2.3 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 18 balandžio, 2024

Sunkiai sergantys panevėžiečiai pasijuto įžeisti: norėdami gauti socialinę paramą vaistams, privalės rinkti čekius

AutoriusVesta Tizenhauzienė (LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt)FotoAKVILĖ SNARSKIENĖ (DIENA.LT), BNS, FREEPIK.COM
Sunkiai sergantys panevėžiečiai, norintys gauti vienkartinę išmoką, savivaldybei nuo šiol turės įrodinėti ligą. Gyventojams reikės rinkti čekius už įsigytus vaistus – tik tada sulauks paramos.

Sunkiai sergantys panevėžiečiai, norintys gauti vienkartinę išmoką, savivaldybei nuo šiol turės įrodinėti ligą. Gyventojams reikės rinkti čekius už įsigytus vaistus – tik tada sulauks paramos. Tačiau kai kurie pacientai neslepia, kad dėl tokios tvarkos jie negalės įsigyti jiems būtinų medikamentų, nes tam tiesiog neturės pinigų: avansu vaistai neparduodami.

Negalią turinti panevėžietė Dalia sako, iš gaunamos 440 eurų pensijos, negalinti įsigyti visų jai reikalingų vaistų. O jų reikia daug. Anksčiau moteris kartą per metus sulaukdavo vienkartinės paramos iš savivaldybės, už ją ir įsigydavo reikalingų medikamentų.

Dabar panevėžietei teks sukti galvą, iš kokių lėšų juos nusipirkti, nes pagal naująją tvarką, paramą gaus tik tada, kai įrodys, kam ir kiek išleido pinigų.

„Ar sveikas žmogus eis prašyti pinigų vaistams ir už juos eis kažkur baliavoti? Aš pašiurpusi buvau, sužinojusi apie tokią tvarką. Savivaldybė duoda paramą šitiems visiems, kur sėdi aludėse, ir gana nemažas pašalpas, jų netikrina, kur jie padeda, o mus, sergančius žmones, kuriems tikrai reikalingi vaistai, visi kiti dalykai, tikrins,“ – piktinosi Dalia.

Moteris neslepia, jau dabar pradėjusi taupyti, nes kol kas nežino, iš kokių lėšų įsigys jai reikalingų medikamentų.

„Vienas tabletes, kurios nėra kompensuojamos, man reikia gerti ryte ir vakare, bet dabar geriu tik vieną kartą, taupau,“ – sako Dalia.

Panevėžietę stebina ir tai, kad reiks ne tik čekius rinkti, bet ir pateikti gydytojo rekomendacijas apie vaistus ar kitas priemones, skirtas gydymui.

Sunkiai sergantys panevėžiečiai, norintys gauti vienkartinę išmoką, savivaldybei nuo šiol turės įrodinėti ligą. Gyventojams reikės rinkti čekius už įsigytus vaistus – tik tada sulauks paramos.

„Visi žinome kokiu krūviu dirba šeimos gydytojai, tai aš dabar turiu eiti pas juos ir dar reikalauti bei trukdyti, kad surašytų eilę vaistų, vitaminų, mineralų ir panašiai. Šito niekaip nesuprantu,“ – stebėjosi Dalia.

Iki šiol Panevėžyje vaistams ir kitoms medicininėms priemonėms reikalingą išmoką gaudavo tie pacientai, kurių ligos patenka į sąrašą. Dabar paramą gaus, dėl sunkios ligos patiriantys išlaidų, bet tą teks įrodinėti. Taigi, norintis gauti išmoką artimiausiu metu, turės pateikti čekius už praėjusius metus, jei jų nebeturi, juos privalo saugoti nuo dabar.

„Žmonėms belieka kaupti tuos čekius ir kada jau turės, jų nuomone, tą sumą, ne mažesnę kaip 49 eurai, bet nedidesnę kaip 470 eurų, tai jie ir kreipsis kažkuriuo tai momentu. Ši tvarka pakeista, kad parama sergančius sunkia liga pasiektų tikslingiau,“ – aiškino Panevėžio savivaldybės Socialinių išmokų poskyrio vedėja Zita Ragėnienė.

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) vadovė Neringa Čiakienė sako, kad sprendimas išlaidas pagrįsti dokumentais, daugelį gali palikti be vaistų, nes žmonės tiesiog neturės už ką juos įsigyti.

„Tvarkoj yra parašyta, kad galimas apmokėjimas pagal avansines sąskaitas, tačiau realybėje tas nelabai vyksta. Tikrai, kai paprastas žmogus ateina į vaistinę, niekas jam neduoda iš anksto daikto, neišrašo avansinės sąskaitos, kurią po to tik pateikia ir tau vėliau kažkada perves pinigus, yra papildoma sudėtinga našta žmogui”, – sakė N. Čiakienė.

N. Čiakienė.

Pasak POLA vadovės, kaip skirti vienkartines išmokas sunkiai sergantiems palikta spręsti pačioms savivaldybėms, o jos taiko skirtingas tvarkas. Taigi, žmonėms sergantiems ta pačia liga, parama skiriama ne vienodai. Vienuose miestuose sunkia liga sergantieji, nepaisant jų pajamų, gauna vienkartinę išmoką, kitur – ne. Vienur reikia rinkti čekius, kitur nereikalaujama.

„Atsakomybė valstybei spręsti socialinius klausimus yra padalinta tarp centrinės valdžios ir tarp savivaldos. Vietos valdžiai ši funkcija buvo deleguota dėl to, kad ji yra arčiau žmogaus ir gali operatyviau išspręsti situaciją. Tačiau, politiką formuojančios institucijos – Seimas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija mato, kad šios problemos jau metai iš metų nesisprendžia, nors mes ir rekomendacijas ne kartą pateikėm, tikrai manau, kad reikėtų ieškoti būdų, kaip spręsti šiuos klausimus”, – sakė N. Čiakienė.

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija artimiausiu metu žada dar kartą kreiptis į savivaldybes, kad šios atsižvelgtų į rekomendacijas, siekiant užtikrinti vienodas pacientų teises.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?

confident-noyce

Ministerija siūlo leisti išmokoms iš valstybės biudžeto naudoti „Sodros“ lėšas

confident-noyce

STT pasigenda kompensuojamų vaistų kainos pagrindimo, įžvelgia piktnaudžiavimo riziką

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau