Automobilius eksportuojanti Vilniaus įmonė „Biovarda“ teismui apskundė muitinės rugpjūtį skirtą 13,6 mln. eurų baudą už tarptautinių sankcijų pažeidimą.
Apie gautą ir priimtą „Biovardos“ skundą BNS informavo Regionų administracinio teismas.
„Teismas rugsėjo 3 dieną gavo „Biovardos“ skundą Vilniaus teritorinei muitinei dėl tarptautinių sankcijų pažeidimo protokolo panaikinimo. Protokolu pareiškėjai skirta daugiau nei 13 mln. eurų bauda ir konfiskuotos transporto priemonės“, – BNS pranešė teismo atstovė Sigita Gamulėnienė.
Jos teigimu, „Biovarda“ neprašė taikyti laikinųjų apsaugos priemonių.
Apie už tarptautinių sankcijų pažeidimą skirtą 13,6 mln. eurų baudą neįvardytai įmonei muitinė pranešė rugpjūčio pradžioje. BNS šaltiniai tuomet patvirtino, kad bauda skirta įmonei „Biovarda“.
Taip pat buvo sulaikytos ir konfiskuotos šešios vilkikų puspriekabės.
Muitinės teigimu, įmonė, sudarydama sandorius su Kazachstane, Baltarusijoje ir Turkijoje registruotomis kompanijomis, nesilaikė tarptautinėmis sankcijomis nustatytų apribojimų ir įpareigojimų, todėl transporto priemonių gabenimas buvo įvertintas kaip sankcijų pažeidimas.
BNS turimais tyrimo duomenimis, daugiau nei 200 per Lietuvą į Kazachstaną, Baltarusiją ir Turkiją įmonės eksportuotų transporto priemonių buvo įregistruotos Rusijoje veikiausiai net nepasiekusios šių šalių. Sulaikytas šešias transporto priemones pirko Baltarusijos įmonė.
„Biovardos“ vadovas Andrejus Božko BNS komentuoti situaciją tuomet atsisakė.
Šiuo metu neveikiančioje įmonės svetainėje rugpjūčio pradžioje skelbta, kad „Biovarda“ parduoda bei tiekia sunkvežimius ir prabangius automobilius. Portale „Rekvizitai.lt“ nurodoma, kad bendrovė juos eksportuoja būtent į Kazachstaną, Baltarusiją ir Turkiją.
Registrų centro duomenimis, 2018 metais įkurtos bendrovės naudos gavėjas dabar yra įmonės direktorius A. Božko. Anksčiau jos akcininkais yra buvę Jūratė ir Henrikas Pacyno, o pastarasis – ir jos steigėjas.
2023 metais „Biovarda“ gavo 33,2 mln. eurų pajamų – 11,7 karto daugiau nei 2022-aisiais (2,8 mln. eurų), jos grynasis pelnas augo 2,7 karto iki 134,6 tūkst. eurų (48 tūkst. eurų).
2018–2021 metais bendrovės pajamos svyravo nuo 0 iki 17 tūkst. eurų, ji dirbo nuostolingai, o didžiausias nuostolis – 8,9 tūkst. eurų – fiksuotas 2019 metais.