Tautodailininkų įkvėpimo versmė – pirmapradė gamta

Tautodailininkų įkvėpimo versmė – pirmapradė gamta

Raimonda MIKUČIONYTĖ/ Rimanto Kiaušo nuotr.

tautodailes paroda (1)Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaryta paroda „Panevėžio krašto tautodailė: pirmapradė gamta įkvepia“. Lietuvos tautodailininkų sąjungos 50-mečiui skirta paroda visą mėnesį panevėžiečių sieloms teiks atgaivos ir peno.

Tautodailininkų parodos uždarymo ir aptarimo ceremonija vyks gegužės 14 dieną.

Aukštaitijos krašto tautodailės parodos Dailės galerijoje rengiamos nuo 1990 metų. Jos sulaukia didelio visuomenės dėmesio ir yra bene labiausiai lankomos galerijos parodos.

BIC

Daugiausia autorių iš Panevėžio

Naujausius savo kūrinius pristatė tautodailininkai iš septynių Aukštaitijos rajonų: Anykščių, Biržų, Kupiškio, Pasvalio, Panevėžio, Rokiškio ir Ukmergės. Tautodailės paroda, kaip ir kasmet, pasižymi autorių ir darbų gausa: 238 liaudies meistrai eksponuoja 858 kūrinius. Panevėžiui šioje parodoje atstovauja daugiausia autorių – 96 kūrėjai rodo 378 darbus.

Pernai 235 liaudies meistrai parodai pristatė 696 kūrinius, o 2014-ais – 243 tautodailininkai parodoje eksponavo 891 kūrinį.

Parodoje – žanrų įvairovė

Pristatydama Panevėžio krašto liaudies meistrų parodą Dailės galerijos direktorė Jolanta Lebednykienė sakė, kad šiųmetei parodai buvo pasiūlyta koncepcija – pirmapradė gamta įkvepia. „Per visą tautodailės istoriją kaip svarbiausia konstanta išliko kūrėjo ryšys su gamta. Nuo seno gamta buvo ir įkvėpimo versmė, ir medžiaga, kurioje žmogus įkūnijo pradines raiškos formas. Iš pradžių – medis, akmuo, gintaras, kaulas, molis, vėliau – geležis, šiaudas, linas, oda, vilna pakluso kūrėjo rankoms bei vaizduotei“, – pristatė parodos koncepciją Dailės galerijos direktorė J. Lebednykienė ir pasidžiaugė, kad paroda atidaryta minint kultūros darbuotojų dieną.

Dailės galerijos vadovės žodžiai, apibūdinantys liaudies meistrų parodą, atspindi tikrovę – parodoje vyrauja visų tautodailės žanrų įvairovė: medžio drožyba, akmens skulptūros, tapyba, grafika, kalvystės, keramikos, odos, veltinio darbai, audiniai, mezginiai, juvelyriniai dirbiniai, karpiniai, pynimai iš vytelių ir floristiniai paveikslai. Eksponuojami ir vadinamieji paprotiniai menai: šiaudiniai sodai, verbos, margučiai.

Gretos plečiasi

Lietuvos tautodailininkų sąjungos Panevėžio skyriaus pirmininkas Saulius Kronis teigė, kad džiaugiasi, jog šiųmetė paroda „Panevėžio krašto tautodailė: pirmapradė gamta įkvepia“ skiriama Lietuvos tautodailininkų sąjungos 50 metų jubiliejui. „Šis skaičius – tai ženklas, kad kūrybinė organizacija išlaikė dešimtmečių egzaminą, yra gyvybinga, produktyvi. Tautodailininkai išgyveno įvairius laikus, visokias valdžias ir sugebėjo išsaugoti menuose senąsias tradicijas. Be to, labai džiugu, kad plečiasi ir mūsų, aukštaičių, gretos: šiemet į sąjungą stoja 11 naujų narių“, – didžiavosi didėjančiomis liaudies meistrų gretomis Panevėžio krašto tautodailininkų bendrijos vadovas S. Kronis.

