Specialus projektas skatina jaunųjų panevėžiečių kūrėjų genus

Specialus projektas skatina jaunųjų panevėžiečių kūrėjų genus

Raimonda MIKUČIONYTĖ / Valdo SOMOVO, Mindaugo JUZOKĖNO nuotr.

A. Simėnas.

Projektas „Jaunųjų kūrėjų galimybių tribūna Nevėžis“ pamažu tampa bendru šiaurės Aukštaitijos tęstiniu projektu, o jo iniciatorius Arnas Simėnas gerai pamena, kokia buvo pradžia.

„Tai buvo 2012 metų birželio mėnesio pradžia. Susitikau su poete Solveiga Ska ir prasitariau jai – turiu idėją, kaip sudaryti galimybę kūrybingų moksleivių meninei saviraiškai. Nors lėšų nebuvo, bet juk yra entuziazmas ir įsitikinimas, kad nėra mokyklų, kuriose nebūtų bandančių ar norinčių kurti tekstą, piešinį. Tada viskas ir prasidėjo – buvo nutarta, kad „Panevėžio balse“ kartą per mėnesį išeis puslapis su jaunųjų kūrėjų tekstais, o radijuje „Pulsas“ akademinės valandos trukmės laida su kūrėjais“, – prisiminė praeitį A. Simėnas.

BIC

Pranoko visus lūkesčius

Pasak jo, pirmaisiais projekto „Jaunųjų kūrėjų galimybių tribūna Nevėžis“ metais – 2013-aisiais – Panevėžio mokyklose radome net 46 jaunuosius literatus, o almanachą puošia net 34 jaunųjų dailininkų iliustracijos. Galima dar pridurti – tais metais jaunuosius kūrėjus pastebėjo 15 lietuvių kalbos ir literatūros, 4 dailės mokytojai. Tai pranoko projekto sumanytojų ir vykdytojų lūkesčius“, – pateikė pradžios projekto skaičius A. Simėnas.

Skatinti kūrėjo genus

Išgirdęs klausimą, koks yra projekto tikslas, A. Simėnas aiškino:

„Skatinti vaikuose kūrėjo genus. Tegu didesnė dalis jaunųjų autorių ir netaps profesionaliais rašytojais, dailininkais, bet jie išliks kūrėjais, kultūrinės spaudos skaitytojais. Projekte jie mokosi suvokti žodžio prasmės svarbą, kalbos tikslumo, ieško žodžio ir dailės, net muzikos santykio, skatinami pajusti kūrybinių raiškų įvairovę. Tarp kūrinių yra ir autentiška tarme sukurtų tekstų, kaip kūrybinio  bendradarbiavimo rezultatas atsirado savo ir kitų bendraamžių tekstus dainuojančių kūrėjų. Projekto įgyvendintojai bei mokytojai turi galimybę stebėti dalyvių tobulėjimą, kūrybinį brendimą, meno suvokimo, skonio, realybės traktuotės pokyčius. Nepertraukiamas procesas kelia jaunųjų kūrėjų ir bendradarbiaujančių projekte mokytojų pasitikėjimą.“

Reikia tramdyti save

Projekto „Jaunųjų kūrėjų galimybių tribūna Nevėžis“ sumanytojas A. Simėnas juokauja, kad kaskart kaskart rašant įžanginį tekstą almanachui turi save tvardyti.

„Turi susikaupti ir rašyti tik apie leidinį, kurį vartys skaitytojas. Skaitytojas nebūtinai bus tas, kuris žino, kodėl šis almanachas atsirado, kodėl jame spausdinama gal ne visai iki galo subrendusi kūryba. Maža kas dar jam pasirodys ir kokių klausimų kils. Todėl ir pratarmės išeina tokios, kurios labiau primena straipsnį laikraščiui apie projektą „Jaunųjų kūrėjų galimybių tribūna Nevėžis“ ir jo „karūną“ – „Jaunųjų kūrėjų almanachą Nevėžis“, – kalbėjo projekto autorius ir pacitavo pirmojo almanacho įvadinį straipsnį:

„Almanachas yra tarsi pirmąkart sudaryta „inventorizacijos ataskaita“, kuri atsakytų į klausimą: o ką gi mes šiuo metu turime Panevėžyje, kuris kažkada kultūros pasaulyje buvo žinomas ne pavieniais literatais ir toli gražu ne keliais profesionaliais skulptoriais, dailininkais?“

Visi esame kūrybingi

A. Simėnas sako, kad per šešerius idėjos įgyvendinimo metus buvo suteikta galimybė kone kiekvienam vaikui ar jaunuoliui pasidalinti savo atradimu ieškant paties tiksliausio žodžio, frazės, piešinio.

„Tačiau visų almanachų pratarmėse reikėjo kartoti, kad projekto „Jaunųjų kūrėjų galimybių tribūna Nevėžis“ pagrindinis tikslas nėra čempionato, konkurso ar kitokių varžybų organizavimas. Negaliu apsieiti be citatos iš ankstesnių almanachų įžanginio žodžio: „Vienoje išmintingoje mokytojo (Koheleto) knygoje parašyta: „Dievas padarė žmoniją dorą, bet žmonės leidosi į svarstymus.“ Prisiminiau šią išmintį, nes ji perša parafrazę: visi žmonės gimsta kūrybingi, tik suaugusieji savo nedėmesiu ir abejonėmis kūrybiškumą užgesina“, – teigė jis.

Kūrėjų būrys auga

Projekto autorius A. Simėnas pakeliavęs po praeitį sugrįžo į šiuos laikus ir pasakojo, kad 2018 metais tinkamiausių žodžių išreikšti savo mintims ieškojo 84 literatai.

„Jų kūrybą iliustravo net 34 jaunieji dailininkai. Ir visas tas skaičius yra tokio dydžio, kad iš kūrybingo jaunimo būtų galima sudaryti net penkias idealaus dydžio klases. Per praėjusiuosius metus jaunuosius kūrėjus pastebėjo 25 lietuvių kalbos ir literatūros ir 6 dailės mokytojai. Dauguma jų nebe pirmus metus dalyvauja misijoje „pastebėk kuriantį“, todėl pelnytai yra projekto ambasadoriai“, – džiaugėsi kūrybiškais jaunais žmonėmis idėjos iniciatorius.

Linki ieškoti paties tikriausio žodžio

Anot A. Simėno, kasmet projektas „Jaunųjų kūrėjų galimybių tribūna Nevėžis“ įgauna vis daugiau raiškos priemonių.

„Tai galima pastebėti, vartant almanachus ir juos lyginant. Padaugėjo bandymų rašyti romaną, atsirado pjesės forma, recenzija, vertimas iš užsienio kalbos, netgi savo kūrybos vertimai į užsienio kalbą ir atvirkščiai“, – kalbėjo jis ir džiaugėsi jaunaisiais kūrėjais, kurie savo gyvenimą sieja su žodžiu, daile.

A. Simėno nuomonė, kai jaunas žmogus pradeda kamuotis, ieškodamas pačios tinkamiausios detalės, jis virsta kūrėju.

„Todėl visiems projekto dalyviams linkiu daug kankinančio laiko, ieškant to paties tikriausiojo žodžio, potėpio, tos pačios tinkamiausios linijytės“, – užbaigė jis pasakojimą apie tęstinį projektą „Jaunųjų kūrėjų galimybių tribūna Nevėžis“.

AIK

Kraujo labaratorija

NKC

JUKmedia

Lazy Monkey

Tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.