Tautinis kostiumas gražu, bet nereikalinga? (apklausa)

Tautinis kostiumas gražu, bet nereikalinga? (apklausa)

Vilda LUKAITYTĖ, BNS / Arūno REVOTO, DELFI, asmeninio archyvo nuotr.

dainu-sventes-koncertas-cia-musu-namai-65220183
Lietuvoje jau kuris laikas vyksta arši diskusija, ar verta Seime svarstyti tautinių kostiumų dovanojimo vaikams idėją.

Lietuvoje jau kuris laikas vyksta arši diskusija, ar verta Seime svarstyti tautinių kostiumų dovanojimo vaikams idėją. Dar vakar Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis kiek pakeitė idėją: dabar vaikams numatoma dovanoti ne tradicinius tautinius kostiumus, o stilizuotus drabužius. 

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis R. Karbauskis sako, kad planuojami ikimokyklinukams dovanoti drabužiai turėtų būti labai patogūs, vaikų mielai dėvimi ir turėtų prisidėti prie to, kad vaikai vėliau norėtų dėvėti tautinį kostiumą. Tad tai nebus visiškas tautinio kostiumo atitikmuo, kaip buvo kalbama anksčiau.

BIC

Iniciatyva – privati

Jis pakartojo, kad vaikams pritaikytų tautinių drabužių dovanojimas yra privati iniciatyva, ji valstybei nieko nekainuos. Dovanos vaikus turėtų pasiekti 2018-aisiais.

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R.Karbauskis, iškėlęs idėją kitąmet Lietuvai minint valstybės atkūrimo šimtmetį visiems Lietuvos vaikams iki septynerių metų padovanoti po tautinį kostiumą, anksčiau minėjo sutaręs su mados kūrėju Juozu Statkevičiumi, kad šis parengs eskizus tautiniams drabužiams.

ramunas-karbauskis-72669586
R. Karbauskis sako, kad planuojami ikimokyklinukams dovanoti drabužiai turėtų būti labai patogūs, vaikų mielai dėvimi ir turėtų prisidėti prie to, kad vaikai vėliau norėtų dėvėti tautinį kostiumą.

Rimtai nežiūri

Panevėžio Juozo Miltinio gimnazijos mokytoja Giedrė Vailaitienė įsitikinusi, kad mokiniai į tautinio kostiumo idėją rimtai nežiūri, jie netiki, kad taip bus ir itin abejoja prasmingumu.

„Idėja graži. Tautiškumą skatinti, kultūrą remti reikia. Jei tai privati iniciatyva, ji turi teisę būti. Jei valstybės iniciatyva, manyčiau, kad kol kas per mažai išdiskutuota visa šios iniciatyvos esmė. O kas nuo to pasikeis, kas toliau ir pan. Šiuo metu, manau, yra aktualesnių reikalingų šaliai sprendimų“, – naujienų portalui JP sakė pedagogė.

Remti idėjos neskuba

Ilgametė Seimo narė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narė Rasa Juknevičienė, pati dažnai dėvinti tautinį kostiumą, prisipažino, kad tik vakar sužinojo, kad tai bus ne tautinis kostiumas, o stilizuoti tautiniais motyvais, modernūs rūbai.

Parlamentarė prisipažino, kad jai tautinis kostiumas itin svarbus, tačiau remti šios idėjos neskuba, nes tautiškumas ir tautinis kostiumas turi augti kartu su asmenybe, tapti jos identitetu bei savastimi.

13599932_1100962756644143_917240060229308756_n
R. Juknevičienė prisipažino, kad jai tautinis kostiumas itin svarbus, tačiau remti šios idėjos neskuba, nes tautiškumas ir tautinis kostiumas turi augti kartu su asmenybe, tapti jos identitetu bei savastimi.

„Buvau viena pirmųjų politikių, kuri apsirėdė tautinių kostiumu, tačiau bijau, kad R. Karbauskio idėja nuprimityvina visą kostiumo idėja. Viskas turi ateiti natūraliai. Aš nežinau, kas gali gautis, kai vaikai bus priverstinai aprengti šiais rūbais. Ar tik nesulauksime atvirkščio varianto? Šis „valstiečių“ sprendimas, man atrodo, lyg bandymas nukreipti dėmesį nuo savo nekompetencijos kitais klausimais“, – įsitikinusi parlamentarė.

Reikia diskutuoti

Seimo narė „valstietė“ Guoda Burokienė apie savo partijos idėja dėl tautinių kostiumų kalba, jog dar viskas gali keistis ir nereikia priimti iškeltos iniciatyvos kaip galutinės.

16388645_1303768296313281_363921117_o
G. Burokienė apie savo partijos idėja dėl tautinių kostiumų kalba, jog dar viskas gali keistis ir nereikia priimti iškeltos iniciatyvos kaip galutinės.

