18.4 C
Panevėžys
Šeštadienis, 18 gegužės, 2024

STT pasigenda kompensuojamų vaistų kainos pagrindimo, įžvelgia piktnaudžiavimo riziką

AutoriusbnsFotobns

Kompensuojamųjų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kainodara ir įsigijimas turi teisinių spragų dėl kainos pagrįstumo, abejonių kelia ir nedeklaruojami sprendimų priėmėjų ryšiai, teigia Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).

STT, atlikusi šio proceso korupcijos rizikos analizę Valstybinėje ligonių kasoje (VLK) ir Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM), tvirtina, jog nustatyti trūkumai kelia riziką dėl galimo piktnaudžiavimo. Ministerija sako ketinanti atsižvelgti į tarnybos pastabas ir jau rengia tam tikrus pakeitimus siekiant ištaisyti trūkumus.

Rizikos – dėl kainų pagrįstumo, komisijų sudėties

„STT korupcijos prevencijos specialistai (…) nustatė, kad šiuo metu galiojantis teisinis reglamentavimas sukelia korupcijos pasireiškimo tikimybę, kadangi pareiškėjas nėra įpareigojamas pagrįsti jo siūlomos kompensuoti medicinos pagalbos priemonės kainos objektyviais duomenimis, o procesą prižiūrintys specialistai papildomai netikrina (…) kainos tikrumo“, – teigiama šią savaitę išplatintame STT pranešime.

Pasak tarnybos, dėl to, sprendžiant klausimą dėl medicinos pagalbos priemonės įtraukimo į kompensuojamuosius sąrašus, gali kilti situacijos, kuomet kompensuotina suma nuo pradinės platintojo įsigijimo kainos skiriasi kartais.

„Be to, pastebėta, jog sprendimų priėmimo dėl vaistinių preparatų ar medicinos pagalbos priemonių kompensavimo procesuose dalyvaujančių asmenų ryšiai gali kelti korupcijos rizikas, kadangi komisijos nariai deklaracijose nepateikia visų aktualių duomenų, susijusių su jų ir farmacijos įmonių turtiniais ir kitais ryšiais“, – nurodė STT.

Taip pat įstatymuose, anot STT, nėra pakankamai aiškiai ir išsamiai įtvirtintas komisijų protokoluose atskleidžiamas narių dalyvavimas sprendimuose.

Atsižvelgusi į nustatytas rizikas, STT ministerijai ir ligonių kasai siūlo įstatymuose įtvirtinti pareiškėjui pareigą pagrįsti siūlomą medicinos pagalbos priemonės kainą, taip pat svarstyti nustatyti papildomas kontrolės priemones ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų komisijomis, darbo grupių veikloje dalyvaujantiems specialistams.

STT siūlo papildyti galiojantį SAM interesų deklaravimo tvarkos aprašą, tobulinti komisijų sprendimų protokolavimo bei dokumentavimo reikalavimus.

Pasak STT, ministerija ir ligonių kasa per tris mėnesius turi paviešinti, kaip atsižvelgta į pateiktas pastabas ir siūlymus.

Ministerija žada atsižvelgti į pastabas

BNS pateiktame komentare SAM komunikacijos skyriaus patarėjas Julijanas Gališanskis tvirtino, kad ministerija vertina visas teisėsaugos nurodomas rizikas ir imasi priemonių joms šalinti.

„Atidžiai susipažinusi su šią savaitę pateiktomis STT išvadomis bei rekomendacijomis, SAM parengs siūlymus dėl jų įgyvendinimo“, – nurodė J. Gališanskis.

Pasak jo, tobulinant vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo procesą, šiuo metu įgyvendinami keli pokyčiai.

J. Gališanskio teigimu, parengta ir derinama medicinos priemonių įtraukimo į kompensavimo sąrašus paraiškos forma, kurioje prašoma objektyviais duomenimis pagrįsti Lietuvai siūlomą kainą

Taip pat parengtas ir derinamas naujas Tarpinstitucinės derybų dėl vaistų ir medicinos priemonių kainų komisijos reglamentas, kuriame nustatyta, kokius kriterijus turi atitikti į komisiją skiriami nariai, įtvirtinti reikalavimai informacijos viešinimui.

Kartu tobulinamas Vaistų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisijos reglamentavimas, peržiūrimi kitų su kompensavimu susijusių komisijų reglamentai, siekiant įtvirtinti ribojimą jų nariams dalyvauti Kompensavimo, Derybų, Apeliacinės komisijos veiklose.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Atlikus vidinį Vilniaus atliekų sistemos administratoriaus auditą, STT pradėjo ikiteisminį tyrimą

confident-noyce

Išlaidos onkologiniams vaistams kompensuoti perkopė 200 milijonų

confident-noyce

Suskaičiavo, kiek milijonų pernai prireikė kompensuojamiesiems vaistams

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau