3.9 C
Panevėžys
Antradienis, 23 balandžio, 2024

Šuo kosti? Priežastys ir gydymo metodai

Kosulys – refleksas, kurio metu iš kvėpavimo takų pašalinamos juos erzinančios medžiagos. Kosulį gali sukelti kvėpavimo takų infekcija, širdies nepakankamumas, lėtinis bronchitas, kvėpavimo takų auglys, trachėjos kolapsas, per ankštas antkaklis, svetimkūniai: sėklos, dūmai, maisto dalys ir t.t.

Kvėpavimo takų pokyčiai dažnai padeda nustatyti diagnozę. Jei šuniui atsiranda lėtinis kosulys, jis iškosti gleivių su krauju, atliekama bronchoskopija. Deja, atliekant bronchoskopiją neįmanoma apsieiti be raminamųjų ar bendrosios anestezijos. Procedūros metu į trachėją ir bronchus įvedamas lankstus endoskopas, kurios pagalba veterinaras apžiūri įtarimų keliančias vietas. Tuo pačių gali būti paimama biopsija, pašalinami svetimkūniai iš bronchų.

Šunų kosulio gydymas

Tik labai retais atvejais kosulys išgydomas namų sąlygomis. Jei kosulį lydi pasunkėjęs kvėpavimas, išskyros iš akių ir nosies ar randama kraujo pėdsakų iškosėtose gleivėse, būtina kreiptis į veterinarą.

Jei pastebėjote, kad šuo kosti, pašalinkite bet kokius kvėpavimo takų dirgiklius iš namų aplinkos: nerūkykite kambaryje, nepurkškite namų aerozoliais ir kvepalais, nenaudokite aštrų kvapą turinčių valiklių, išvalykite namų dulkes.

Jei šuns kosulį paaštrina minėti faktoriai, stenkitė kaip galima jų išvengti. Deja, šios priemonės padeda prislopinti problemą, bet jos neišsprendžia. Tačiau, jei manote, kad šuns kvėpavimo takų sistemoje gali būti svetimkūniu, kosulio verčiau neslopinti.

Jei šuo kosti sausai, leiskite jam pabūti kurį laiką drėgnoje aplinkoje, kad ir vonios kambaryje, kai maudotės. Garai padės atsilaisvinti skrepliams. Aplinkos drėkintuvas taip pat tinka šiai problemai palengvinti.

Svetimkūniai plaučiuose

Žolėje esančios sėklos ir maisto dalelės tai dažniausiai šuns įkvėpiamos medžiagos, kurios yra pakankamai didelės, kad įstrigtų siauresniuose kvėpavimo takų vingiuose. Daugelis įkvėptų svetimkūnių greitai ir sėkmingai iškosėjami. Jei objektas kvėpavimo takuose įsitvirtina, jis ima kelti nuolatinį dirginimą ir tos vietos, kurioje įstrigo, tinimą. Po įstrigusiu svetimkūniu ima kauptis gleivės, sudarydamos idealią vietą augti bakterijoms ir rastis infekcijai. Objektai, užsilikę kvėpavimo takuose kelioms savaitėms gali sąlygoti pneumonijos atsiradimą.

Kosulio priepuoliai, pasireiškiantys iškart po vėmimo arba po to, kai šuo bėgiojo aukštoje žolėje byloja apie tai, kad į kvėpavimo takus įtrauktas svetimkūnis. Plaučiuose atsiradusios kirmėlės taip pat gali sukelti kosulio priepolį.

Nežinia iš kur atsiradęs šuns kosulys privalo būti gydomas su veterinaro pagalba. Neduokite šuniui medikamentų nuo kosulio patys, kol jų nepaskirs veterinaras. Norint pašalinti svetimkūnį atliekama bronchoskopija.

Trachėjos kolapsas

Šis sveikatos sutrikimas pirmiausia pasireiškia vyresniems mažų veislių šunims, pavyzdžiui chihuahua veislei, pomeranijos šuniukams, mažiems pudeliams ir t.t.. Jauniems šuniukams trachėjos kolapsas gali būti įgimta problema.

Trachėjos kolapsas pasireiškia tuo, kad C formos trachėjos žiedai tampa nepakankamai kieti. To pasekoje, pažeista sienelė lūžta šuniui įkvėpus. Ateityje dėl to šuo gali nutukti, susirgti chronišku, t.y. lėtiniu bronchitu.

Pagrindinis trachėjos kolapso simptomas žąsies gagenimą primenantis kosulys. Kosulys tampa aštresnis nuo spaudimo, pavyzdžiui, kai nepatogus antkaklis. Šuo kosėti gali ir ėsdamas ar lakdamas. Ligai progresuojant kvėpuoti darosi vis sunkiau.

Gydant šunų trachėjos kolapsą pirmiausia būtina veterinaro apžiūra. Šunys, kuriems pasireiškia labai nežymūs  šios ligos simptomai, turi būti tinkamai šeriami, reikia stengtis, kad jie patirtų kuo mažiau streso, nes tai padeda sumažinti kosulio priepuolius, ribojama ir fizinė veikla, svarbu vietoje antkaklio naudoti pakinktus. Jei toks šuo turi antsvorio, jam sudaromas dietos planas. Namuose augindami šuniuką turintį trachėjos kolapsą nerūkykite, namų orą stenkitės palaikyti kuo gaivesnį.

Simptomus susilpninti padės tokie medikamentai kaip aminofilinas, teofilinas, albuterolis. Jei šuo patiria stresą, galima duoti raminančių medikamentų. Kosulio slopintojai ir kortikosteroidai išrašomi tik tada, kai kosulys sunkiai pakeliamas. Šunų kvėpavimo takų infekcijos gydomos antibiotikais.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau