Tėvai sukritikavo vaikų maitinimo pokyčius: nežino, kaip draudimus paaiškinti vaikams

Tėvai sukritikavo vaikų maitinimo pokyčius: nežino, kaip draudimus paaiškinti vaikams

Monika KASNIKOVSKYTĖ (TV3.LT) / ŠMM, BNS, DELFI nuotr.

 

Šį rugsėjį mokyklose įsigaliojus naujai, kur kas griežtesnei vaikų maitinimo tvarkai, moksleivių tėvai negaili kritikos pokyčių rengėjams, pastebėdami, kad nei jie, nei jų atžalos neturėjo pakankamai pasiruošti mitybos pokyčiams.

BIC

Be to, tėvų teigimu, sunku vaikams paaiškinti, kodėl namie jie gali šlamšti saldumynus, o mokykloje tai draudžiama. Tačiau dietologai pastebi, kad nesveikas maistas mokykloje ne draudžiamas, o nerekomenduojamas, viskas priklauso nuo tėvų pasirinkimo.

Nuo rugsėjo darželiuose ir mokyklose įsigaliojo nauja vaikų maitinimo tvarka: čia nebeparduodami pieno produktai su glajumi, glaistu, šokoladu ar kremu, valgomieji ledai, rūkyti mėsos gaminiai. Iš valgiaraščių išnyko ir kai kurie karštieji patiekalai, draudžiami džiūvėsėliuose volioti ar džiūvėsėliais pabarstyti kepti mėsos, paukštienos ir žuvies gaminiai, padažai su spirgučiais, silkė.

Seimo Sveikos gyvensenos komisija trečiadienio posėdyje apie vaikų maitinimo problemas kalbėjosi su kelių ministerijų, mokyklų, darželių, tėvų atstovais ir sveikos mitybos specialistais.

Saldainius leidžia namie, bet ne mokykloje

Naująją maitinimo tvarką ugdymo įstaigose Lietuvos tėvų forumo pirmininkas Darius Trečiauskas laiko ne iki galo išbaigta.

„Nėra pasiruošta jai. Kaip visada, mintis ir idėja buvo gera, bet problemos, su kuriomis susiduria vaikai ir tėvai, jos egzistuoja. Jei kalbame apie konkrečius produktus, gerai, kad nesveikų produktų sąrašas išplėstas, bet daug tėvų abejonių kelia tai, kad tie produktai įtraukti neturint jokių mokslinių faktų“, – posėdyje kalbėjo D. Trečiauskas. Jis pateikė šokolado ir kakavos pavyzdį – abu vaikų meniu nepageidaujami ir nerekomenduojami atsinešti iš namų.

Tačiau tėvų atstovas pabrėžia, kad šokolado nauda protiniam vystymuisi yra įrodyta moksliškai.

„O jis dabar prie draudžiamų produktų. Norėtųsi, kad sprendimas būtų ne iš lempos, ne ministerijos klerko, o jis būtų paaiškintas, pristatytas visuomenei. Nėra nei pilotinio projekto, mintis atrodo gera, bet strategijos nėra“, – kalbėjo D. Trečiauskas.

Jo kolega Lietuvos tėvų forumo valdybos narys Kęstutis Mikalajūnas akcentuoja, kad nei tėvai, nei vaikai neturėjo pakankamai laiko pasiruošti, mat dabar vaikai turi susipažinti su nauju maistu, formuoti naujus mitybos įpročius, o tam reikia laiko.

„Įpročiai greitai nesikeičia. Vaikams nepažįstama spalva, tekstūra yra atstumiama. Vaikų negalima forsuoti, reikia supažindinti. Ir suaugusiems reikia laiko pakeisti įpročius. Labai daug girdžiu iš tėvų atsiliepimų, kad jie jaučiasi blogai, kai vaikams duoda į mokyklą sumuštinį su rūkyta dešra ar negali duoti bandelės su šokoladiniu glajumi. Tėvams labai sunku išaiškinti vaikui, kodėl jis namie gali valgyti saldainį, bet negali jo nusinešti į mokyklą“, – teigė K. Mikalajūnas.

Bandelių nedraudžia

Tuo metu gydytoja–dietologė Edita Gavelienė pagyrė naująją vaikų maitinimo tvarką, tačiau pastebėjo, kad visuomenė, maisto gamintojai ir tėvai su ja buvo per mažai supažindinti.

„Nebuvo pakankamai išaiškinimo, supažindinimo maisto gamintojų, nebuvo supažindinti tėvai, per greitai pereita prie tvarkos pakeitimo“, – stebėjosi dietologė.

E. Gavelienė taip pat atkreipia dėmesį į maisto dėžutes, kurias savo atžaloms ruošia tėvai. Pasirodo, jose gali atsirasti ir bandelė su glajumi, ji nėra draudžiama, tačiau tėvai turėtų pasirūpinti sveikesnėmis mitybos alternatyvomis vaikams.

„Jeigu mes kalbame apie vaikų maisto dėžutes, kurių turinys rekomenduojamas, noriu atkreipti dėmesį, ta rekomendacija taip pat yra teisinga. Tai nėra draudimai. Niekas netikrins tų vaikų dėžučių. Aiškiai parašyta, kas rekomenduojama atsinešti, o kas ne. Tada jau tėvų reikalas, ką jie vaikui į mokyklą įdės“, – kalbėjo E. Gavelienė.

AIK

H2Auto plovykla

Mano namukas

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.