JAV Masačusetso technologijų instituto (MIT) mokslininkai pirmą kartą tvirtai susiejo klimato kaitą su padidėjusiu smarkių audrų skaičiumi vasaros laikotarpiu.
Panaudojus kasmetinius duomenis nuo 1979 iki 2017 metų, mokslininkai iš MIT apskaičiavo energijos, aplink pasaulį sukeliančios audras, kiekio pasikeitimus.
Jie nustatė, kad elektrinė energija, kuri kursto audringus orus, padidėjo 13 procentų. Tuo tarpu ta, kuri sukelia švelnesnius „ekstratropinius ciklonus“ ir žiemos metu pasireiškia vėjais bei lietumis, sumažėjo 6 procentais, tam įtakos turėjo per pastaruosius dešimtmečius greičiau už pietų pusrutulį šylanti Arktis.
Mokslininkai teigia, kad šis perskirstymas taip pat skatina dideles orų anomalijas, tarp kurių ir ilgesnės karščio bangos, aukštesnis žiedadulkių kiekis kubiniame metre, urbanistinis smogas, intensyvios perkūnijos.
Tyrime panaudoti duomenys leido sukurti tinklelį, atskleidžiantį temperatūros ir oro drėgmės sąlygas skirtinguose platumų taškuose šiauriniame planetos pusrutulyje.
Tai leido mokslininkams apibrėžti pokyčius atmosferos „horizontaliajame temperatūros gradiente“, temperatūrų skirtumus tarp šiaurinių ir pietinių platumų.
Stebėjimai iš Europos ir Azijos taip pat atskleidė konvekcinio lietaus stiprėjimą (liūtinius kritulius).
Mokslininkai viliasi, kad tai suteiks progą analizuoti kaip klimato kaita daro įtaką orams konkretesniuose pasaulio regionuose.
Tačiau tęsiantis klimato kaitai visi minėti reiškiniai gali tik dar labiau stiprėti.