma, kad anksčiau čia gyveno turtingi ir išmintingi žmonės. Gyvenvietėse jie pasistatė savo koplyčias. O jos atsirado dėl to, kad bažnyčios nuo mažų kaimelių buvo labai nutolusios. Būdavo sunku, ypač žiemą, iki čia atlydėti mirusįjį. Lengviau būdavo kunigui atvažiuoti vienam į koplyčią, atlaikyti mišias ir palaidoti. Tačiau šiandien, iš vienos pusės žiūrint, didelis koplyčių skaičius tikintiesiems yra tarsi palengvinimas, nereikia toli važiuoti, močiutės gali pačios ar su palyda ateiti. Iš kitos pusės – parapijai labai blogai, kadangi taip sunkiau suvienyti tikinčiuosius. Žmonės išsibarstė, nebėra bendrystės jausmo“, – pastebėjimais dalijosi kunigas S. Tamulionis.

Karsakiškio Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčioje Mišios aukojamos kiekvieną sekmadienį 10 valandą, Geležiuose – 12 valandą. Šv. Kalėdų ir Šv. Velykų dienomis Mišios čia laikomos 8 valandą, kad Tiltagaliuose jas būtų galima laikyti 12 valandą.

Artėjant didžiausioms metų šventėms, kunigas primena, kad Šv. Kalėdos siejasi ne tik su dovanomis, sveikinimais ar eglučių įžiebimo šventėmis. Dažnas pamiršta tikrąją šių švenčių prasmę – Jėzaus Kristaus gimimą.

„Kas galite, ateikite į maldos namus, kartu pasveikinkime gimusį Jėzų. Švęskime gimtadienį su Jėzumi jo namuose“, – kviečia dvasininkas S. Tamulionis.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžio rajono savivaldybė atsikrato nereikalingo nekilnojamojo turto

confident-noyce

Panevėžio rajono gyventojai sunerimo: mažąsias vaistines gali uždaryti

confident-noyce

Panevėžio rajono Garbės piliečio vardas suteiktas merui P. Žaguniui

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau