Teismas nesutiko iki gyvos galvos nuteistam vyrui skirti terminuotą bausmę

Teismas nesutiko iki gyvos galvos nuteistam vyrui skirti terminuotą bausmę

BNS / Pixabay.com nuotr.

Kauno apygardos teismas nesutiko iki gyvos galvos nuteistam Renatui Grubliauskui skirti terminuotą laisvės atėmimo bausmę. 

Teismas nagrinėjo Pravieniškių pataisos namų teikimą dėl R. Grubliauskui skirtos laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimo į terminuotą laisvės atėmimo bausmę.

Kauno apygardos teismas 1999 metais R. Grubliauską už dviejų žmonių nužudymą bendrininkų grupėje dėl savanaudiškų paskatų nuteisė kalėti iki gyvos galvos.

BIC

„Tarp nuteistųjų autoriteto neturi, tikina, kad kriminalinės subkultūros apraiškų netoleruoja ir jų nesilaiko. R. Grubliauskas palaiko socialinius ryšius su sutuoktine bei seserimi, sutuoktinė šiuo metu atlieka laisvės atėmimo bausmę Panevėžio pataisos namuose“, – rašoma teismo nutartyje esančiame pataisos namų teikime.

Taip pat teikime sakoma, kad nuteistasis mėgsta skaityti fantastinę literatūrą, skaito periodinę spaudą, stebi procesus visuomenėje, yra grąžinęs priteistus civilinius ieškinius, įgijęs 9 klasių išsilavinimą ir traktorininko profesiją.

Nuteistasis teisminio nagrinėjimo metu kaltę pripažino iš dalies, šiuo metu kaltę jis pripažįsta, gailisi. Jam nustatytas vidutinė pakartotinio nusikalstamumo rizika.

Teismo posėdžio metu prokurorė prašė teikimo netenkinti. Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos atstovas, nuteistasis ir jo gynėjas prašė teikimą tenkinti.

Teismas pabrėžė, kad dar išskiriami du R. Grubliausko asmenybę neigiamai apibūdinantis kriminogeniniai rizikos veiksniai –
gyvenimo stilius ir draugai, mąstymas ir elgesys.

„Jis linkęs save pateikti labiau iš teigiamos pusės, neigiamų būdo bruožų įvardyti negeba, teigia, kad savimi yra patenkintas, jis
sprendimus stengiasi priimti atsakingai, tačiau praeityje ne kartą pasielgė impulsyviai, o vėliau gailėjosi dėl savo veiksmų“, – teigiama teismo nutartyje.

Teismas konstatavo, kad duomenų, „jog nuteistojo pastangų pakanka jo siekiamam paskirtos bausmės sušvelninimui, teisinio pagrindo šiuo metu dar nėra“.

Pagal šių metų kovą Seimo priimtas pataisas, iki gyvos galvos nuteistas žmogus po 20 metų įkalinimo gali prašyti teismo peržiūrėti bausmę. Įvertinęs nuteistojo elgesį teismas gali nustatyti terminuotą laisvės atėmimo bausmę nuo penkerių iki dešimties metų.

Šios pataisos priimtos įgyvendinant Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą. Strasbūro teismas 2017 metais konstatavo, kad Lietuva pažeidžia iki gyvos galvos nuteistų asmenų teises, nesudarydama jokios realios galimybės jiems išeiti į laisvę.

Lietuvoje yra per šimtas iki gyvos galvos nuteistų kalinių.

Klausimus dėl paskirtos laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimo nagrinėja ir sprendžia apygardos teismas pagal bausmę vykdančios institucijos teikimą.

Po Baudžiamojo kodekso pataisų teismai terminuotas laisvės atėmimo bausmes yra skyrę trims nuteistiesiems: Rimui Bražinskui, Vygantui Railai ir Arūnui Vaideliui.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.