Jaunimą sudominti sudėtinga

Tautodailininkų bendrijos vadas džiaugėsi, kad bendrijos senbuviai perduoda savo sukauptas žinias ir sampratas apie liaudies amatus jaunimui. „Savo amato meistrai noriai dalijasi savo žiniomis ir jas perduoda jaunajai kartai. Mokinių turi tautodailininkės Irena Ona Vilienė, Dalia Bernotaitė-Janušienė, Laimutė Kiškienė ir kiti liaudies meistrai. Dar labai smagu, kad kūrėjai šįkart pateikė daug mezginių – pirštinių, kojinių, kuriuose vėl atgimsta baltų ornamentai ir mitologinė simbolika. Kryždirbystė, nuėjusi ilgą kelią nuo memorialinių stulpų, krikštų iki krikščioniškosios semantikos kūrinių, taip pat išsaugojo savo senąsias, pagoniškąsias šaknis“, – sakė naujienų portalui JP S. Kronis.

Tačiau liaudies meistrų bendrijos vadovas pasiguodė, kad dabartinį jaunimą ne itin traukia tautodailės menai. „Gal jiems per sudėtinga. Juk tautodailė reikalauja kruopštaus darbo. Be to, įžvelgiu dar ir tokią tendenciją. Su minkštomis medžiagomis, kur reikia mažiau kantrybės, jaunimas dirba noriau, o su kietesnėmis medžiagomis – geležis, akmuo – sudėtinga jaunimą sudominti. Šios medžiagos sunkiai pasiduoda, todėl mažai turime jaunųjų akmentašių, kalvių. Turiu mokinį Roką Bankauską. Manau, kad jo metalas neišgąsdins. Jis jau pradėjo dirbti savarankiškai ir parodai pateikė kaldintą saulutę“, – džiaugėsi jaunųjų kalvių S. Kronis.

Audimas atgimsta

Aukštaitijos krašto tautodailės paroda džiaugėsi garsi įvairiaspalvių juostų pynėja panevėžietė I. O. Vilienė. Tautodailininkė netvėrė džiaugsmu kalbėdama apie parodoje vis gausėjančiais tekstilės darbais. „Džiaugiuosi Anykščių krašto audėjų darbais, o labiausiai džiugina D. Bernotaitė-Janušienė. Ji ne tik įvaldė audimą įvairios konstrukcijos audimo staklėmis, surinko Arklio muziejui tekstilės kolekciją, bet ir ugdo austi išmokusias ir pamėgusias Anykščių krašto merginas. D. Bernotaitė-Janušienė iš skiautelių atkuria senovinius raštus, tyrinėja ir pristato pačius seniausių juostų audimo būdus: vijimą, pynimą, dvinytį audimą. Nuo 2008 metų anykštėnė tekstilininkė ir audėja moko austi Anykščių merginas, vadovauja audimo būreliams Anykščių miesto mokyklose ir audimo mokyklai Arklio muziejaus Amatų centre Niūronyse“, – kalbėjo I. O. Vilienė, kuri taip pat turi mokinių ir Upytės amatų centre moko juos pinti bei austi juostas.

Džiaugėsi paroda

Gausia tautodailininkų paroda džiaugėsi ir didžiavosi juvelyras Vytautas Petrauskas, juostų pynėja Janina Jatautienė, riešinių mezgėja Audronė Virbalienė, tekstilininkė Vidutė Čižienė, akmentašys Vytautas Jasinskas, tapytojas Kęstutis Vaičiūnas.

Pasak jo, tautodailininkas – tautos tradicijų tęsėjas. „O iš to meno gyvena mūsų sielos“, – apibendrino tautodailininkų parodą K. Vaičiūnas.

AIK

Kraujo labaratorija

NKC

JUKmedia

Lazy Monkey

Tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.