9.4 C
Panevėžys
Sekmadienis, 22 gegužės, 2022

Su pareigūnais budintiems šauliams norima suteikti teisę naudoti ginklus

AutoriusJūratė Skėrytė (bns)Fotodelfi

Lietuvos šaulių sąjungos nariams norima suteikti teisę tarnybos metu dirbant su policijos, pasienio pareigūnais naudoti prievartą, specialiąsias priemones ir šaunamuosius ginklus.

Už atitinkamas įstatymo pataisas po pateikimo ketvirtadienį balsavo 101 parlamentaras, prieš buvo keturi, 13 susilaikė. Toliau projektą svarstys Seimo komitetai.

„Mes labai daug kalbame apie pilietinio pasipriešinimo koncepciją, apie tai, kad turėtume priešintis visi, jeigu būtų koks nors rimtesnis mūsų valstybės užpuolimas. Mes su pavydu žvelgiame į Šveicariją, kurioje, kaip sakoma, kad kiekvienas, galintis priešintis agresoriui, turi ten kulkosvaidį po sofa pasidėjęs (…) Taigi turime žingsnis po žingsnio link to artėti“, – pateikdamas projektą sakė vienas iš jo iniciatorių Seimo vicepirmininkas šaulys Paulius Saudargas.

Anot jo, šauliai, esant reikalui, seniai padeda policijai, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams, kariams vykdyti jų funkcijas, todėl jiems reikia suteikti naudoti ir tokius pat įrankius.

„Mes vis dėlto turime galvoti ir apie darbo įrankius, tai yra, ar plikomis rankomis mes paleidžiame žmones į darbą, į tarnybą, ar vis dėlto suteikiame jiems įgaliojimus, suteikiame aprūpinimą ir panašiai“, – tvirtino P. Saudargas.

Jo teigimu, dabar su policininku ar pasieniečiu patruliuodamas šaulys turi ginklą, bet jį gali naudoti tik būtinajai ginčiai, kaip eilinis pilietis.

„Šiuo įstatymu suteikiama teisė dirbant kartu. Jeigu šaulys, vykdydamas tarnybą pagal vado įsakymą dirba kartu su policija, tai jam galioja Policijos įstatyme apibrėžtos nuostatos naudoti specialiąsias priemones, prievartą ar šaunamąjį ginklą, o dirbant kartu su pasieniečiais, lygiai taip pat iš Valstybės sienos apsaugos įstatymo įsijungia įgaliojimai naudoti prievartą, specialiąsias priemones ar šaunamąjį ginklą“, – aiškino Seimo narys.

Pagal pataisas, pilnamečiams šauliams, išlaikiusiems šaunamųjų ginklų ir specialiųjų priemonių naudojimo egzaminus, būtų leidžiama naudoti prievartą, šaunamuosius ginklus ir specialiąsias priemones, kai to reikia teikiant pagalbą kariuomenei, policijai, Valstybės sienos apsaugos tarnybai, civilinės saugos ir gelbėjimo sistemos pajėgoms.

Dabar galiojantys įstatymai nesuteikia galimybės šauliams tarnybos metu, vykdant užduotis kartu su kariais, policija ar pasieniečiais, panaudoti ginklą ar specialiąsias priemones tokiomis pačiomis teisėmis kaip šie pareigūnai.

Pataisos numato, kad prievartą, ginklus, specialiąsias priemones šauliai galėtų panaudoti Policijos ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos įstatymuose numatytais atvejais, tai yra siekiant apsaugoti kitą asmenį nuo gresiančio pavojaus gyvybei ar sveikatai, kai sulaikomas asmuo priešinasi, atremiant antpuolį ar užgrobimą, užkertant kelią nusikaltimui ir pan.

Opozicinės Darbo partijos frakcijos narys Artūras Skardžius abejojo, ar šauliai pasirengę taikyti ginklus ir specialiąsias priemones.

„(…) ar jūs manote, kad šauliai pasirengę taikyti prieš savo piliečius fizinę jėgą ir specialiąsias priemones, ar jie turi tam tikrą psichologinį pasirengimą, ar jie psichiškai patikrinti, ar nematysime uždusintų žmonių, ką šiandien matome anapus Atlanto, bylas įvairiausias už netinkamą fizinės jėgos taikymą?“ – klausė jis.

Parlamentaras įžvelgė, kad minėta pataisa šaulius norima panaudoti drausminant neklusnius piliečius.

Pernai vasarą per Baltarusiją į Lietuvą prasidėjus neteisėtų migrantų antplūdžiui, šauliai patruliuoja pasienyje drauge su pasieniečiais ir kariais.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžyje neblaivūs vyrai pneumatiniu ginklu šovė į pastatą ir automobilį

confident-noyce

Teismui perduota kauniečio, kaltinamu neteisėtu ginklų laikymu, byla

confident-noyce

Panevėžyje vyras dujiniu revolveriu grasino paspirtuko vairuotojui ir moteriai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau