-2 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 3 gruodžio, 2020

Sugriežtėjo medžių kirtimo reglamentavimas

Pasikeitė ir įsigaliojo nauja tvarka, kuri sugriežtino medžių kirtimo reglamentavimą privačiose valdose – Vyriausybės nutarimu pakoreguoti kriterijai, pagal kuriuos dalis medžių ir krūmų yra priskiriami saugotiniems nuo kirtimų. „Jeigu anksčiau turėdami šį nutarimą namų valdoje galėjome kirsti medžius be leidimo, tai šiai dienai priklausomai nuo medžio rūšies ir jo skersmens yra reikalingas atitinkamas leidimas“, – paaiškino Panevėžio rajono savivaldybės Architektūros vyriausioji specialistė Sigita Biveinienė.

Specialistė pabrėžė, jog patikslinus kriterijus, sugriežtėjo medžių kirtimo reglamentavimas namų valdose, bet tik senesnių, storesnių nei 30 cm, t. y. ankstesnės kartos sodintų ir didesnę ekologinę, socialinę ar estetinę vertę turinčių želdinių kirtimui.

Naujame reglamente išskirta, kaip su medžiais ir augalais turi būti elgiamasi kurortinėse, privačiose, kitos paskirties vietovėse, sodininkų bendrijose, pakrančių, geležinkelių apsaugos juostose, kaimų, miestų ir miestelių gatvėse.

Kurortinių teritorijų valstybinėje ir savivaldybių žemėje didesni nei 12 cm skersmens medžiai ir krūmai yra priskiriami saugotiniems, kurortuose esančiose privačiose valdose – didesnio kaip 20 cm, o pakrantės apsaugos juostoje – ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos – didesnio nei 12 cm skersmens. Kitų rūšių medžiai, tokie, kaip liepos, kėniai ar juodalksniai ir kiti, saugotinais laikomi, jei yra didesnio nei 20 cm skersmens, o beržai, gluosniai – didesnio nei 30 cm skersmens.

Kitos paskirties žemėje daugiabučių gyvenamųjų pastatų, bendrabučių, vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijose valstybinėje ir savivaldybių žemėje mieste saugotinais įvardijami didesnio nei 12 cm skersmens medžiai. Ne mieste – didesnio nei 20 cm skersmens medžiai taip pat priskirti saugotiniems. Svarbu ir tai, kad savivaldybės pritarimo reikės kertant pakelių želdinius.

S. Bivienienė primena, kad invazinių rūšių augalams netaikomi jokie ribojimai ir juos kirsti galima be jokių leidimų. Į invazinių augalų sąrašą įtrauktos akacijos, uosialapis klevas, vėlyvoji ieva, taip pat aukštoji rykštenė, varpinė medlieva, šeriuotoji šiušelė, raukšlėtalapis erškėtis ir kiti.

Jokių leidimų nereikės, jei teks šalinti avarijų metu išlaužtus medžius, vėjo ar kitų gamtos stichijų metu nuniokotus augalus, apdegusius, žvėrių sužalotus medžius ir krūmus, ant pastatų, inžinerinių statinių, energetikos objektų teritorijose esantiems medžiams tvarkyti.

Pasak S. Biveinienės, žemės ūkio paskirties žemėje reikalavimai yra šiek tiek liberalesni – leidimus kirsti privaloma gauti storesniems nei 20 arba 30 cm skersmens medžiams. Tačiau taikomos išlygos tais atvejais, kai želdiniai auga prie melioracinių griovių. Tokius želdinius galima šalinti, tik bet kokiu atveju specialistė pataria gerai įvertinti situaciją.

„Kertant medžius prie atvirų griovių prieš tai reikėtų įsitikinti, ar tai yra sureguliuotas upelis, ar upė, ar vis dėlto tai yra melioracijos įrenginys. Šioje situacijoje ūkininkams ir kitiems gyventojais kyla daug klausimų, ir kartais, norint padaryti gerą darbą, malkos tampa labai brangios. Įvertinus situaciją reikėtų dar kartą gerai pasverti ir neskubėti griebtis pjūklo, kad ir kaip lapai erzintų“, – sako S. Biveinienė ir priduria, kad tai yra viena iš priežasčių, kodėl gyventojai kerta medžius.

Administraciniame nusižengimų kodekse už neteisėtą želdinių sunaikinimą taikoma administracinė sankcija asmenims nuo 60 iki 200 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 80 iki 300 eurų. Be to, tenka atlyginti ir žalą, padarytą aplinkai, kuri skaičiuojama už kiekvieną nupjauto medžio kelmo centimetrą ir svyruoja nuo 3 iki 13 eurų, atsižvelgiant į medžių grupę.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Nesilaikiusiems karantino taisyklių panevėžiečiams – kelių šimtų eurų baudos

erikas

Ministerija atnaujino taisykles dėl mirusiųjų, kurie sirgo COVID-19, laidojimo

erikas

Patvirtintos izoliacijos taisyklės, jų nesilaikant – sankcijos

erikas

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau