11.1 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 5 spalio, 2023

T. V. Raskevičius įvertino KT sprendimą dėl migrantų politikos: mano, kad A. Bilotaitė turėtų prisiimti atsakomybę

AutoriusAugustė Lyberytė (ELTA)Fotoelta, bns
T. V. Raskevičius.

„Negi nesakiau“ – teigia Seimo Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius, vertindamas Konstitucinio Teismo (KT) sprendimą dėl neteisėtai šalies sieną kirtusių migrantų sulaikymo ir priverstinio apgyvendinimo užsieniečių registravimo centruose.

„Situaciją vertinu taip – negi nesakiau?“ – Eltai nurodė ŽTK pirmininkas T. V. Raskevičius.

KT konstatavus, jog vykdyta migracijos politika prieštarauja Konstitucijai, T. V. Raskevičius pažymi, kad Seimas iš dalies yra ištaisęs Vidaus reikalų ministerijos (VRM) padarytas klaidas. Tačiau, pažymi jis, įstatyminę bazę bus privalu tobulinti.

„Rimčiau kalbant, KT dviem aspektais konstatavo Konstitucijos pažeidimą. Visų pirma, kad užsieniečiai, kurie buvo neteisėtai patekę į LR teritoriją būdavo apgyvendinami be teisės judėti – kitais žodžiais tariant, sulaikyti be jokio teismo ar institucijos sprendimo. Šį probleminį aspektą Seimas jau yra pataisęs tada, kai priiminėjo valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymą“, – aiškino Laisvės partijos narys.

„O kita problema – mano vertinimu, didesnė – tai, kad tas sulaikymas, apgyvendinant be teisės judėti yra taikomas absoliučiai visiems užsieniečiams be jokio individualaus vertinimo. KT pasakė, kad taip daryti negalima ir turi atsirasti individualizuota kiekvieno asmens situacijos peržiūra“, – dėstė politikas.

Todėl, tęsė T. V. Raskevičius, po šio KT išaiškinimo Lietuvos taikoma migracijos politika turės keistis iš esmės.

„Turės pasikeisti apskritai visa Vidaus reikalų ministerijos įgyvendinama politika migracijos valdymo srityje“, – konstatavo ŽTK lyderis.

A. Bilotaitė.

Mano, kad A. Bilotaitė turi prisiimti atsakomybę

Tuo metu klausiamas apie VRM vadovės, konservatorės Agnės Bilotaitės laikyseną šioje situacijoje, T. V. Raskevičius teigė manąs, kad ministrė turi prisiimti atsakomybę už tai, kad neteisėtos migracijos krizę valdė Konstitucijai prieštaraujančiais būdais.

„Nežinau. Ministrė turi prisiimti atsakomybę už tai, kad ji du metus, valdydama šią krizę, vykdė antikonstitucinę politiką“, – sakė jis, klausiamas, ar A. Bilotaitė turėtų trauktis iš posto.

„Vertinant ir šių pastarųjų savaičių įvykius, ir priešlaikinius rinkimus – didžioji valdančioji partija reaguodavo į kai kurias situacijas isteriškai. Gal reikėtų mažiau emocijų, o daugiau racionalių ir teisinių sprendimų“, – apibendrino jis.

ELTA primena, kad trečiadienį KT nustatė, jog neteisėtai šalies sieną kirtusių migrantų sulaikymas ir priverstinis apgyvendinimas užsieniečių registravimo centruose prieštarauja Konstitucijai.

Tokį sprendimą KT priėmė išnagrinėjusi migranto, atvykusio į Lietuvą iš Irako, skundą. Pastarasis prašė KT įvertinti įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties nuostatas.

Skundą pateikęs prieglobsčio prašytojas nurodė esąs įsitikinęs, kad negali būti nustatytas toks teisinis reguliavimas, kuriuo leidžiama apriboti asmens laisvę be teismo sprendimo neapibrėžtam laikui, be teisinių procedūrinių garantijų, kurios užtikrintų teisminę priežiūrą.

Į teismą kreipęsis migrantas tvirtino, kad Konstitucijoje garantuojama asmens laisvė yra viena pagrindinių prigimtinių asmens teisių, jos apribojimas leistinas tik tuomet, kai tai yra būtina ir neišvengiama, griežtai laikantis įstatymo reikalavimų. Pareiškėjo nuomone, teisinis reguliavimas, leidžiantis apriboti asmens laisvę be teismo sprendimo neapibrėžtam laikui, be procedūrinių garantijų, pažeidžia Konstituciją.

Įstatyme nustatyta, kad prieglobsčio prašytojai, kol nepriimtas sprendimas įleisti juos į Lietuvą, laikinai apgyvendinami specialiuose centruose be teisės laisvai judėti, jeigu dėl masinio užsieniečių antplūdžio šalyje yra paskelbta ekstremalioji situacija. Šis ribojimų terminas negali būti ilgesnis nei 6 mėnesiai.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Konstitucinis teismas: galimybių paso ribojimai per karantiną buvo teisėti

confident-noyce

Pasienyje su Baltarusija apgręžta 20 migrantų

confident-noyce

Konstitucinis Teismas skelbs, ar teisėti buvo galimybių paso ribojimai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau