17 C
Panevėžys
Pirmadienis, 10 rugpjūčio, 2020

Statistika Panevėžio rajone: mažėja atiduodamų vaikų į globos namus skaičius

Birželio 30 dieną Panevėžio rajono globėjams ir vaikams buvo organizuota išvyka į Pašilių stumbryną.

Pirmą liepos mėnesio sekmadienį, šiemet – liepos 5 d., šalyje minima Globėjo diena. Ta proga Panevėžio rajono savivaldybėje nuo birželio 30-osios paskelbta padėkos renginių savaitė, siekiant pagerbti žmones, vykdančius svarbią misiją – į savo šeimas priėmusius tėvų globos netekusius vaikus ir teikiančius jiems ne tik saugią pastogę, bet ir meilę, globą, širdžių šilumą.

 

2020 m. gegužės 1 d. duomenimis, Panevėžio rajono savivaldybėje yra 80 tėvų globos netekusių vaikų, iš kurių 73 globoja 56 globėjai, tris prižiūri du budintys globotojai, keturi globojami (prižiūrimi) šeimynoje.

Renginiai globėjams ir vaikams

Birželio 30 dieną buvo organizuojama išvyka į Pašilių stumbryną. Globėjai ir vaikai galėjo grožėtis stumbrais nuo apžvalgos aikštelės. Kitą dieną Savivaldybės administracijos didžiojoje posėdžių salėje vyko lektorės Lidijos Laurenčikienės paskaita globėjams, budintiems globotojams, rūpintojoms.

Liepos 2 d. Panevėžio rajono švietimo centre buvo organizuotas Panevėžio rajono Globos centro veiklos pristatymas. Į renginį buvo kviečiami seniūnijų seniūnai, socialiniai darbuotojai, VTAS specialistai, rajono gyventojai, kurie norėtų susipažinti su Globos centro veikla, galimybe globoti ar įvaikinti be tėvų globos likusius vaikus arba perduoti šią žinią aplinkiniams. Liepos 3 d. Panevėžio vaikų dienos užimtumo centre vyko dailės terapijos užsiėmimas esamiems ir būsimiems Panevėžio rajono budintiems globotojams. Liepos 5 d. Panevėžio rajono parapijų bažnyčiose vyks pamaldos už globėjus ir globojamus vaikus.

Vengia paauglių

Panevėžio rajono vaikų globos namų direktorė Jūratė Pagojienė pasakojo, kad Globos centras atsidarė 2017 metais ir nuo tada ruošia globėjus šiam atsakingam žingsniui, veda specialius mokymus, o centro darbuotojai vyksta į šeimas spręsti problemų ir konfliktų.

Pasak J. Pagojienės, globėjų Panevėžio rajone labai mažai. „Jei atsiranda žmonių, kurie nori tapti budinčiais globotojais, tai jie dažniausiai renkasi mažiausius vaikučius, o paaugliai lieka pamiršti. Rajone tikrai didelė problema su paaugliais. Tiesiog nėra norinčių juos auginti, priimti į namus. Na, o socialiniais globėjais dažniausiai tampa vaikų giminaičiai“, – pasakojo Globos namų direktorė.

J. Pagojienė.

Paklausta, kodėl, jos manymu, žmonės mieliau renkasi mažus vaikus, ji atsakė, kad jie nori kūdikių ir mažamečių, jog galėtų juos auklėti ir auginti kaip savo vaikus. Direktorė džiaugėsi, kad kasmet Lietuvoje mažėja atiduodamų vaikų į globos namus skaičius.

Penki punktai

„Norint tapti globėju, visų pirma, reikia pateikti prašymą savivaldybei ir pristatyti sveikatos pažymą. Taip pat yra penki punktai, kuriuos reikia atitikti“, – apie tapimo globėju procedūrą pasakojo J. Pagojienė.

Socialiniams globėjams nėra mokamas joks atlyginimas. „Jiems mokama tik vaiko išlaikymo ir globos išmoka bei tikslinis priedas. Taip pat savivaldybė pradėjo mokėti pagalbos pinigus. Tai dabar yra 3 bazinės socialinės išmokos (BSI 39 Eur)“, – pasakojo moteris. Na, o budintiems globėjams mokamas atlygis, kuris priklauso nuo vaiko, kurį jie priims globoti.

Svarbiausia meilė, dėmesys ir švelnumas

Ketvirtadienį vykusiame Panevėžio rajono Globos centro veiklos pristatyme kalbinta budinti globėja Dangira Meškinienė teigė, kad pati ilgą laiką dirbo globos namuose socialine darbuotoja. „Globoti nusprendžiau, kai pamačiau, kad vaikams mažai skiriama laiko ir rūpesčio globos namuose. Su šeima pasitarėme ir nutarėme, kad galime jiems skirti daugiau laiko ir priglausti juos pas mus“, – pasakojo moteris.

Paklausta, ar susiduria su kokiais nors iššūkiais, Dangira atviravo, kad visko pasitaiko. „Iššūkių būna, bet viską įmanoma įveikti. Svarbu skirti daug meilės, dėmesio, švelnumo“, – sakė ji.

D. Meškinienė.

Gąsdina nežinia

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Donata Jasiūnienė, paklausta, ko dažniausiai globėjai išsigąsta arba kas „atbaido“ nuo įsivaikinimo, teigė, kad gąsdina – nežinia. „Dažniausiai gąsdina tai, ko nežinome. Žmonės bijo, kad neras išeičių iš problemų, bet būtent todėl mūsų Globos centre dirba konsultantai, kurie padeda spręsti problemas. Taip pat labiausiai globėjai bijo paauglių, nes jų asmenybės stipresnės, jau susiformavusios, sunkiau perauklėti“, – sakė ji.

Pagal naujausius 2020 m. birželio 1 d. gautus statistinius duomenis, šiuo metu Panevėžio rajone yra dvi budinčios šeimos, kurios rūpinasi dviem vaikais, 44 globėjų šeimos (giminaičiai), kurios priglaudė 57 vaikus ir 14 rūpintojų šeimų, kurios globoja 22 vaikus.

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžyje paminėta Globėjų diena

erikas

Panevėžyje vyks renginiai Globėjų dienai paminėti

erikas

Panevėžio rajono savivaldybėje nuo birželio 1 d. didinami vaiko pagalbos pinigai globėjams

erikas

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau