Trečiojo amžiaus universiteto Raguvos fakulteto dekanė Irena Sabaliauskienė apie švietimo svarbą brandžiame amžiuje.
Pagal įvairiose šalyse paplitusią sampratą ir pagrindinę misiją Trečiojo amžiaus universitetas (TAU) – tai savarankiška, nesiekianti pelno visuomeninė, neformaliojo suaugusiųjų švietimo institucija, vienijanti vyresnio ir/ar pensinio amžiaus asmenis, neįgaliuosius ir jų globėjus, neribojant jų amžiaus ir išsilavinimo.
Trečiojo amžiaus universiteto siekis suteikti galimybę brandaus amžiaus žmonėms dar daug metų išlikti aktyvia visuomenės dalimi ir turėti galimybę džiaugtis senatve, kad senjorai, turintys nemažai laisvo laiko, galėtų skirti jį studijoms, tobulėjimui, savo jaunystės siekių ir svajonių įgyvendinimui.
TAU
Panevėžio rajono švietimo centro iniciatyva 2015 m. buvo įsteigtas rajono TAU. Dabar universitetas turi net 19 fakultetų: Ramygalos, Piniavos, Ėriškių, Velžio, Šilų, Vadoklių, Bernatonių, Krekenavos, Paįstrio, Žibartonių, Šilagalio, Gustonių, Berčiūnų, Tiltagalių, Smilgių, Uliūnų, Raguvos, Naujamiesčio ir Dembavos. Visuose šiuose fakultetuose 2020–2021 m. kartu sudėjus mokosi 666 žmonės.
Tais pačiais 2015 m. prie Raguvos kultūros centro veiklą pradėjo jungtinis Raguvos ir Šilų TAU fakultetas, kurio dekane buvo išrinkta dabar jau septyniasdešimtmetė raguvietė Irena Sabaliauskienė. „Tik prasidėjus TAU rajone veiklai buvo įkurtas jungtinis Raguvos ir Šilų fakultetas. Klausytojų valia buvau išrinkta šio fakulteto dekane. Pagausėjus klausytojų, susikūrė atskiras Šilų fakultetas, o aš šiuo metu savanoriauju tik Raguvos fakultetui“, – pasakojo dekanė.
Paskyrė save švietimui
I. Sabaliauskienė yra baigusi Vilniaus pedagoginį institutą, įgijusi biologijos-chemijos mokytojos specialybę. Po to baigė edukologijos magistro studijas. Todėl, pasak jos, mokslas daro gyvenimą įdomesnį.
„Bet kurios kartos žmogui mokymasis kartu su kitais žmonėmis teikia keleriopą naudą: daro gyvenimą įdomesnį, tenkina naujos stimuliacijos poreikį, padeda įgyti naujų žinių, lengvina gyvenimą, teikia papildomą bendravimo galimybę, ugdo naujus ir palaiko seniau įgytus bendravimo įgūdžius, lavina dalykinius gebėjimus, didina pasitikėjimą savimi“, – aiškino moteris.
Ji visą savo gyvenimą vienaip ar kitaip siejo su švietimu. Pirmiausia, 1974 m. darbą pradėjo Raguvos vidurinėje mokykloje, kuri dabar jau yra tapusi gimnazija. „Ten dirbau chemijos mokytoja ir buvau šios mokyklos direktoriaus pavaduotoja. Nuo 1997 m. iki 2012 m. buvau Panevėžio rajono švietimo centro direktorė. Nuo 2012 m. iki 2015 m. Švietimo centre dirbau projektų vadove. Veiklos buvo ir yra visada. Darbas su žmonėmis man tinka ir patinka“, – atviravo I. Sabaliauskienė.
Savęs įprasminimas veiklose
Paklausta, kokie žmonės ateina mokytis į TAU, dekanė pripažino, jog tai – aktyvūs ir smalsūs asmenys nuo 55 iki 80 ir daugiau metų.
„Džiaugiuosi klausytojais, kurie jungiasi į veiklą ne tik iš Raguvos miestelio, bet ir iš Limeikių bei Nevėžio gyvenviečių. Tai aktyvūs, žingeidūs žmonės, kurie nori sužinoti daugiau naujų technologijų taikymo būdų bei metodų, kaip būti energingam, jaunatviškam ir gyvybingam, kaip pagerinti savo gyvenimo kokybę, kad netaptum našta, o būtum reikalingas ir įprasmintum save per veiklas. Klausytojai dalyvauja seminaruose ir edukaciniuose, pažintiniuose užsiėmimuose, kūrybinėse dirbtuvėse, ekskursijose“, – sakė ji.
Pamokos virtualioje erdvėje
Karantino metu paskaitos TAU vyksta virtualiai. „Turime susikūrę savo grupę feisbuke. Iš šiuo metu turimų 50 klausytojų prie grupės yra prisijungusių per 30. Kiti turi savo el. paštus. Švietimo centras organizuoja paskaitas ir „Zoom“ platformoje. Vasario mėnesį dalyvavome susitikime su psichologe „Kaip įveikti pandemijos iššūkius?“, kovo mėnesį vyks Vytauto Mačernio skaitymai, skiriami jo metams paminėti“, – dėstė dekanė.
Universiteto paskaitose nagrinėjama, kaip kuo ilgiau išsaugoti geras fizines ir protines savybes. „Taip pat aiškinama, kaip įsijungti į aktyvų gyvenimą, apie psichinės sveikatos stiprinimą brandaus žmogaus gyvenime, apie aktyvų senėjimą ir kt. Aktyviai dalyvaujame miestelio bendruomenės, kultūros centro renginiuose, įsijungiame į veiklas. Fakulteto veikla trunka dvejus metus, baigusieji gauna patvirtinimą apie fakulteto baigimą. Vyksta gražios mokslo baigimo šventės, kurias organizuoja Švietimo centras“, – aiškino I. Sabaliauskienė.
Kasdieniai žygiai ir nuosavi arbūzai
Pati I. Sabaliauskienė šiuo metu ne tik savanoriauja TAU, bet ir užsiima kitokiomis aktyviomis veiklomis.
„Šiame rudenėjančiame amžiuje tikrai yra veiklų. Mėgstu kasdienius pasivaikščiojimus. Dienos pasirinktas maršrutas 5–7 kilometrai. Dar vienas pomėgis – knygų skaitymas ir pasidalijimas perskaitytomis mintimis su draugais. Turime sodą, daržą, ten išbandau naujas sėklas. Jau antri metai, kai pasiseka užsiauginti nuosavų arbūzų“, – džiaugėsi šviesuolė.