„Problema ta, kad iškelta idėja jau priimta kaip faktas. Tai graži iniciatyva, kuri galėtų skatinti mūsų tautiečių pilietiškumą, tačiau dar turime laiko ir būtina apie tai diskutuoti. Man visada patinka estų požiūris į savo tautinį kostiumą: jie visada dėvi kokį akcentą ar jo detalę. Tad ir mūsų idėja galėtų būti ne tai, kad reiktų dėvėti visas kostiumą, o galbūt tik detalę, kuri kurtų pasididžiavimą, kad esame lietuviai“, – naujienų portalui JP sakė G. Burokienė.

Tautiškumo skatinimui nepadės

Tuo tarpu LVŽS pirmininkas R. Karbauskis kartoja, kad vaikams pritaikytų tautinių drabužių dovanojimas yra privati iniciatyva, ji valstybei nieko nekainuos.

file59501215_6cbf473a
A. Maldeikienės teigimu, jeigu namuose prisimenama giminė, tauta, šalies istorija, tai bus papildomas akcentas, jei ne – tuščia deklaracija.

Tuo tarpu Seimo narė ekonomistė Aušra Maldeikienė naujienų portalui JP nepaneigė, kad tai graži iniciatyva, tačiau įsitikinusi, jog tai tautiškumo skatinimui šalyje nepadės.

Parlamentarės teigimu, jeigu namuose prisimenama giminė, tauta, šalies istorija, tai bus papildomas akcentas, jei ne – tuščia deklaracija.

Kostiumą kurti patikėta J. Statkevičiui

Kiek anksčiau jau buvo skelbta, jog R. Karbauskio brandinamą idėją dėl tautinių kostiumų vaikams turėtų padėti realizuoti dizaineris Juozas Statkevičius. Jis ir turėtų modeliuoti tautinį kostiumą.

Mados kūrėjas J. Statkevičius tikisi, kad Lietuvoje bus įsteigta speciali įstaiga tautiniam kostiumui populiarinti.

Vakar Seime dizaineris taip pat sakė, kad tautinio kostiumo populiarinimas gali susilaukti pasipriešinimo.

statkevicius
Mados kūrėjas J. Statkevičius tikisi, kad Lietuvoje bus įsteigta speciali įstaiga tautiniam kostiumui populiarinti.

„Aš manau, kad vieną gražią dieną atsiras Tautinio kostiumo institutas. Galbūt su penkiais žmonėmis, ir tikiuosi, kad jų „nesuvalgys“ žurnalistai ir tie, kurie galvoja, kad ten kažkokie milijonai verda“, – kalbėjo J. Statkevičius.

Jis taip pat sakė, kad pats nepaisys kritikos, kilusios dėl Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno Karbauskio idėjos, kitąmet, minint valstybės atkūrimo šimtmetį, visiems Lietuvos vaikams iki septynerių metų padovanoti po tautinį kostiumą, ir tokius kostiumus politiko prašymu sukurs.

J. Statkevičius svarstė, kad šiuos drabužius greičiausiai teks kurti mažomis sąnaudomis, tačiau kartu teigė, kad tikras tautinis kostiumas, kuris yra „tikrai brangus dalykas“, mažiems vaikams ir nebūtų tinkamas.

„Pasistengsiu, kad tai atrodytų tikrai lietuviška ir taip toliau. Supraskite mane, žinau, kad mane čia skalpuos ir supjaustys, ir sudegins ant laužo, aš tikrai žinau, nes lietuvių pasakos tokios, visus ten dalgiais užkapoja ir po žarijų duobe visus pakasa. Mes labai žiaurūs lietuviai, bet aš pabandysiu, kad būtų gražu, nors ir teks sudegti ant laužo“, – sakė dizaineris.

Tautinį kostiumą svarbu pritaikyti moderniam žmogui

Saulius-Liausa-zebra-lt-nuotr
S. Liausa pabrėžė, kad šiemet minint Tautinio kostiumo metus nereikėtų apsiriboti privačiomis iniciatyvomis.

Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktorius Saulius Liausa savo ruožtu sako, kad tautinį kostiumą svarbu pritaikyti moderniam žmogui, jis, pavyzdžiui, galėtų atsispindėti gimnazistų uniformose.

„Šiandien turime kalbėti apie tai, kaip šiandienos kasdieniniame gyvenime pritaikyti, kaip įjungti gabiausius kūrėjus, gabiausius dizainerius, kad jie patraukliai tą kostiumą pateiktų ir kad, pavyzdžiui, gimnazistų uniformose ar kokioje nors kasdieninėje aprangoje atsirastų detalės ar susieti dalykai su tautiniu kostiumu. Tam yra labai graži proga, nes šiemet yra Tautinio kostiumo metai“, – kalbėjo jis.

Kartu S. Liausa pabrėžė, kad šiemet minint Tautinio kostiumo metus nereikėtų apsiriboti privačiomis iniciatyvomis.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.