Strasbūro teismas: Lietuva tinkamai suteikė viltį nuteistiesiems iki gyvos galvos

Strasbūro teismas: Lietuva tinkamai suteikė viltį nuteistiesiems iki gyvos galvos

Vaidotas Beniušis, Raimondas Čiuplys (BNS) / BNS nuotr.

Europos Žmogaus Teisių Teismas paskelbė, kad Lietuva liovėsi pažeidinėti nuteistųjų iki gyvos galvos teises, kai sudarė realią galimybę jiems išeiti į laisvę. 

Septyni Strasbūro teismo teisėjai šią savaitę konstatavo, kad kovo mėnesį priimti įstatymai, suteikę viltį nuteistiesiems išeiti į laisvę, tinkamai išsprendė situaciją.

Teismas priimtinu pripažino numatytą 20 metų terminą, po kurio gali būti iš naujo svarstoma nuteisto kalinio padėtis.

BIC

Europos Žmogaus Teisių Teismas atkreipė dėmesį, kad pats kalinys gali aktyviai dalyvauti procese dėl nuosprendžio persvarstymo, o Lietuvos įstatyme numatomi kriterijai yra „pakankamai objektyvūs, kad leistų veiksmingai įvertinti, ar asmuo pasitaisė ir dėl to nusipelnė bausmės sušvelninimo“.

„Teismas nutarė, kad įkalinimo iki gyvos galvos bausmės sušvelninimo procedūra ir jos reikalavimai, neseniai priimti Lietuvos valdžios, yra tinkamas ir pakankamas atitaisymas pareiškėjų skundo atžvilgiu“, – rašoma Strasbūro teismo pranešime.

Įvertinęs šiuos argumentus, Strasbūro teismas išbraukė 16-kos nuteistųjų iki gyvos galvos pareiškimus iš bylų sąrašo.

Lietuvos Seimas įstatymo pataisas šiemet priėmė, vykdydamas 2007 metų Strasbūro teismo sprendimą. Tuomet teismas konstatavo, kad net įvykdžiusieji šiurpiausių nusikaltimų „išsaugo esminį žmoniškumą ir turi savyje galimybių pasikeisti“, todėl iš jų negalima atimti vilties, kad jie kada nors galėtų išpirkti kaltę.

Lietuvoje yra per šimtas iki gyvos galvos nuteistų kalinių.

Remdamasis įstatymo pataisomis, Vilniaus apygardos teismas šį mėnesį sušvelnino bausmę pirmam nuteistajam iki gyvos galvos, kuris griežčiausią bausmę atlieka už 1990 metais įvykdytą nužudymą.

AIK

Labirintų parkas

Panevėžio gimtadienis

Mano namukas

Biuro verslas

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.