Švari kalba – stipri tauta

Švari kalba – stipri tauta

Lina ŽUKAUSKIENĖ / Organizatorių nuotr.

2017 metus Seimas paskelbė lietuvių kalbos kultūros metais, atsižvelgdamas į moksleivių lietuvių kalbos žinių prastėjimą, vertindamas lietuvių kalbos unikalumą ir originalumą. Kalbos kultūra  siaurąja reikšme – kalbos taisyklingumas, siekimas vartoti įteisintus žodžius ir normines jų reikšmes, taisyklingus žodžių junginius bei sakinius. 

Kalbos kultūra plačiąja prasme dar apima kalbos estetiką ir kalbėjimo etiketą, kuriems rūpi, kad kalba būtų ne tik taisyklinga, graži, bet ir kultūringa, mandagi.

Su kalbos kultūros pagrindais mokiniai pradedami supažindinti lietuvių kalbos pamokose jau nuo pradinių klasių, tačiau mokinių kalboje puikiai tarpsta žargonas, pasitaiko seniau atsiradusių svetimybių, keiksmažodžių bei įvairių kalbos etiketo pažeidimų. Todėl praplėsti žinias ir supratimą galima netradicinėmis ugdymo formomis, pavyzdžiui, surengus viktoriną ar konkursą.

Baltijos implantologijos klinika

„Žemynos“ progimnazijoje kovo 9 dieną, kaip tik lietuvių kalbos dienų metu (jos jau antrus metus minimos tautai reikšmingu metu nuo vasario 16 iki kovo 11 dienos), buvo surengta viktorina „Taisyk žodžiui kelią“, skirta lietuvių kalbos kultūros metams.

Viktorinoje dalyvavo 7 klasių komandos. Ypač įdomi vaikams buvo pirmoji užduotis – namų darbai.

Dvi klasės filmavo ir montavo vaizdelius, kuriuose inscenizavo bendraamžių pokalbius ir gavo progą pabūti „kalbininkais“ – ištaisyti ir pakomentuoti netaisyklingą vartoseną. Viena klasė pasirinko galimybę vaidinti viktorinos metu ir taip pademonstravo įgūdžius, įgytus literatūrinio teatro būrelyje. Dar vienai užduočiai mokiniai ruošėsi skaitydami ir nagrinėdami mokyklos antro aukšto koridoriuje esantį spalvingą ir informatyvų stendą, taip pat skirtą lietuvių kalbos kultūros metams.

Jame atkreipiamas dėmesys į keletą būdingiausių kalbos klaidų, pateikiami patarimai, kaip taisyklingai sakyti. Ne mažiau įdomi ir linksma užduotis buvo kalbinių karikatūrų piešimas. Komandos gavo užduotį iliustruoti ir pakomentuoti nevartotinas konstrukcijas, pavyzdžiui, „groja ant gitaros“, „užsidėjo batus“ ar „parsiduoda karvė“.

Dar keliose užduotyse reikėjo taisyti netaisyklingus sakinius, žargoninius žodžius ir svetimybes keisti norminiais atitikmenimis.

Geriausiai lietuvių kalbą moka 7a klasės mokiniai, tačiau kitų klasių komandos nedaug atsiliko ir tikrai labai stengėsi. Norėtųsi tikėti, kad netradicine forma pateikti kalbos praktikos patarimai lengviau ras kelią į jaunų žmonių sąmonę ir bus lengviau įsimintini, o švari kalba bus neatskiriama nuo tėvynės patriotizmo.

Stovykla

PIC

KTU

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.