-0.4 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 5 gruodžio, 2024

Švedija prisijungė prie danų, po kabelių pažeidimo stebinčių kinų laivą Baltijos jūroje

AutoriusbnsFotoreuters

Švedijos pakrančių apsauga šeštadienį pranešė prisijungusi prie Danijos, stebinčios sąsiauryje tarp Danijos ir pietvakarinių Švedijos krantų sustojusį Kinijos krovininį laivą, kelioms šalims pradėjus tyrimus dėl įtariamo dviejų pažeistų povandeninių telekomunikacijų kabelių sabotažo.

Lapkričio 17 ir 18 dienomis Švedijos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje buvo pažeisti du telekomunikacijų kabeliai.

Švedijos ir Suomijos policija pradėjo tyrimus, o Europos pareigūnai sakė įtariantys sabotažą, susijusį su Rusijos invazija į Ukrainą. Kremlius atmetė šiuos komentarus, pavadinęs juos absurdiškais ir juokingais.

Laivybos stebėjimo svetainių duomenimis, kinų krovininis laivas „Yi Peng 3“, vykęs iš Rusijos į Egiptą, lapkričio 17–18 dienomis plaukė netoliese kabelių, jungiančių Lietuvą ir Švediją bei Vokietiją ir Suomiją. Būtent tada šie povandeniniai kabeliai buvo pažeisti.

Vis dėlto nėra konkrečių įrodymų, kad tas laivas susijęs su šiais incidentais.

Nuo antradienio šis 2001 metais pastatytas krovininis laivas, priklausantis Kinijos bendrovei „Ningbo Yipeng Shipping Co“, yra sustojęs Kategato sąsiauryje tarp Danijos ir Švedijos.

Kinijos užsienio reikalų ministerija neigia bet kokią atsakomybę už šiuos incidentus.

„Kinija šiuo metu bendradarbiauja su atitinkamomis šalimis, įskaitant Daniją, siekdama palaikyti sklandų bendravimą diplomatiniais kanalais“, – penktadienį pareiškė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai.

Danijos karinis jūrų laivynas trečiadienį pareiškė, kad stebi šį laivą, kuris yra tarptautiniuose vandenyse, o tai riboja Danijos institucijų galimybes įsikišti.

Šeštadienį prie danų karinio jūrų laivyno prisijungė Švedija.

„Galime patvirtinti, kad esame ten … su vienu didžiausių mūsų laivų, „KBV001 Poseidon“, – naujienų agentūrai AFP sakė Švedijos pakrančių apsaugos komunikacijos pareigūnė Linnea Kappel (Linėja Kapel).

L. Kappel nekalbėjo apie pakrančių apsaugos užduotį, bet sakė, kad tarnyba „padeda (Švedijos) policijai ir prokuratūrai“.

Jei laivas „Yi Peng 3“ išplauks, „mes jį seksime“, pridūrė ji.

Telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ pranešė, kad sekmadienio rytą buvo pažeistas vienas iš trijų Baltijos jūra nutiestų ryšio kabelių iš Švedijos į Lietuvą.

Vėliau šią informaciją patvirtino ir pareigūnai Stokholme.

Suomijos operatorius „Cinia“ pirmadienį pranešė, kad dėl nežinomų priežasčių nutrauktas Helsinkį ir Vokietijos Rostoko uostą jungiantis kabelis.

Vėliau Vokietija ir Suomija pranešė, kad pradėjo tyrimą ir įspėjo apie „hibridinio karo“ grėsmę. Ikiteisminį tyrimą dėl galimo teroro akto pradėjo ir Lietuvos Generalinė prokuratūra.

Antradienį Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius (Borisas Pistorijus) pareiškė, kad dviejų povandeninių kabelių sugadinimas Baltijos jūroje turi būti vertinamas kaip sabotažas, nors vis dar neaišku, kas už tai atsakingas.

„Niekas netiki, kad šie kabeliai buvo pažeisti atsitiktinai. Aš taip pat nenoriu tikėti versijomis, kad tai buvo inkarai, kurie atsitiktinai sugadino šiuos kabelius“, – sakė B. Pistorius prieš susitikimą su Europos Sąjungos (ES) gynybos ministrais Briuselyje.

Nuo Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą pradžios ne kartą pasitaikė atvejų, rodančių padidėjusią įtampą Baltijos jūros regione.

Pernai spalį teko laikinai uždaryti Suomiją ir Estiją jungiantį povandeninį dujotiekį, kurį greičiausiai apgadino Kinijos krovininio laivo inkaras.

2022 metų rugsėjį „Nord Stream“ vamzdynuose, kuriais į Europą buvo tiekiamos rusiškos dujos, užfiksuoti keli povandeniniai sprogimai.

Rugpjūtį leidinys „The Wall Street Journal“ pranešė, kad tuo metu vyriausiasis Ukrainos kariuomenės vadas Valerijus Zalužnas prižiūrėjo vamzdynų sprogdinimo planą.

Laikraštis teigė, kad Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pritarė šiam planui. Ukraina atmetė šiuos teiginius, pavadinusi juos visiška nesąmone.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

NKVC: nutraukus kabelį Suomijoje, incidentų Baltijos jūroje nefiksuota

confident-noyce

Operatoriai: pažeisti kabeliai Baltijos jūroje sutvarkyti, įskaitant nutiestąjį į Lietuvą

confident-noyce

„Telia“: atkurtas ryšys su Švedija per kabelį Baltijos jūroje

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau