4 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 15 balandžio, 2021

Sunku išbūti izoliacijoje? Šai ko jus gali pamokyti astronautai

AutoriusGISMETEO.LTFotoNASA

Būnant uždarytiems izoliacijoje, kyla daugybė potencialiai stresą keliančių situacijų. Vis dėlto, galime pasimokyti vieno ar kito būdo susidoroti su šiomis situacijomis iš žmonių, kurie savo noru pasirinko gyvenimą tokioje aplinkoje.

Nepaisant šlovinamo buvimo astronautu įvaizdžio, izoliacija ir uždarymas išlieka iššūkiu, su kuriuo susiduria kiekvienas virš mūsų gyvenantis žvaigždžių jūreivis.

Poreikiai, siejami su izoliacija ir uždarymu, yra žinomi kaip „raudonosios grėsmės“, kylančios ilgalaikių kosmoso kelionių metu.

Astronautai žino, kad pasirinkdami skristi į kosmosą, jie gyvens, dirbs ir veiks izoliacijos sąlygomis. Savaime suprantama, būnant visokeriopai pasirengusiu astronautu, skriejimas į kosmosą yra kitokia patirtis, nei įstūmimas į dar vieną su pandemija susijusį karantiną.

Ir visgi, užuot menkinę tai, su kuo mes susiduriame šiuo metu, imkime ir pažvelkime į astronautų patirtis ir pasisemkime patarimų, kad pagerintume savo pačių situaciją.

Kaip su tuo susidoroja astronautai?

Koronaviruso pandemijos metu astronautai dalinosi savo patirtimis, kaip jie susidoroja su gyvenimu kosmose.

Peggy Whitson, Scott Kelly ir Chris Hadfield kalbėjo apie mankštinimosi svarbą ir gamtoje praleisto laiko vertę, net jei tai vyksta virtualioje aplinkoje.

Jie pabrėžė būtinybę bandyti surasti prasmę tam, kas išgyvenama ir kas daroma, randant laiko pasijuokti ir pasilinksminti, skiriant laiko ir pastangų socialiniams santykiams.

Britų astronautas Tim Peake kalbėjo apie struktūros ir rutinos svarbą, tuo tarpu kiti Europos kosmoso agentūros astronautai rekomendavo imtis ankstyvų taisomųjų priemonių, jei tik ėmė blogėti sveikata, gerovė ar socialiniai santykiai.

Darbas su savimi

Tarptautinė kosminė stotis turi savą „Human Behaviour and Performance Competency Model“ (ISS HBP) modelį. Prieš skrisdami į kosmosą astronautai yra apmokomi pagal šį modelį, kad būtų užtikrinama, kad jie galės efektyviai dirbti.

Viena kertinių ISS HBP modelio dalių yra rūpinimasis savimi ir savęs vadyba.

Astronautams, galimybė stebėti, reguliuoti ir rūpintis savo pačių elgsena, sveikata ir veikla yra labai svarbus dalykas, tačiau jis reikalauja jų dėmesio ir savimonės.

Iš dalies dėl to tokie įgūdžiai, kaip atidumas aplinkai, meditacija ir tokios sporto formos, kaip joga ir Tai Chi, buvo įvardintos kaip galimos kosmoso sveikatos priemonės, kuriomis siekiama mažinti buvimo kosmose poveikį sveikatai.

Dienoraščio rašymas taip pat suteikia galimybę apmąstyti streso šaltinius.

Duomenys iš nešiojamų prietaisų ar net išmaniųjų telefonų pateikia detalių įžvalgų apie tai, kaip mes funkcionuojame, kad galėtume įgalinti savo pačių rūpinimosi savimi įgūdžius.

Apsirūpinus šiomis žiniomis tampa įmanoma lanksčiai ir adaptyviai reaguoti į streso mažinimą, dar prieš jam tampant didesne problema. Be to, astronautai aptarė skirtingų kovos su stresu priemonių naudojimą: nuo atsipalaidavimo ir kvėpavimo pratimų, iki mąstymo įgūdžių, tokių kaip teigiamas perinterpretavimas (angl. positive reframing), savitaiga, tikslų nusistatymas.

Monotonijos nugalėjimas

Didžiulis karantino iššūkis ir tai, kas taip pat jaučiama ekstremalioje aplinkoje, tokioje kaip kosmosas, yra monotonija.

Nors tai gali skambėti kaip akivaizdus dalykas, laiko paskirstymas ir sutelkimas artimiausiu metu, gali būti naudinga strategija.

Astronautai reguliariai kalba apie šventes, ypač praleidžiant laiką drauge valgant, kaip būdą praturtinti ir įdomiau praleisti laiką kosmose.

Kiti siūlė ieškoti naujų hobių arba užsiimti dalykais, kuriuos jau seniai norėjote pradėti, tačiau tam vis neturėjote laiko. Tai gali būti kažkas intelektualaus, meniško arba tiesiog smagaus, pavyzdžiui, žaidimai, kas ypač aktualu turintiems vaikų.

Konfliktai

Karantino metu, mes esame labai arti savo namiškių, tačiau tuo pat metu patiriame ypatingą atskirtį nuo kitų šeimos narių ir draugų. Tai gali kelti daugybę iššūkių.

Vienas jų – konfliktai. Astronautai kalba apie būtinybę neleisti įtampai pasiekti aukščiausią tašką ir pataria vengti „plieksti liepsnas“, kai kas nors kitas tave supykdo.

Jie pabrėžė, kaip svarbu yra mokėti ramiai ir jautriai iškelti problemas ir būtinai pasirinkti tam tinkamą laiką.

Tačiau jei įtampa atvedė iki tam tikro konflikto, tuomet įgula konfliktavusiems asmenims duoda šiek tiek laiko. Gavę laiko pamąstyti apie tai kas nutiko, jie gali toliau ramiai diskutuoti ir spręsti problemą.

Kaip gali padėti technologijos

Skaitmeniniai įrankiai mums gali suteikti sistemą, kurios pagalba galime palaikyti tam tikrus socialinius ryšius su žmonėmis, nuo kurių fiziškai esame atskirti.

Kosmose astronautai organizuojasi privačias šeimos konferencijas, kurių metu reguliariai pabendrauja su artimaisiais.

Vis dėlto, vienas iš to iššūkių yra lūkesčių nustatymas.

Jei reguliariai susiskambinate su savo šeima, apsvarstykite galimybę nustatyti tam tikras ribas kada, kaip dažnai ir ko būtų galima jiems tikėtis.

Galiausiai, ypač smarkiai astronautų moralę ir nuotaiką pakelia dovanų paketai, kurių jie sulaukia TKS.

Jei žinote ką nors, kas susiduria su nelengvais iššūkiais, pasvarstykite galimybę jiems nusiųsti paštu nedidelę staigmeną. Tai gali turėti nenusakomą psichologinį poveikį.

Buvimas uždarytiems izoliacijoje karantino metu yra iššūkių kupina patirtis daugeliui žmonių. Tačiau pažvelgus į aplinką, kur izoliacija ir uždarymas yra norma, galbūt galėtume išmokti kaip šią patirtį paversti ne tokia ir dramatiška?


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Turgaus prekeiviai diskriminuojami toliau

confident-noyce

Vyriausybė spręs dėl tolesnių karantino atlaisvinimų

confident-noyce

Lauko kavinių atidarymas nuims įtampą

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau