Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad ateityje sudarant paslaugų teikimo sutartis prioritetą planuojama teikti viešojo sektoriaus įstaigoms, o privačioms siūlyti tik likusią nepadengtų paslaugų dalį.
Anot ministrės, tai yra trijų žingsnių viešojo sveikatos sektoriaus stiprinimo plano dalis, kurio pirmoji – papildomų priemokų už medicinines paslaugas panaikinimas.
„Antrasis mūsų žingsnis būtų viešojo sektoriaus įstaigoms prioriteto suteikimas sudarant sutartis su Ligonių kasa teikiant sveikatos paslaugas. Ir privačioms gydymo įstaigoms pasiūlant tą dalį paslaugų teikimo, kurios negali suteikti viešasis sektorius“, – Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos posėdyje sakė M. Jakubauskienė.
„Tai yra tokia pagal poreikį suformuota partnerystė“, – teigė ji.
Taip pat, anot M. Jakubauskienės, bus siekiama surinkti daugiau lėšų į Privalomojo sveikatos draudimo fondą.
„Ir trečiasis mūsų žingsnis – tai yra valstybės lėšomis draudžiamų privalomuoju sveikatos draudimu įmokų sumokėjimas ir didinimas į Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetą“, – sakė sveikatos apsaugos ministrė.
Kaip rašė BNS, SAM siūlo nuo 2026 metų visiškai uždrausti viešosioms ir privačioms gydymo įstaigoms imti papildomas priemokas už valstybės finansuojamas paslaugas.
Vykdant šią reformą, ministrė Marija Jakubauskienė žada peržiūrėti įkainius už šias paslaugas.
Papildomas priemokas šiuo metu iš pacientų dažniausiai ima privačios įstaigos.
Ministerijos inicijuotoms pataisoms dėl papildomų priemokų draudimo dar turės pritarti Vyriausybė ir Seimas.
SAM duomenimis, šiuo metu Lietuvos gyventojai per metus už valstybės jau apmokėtas paslaugas papildomai sumoka mažiausiai 40 mln. eurų. Daugiausiai pacientai susimoka už specialistų konsultacijas.
Ministerijos teigimu, dabar galiojanti įstatymo nuostata, įtvirtinanti galimybę pasirinkti brangesnes paslaugas, medžiagas ar procedūras, teoriškai turėjo suteikti pacientams daugiau alternatyvų, tačiau praktikoje tapo neteisėto pacientų apmokestinimo įrankiu.
Savo ruožtu Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacija sako, kad SAM siūlomas įstatymo pakeitimas ne tik pažeis pacientų teisę prisidėti savo lėšomis prie gydymo, paskatins šešėlinę ekonomiką.
BNS užsakymu „Vilmorus“ atliktos apklausos duomenimis, siūlymą uždrausti gydymo įstaigoms imti papildomas priemokas už valstybės finansuojamas sveikatos priežiūros paslaugas palaiko 60,5 proc. šalies gyventojų.
