11.9 C
Panevėžys
Pirmadienis, 8 rugpjūčio, 2022

Specialistai aiškina, kad „nameliai su širdele“ Panevėžio rajone galės stovėti ir toliau: yra tik viena sąlyga

AutoriusDOVILĖ BARVIČIŪTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS, "TĖVYNĖ"
Vis daugiau nerimo ir klausimų Panevėžio rajono gyventojams kelia lauko tualetai.

Vis daugiau nerimo ir klausimų Panevėžio rajono gyventojams kelia lauko tualetai. Žiniasklaidoje nuolat pasirodo įvairūs pranešimai apie sankcijas ir baudas, teigiama, kad nuo kitų metų juos turintys gyventojai privalės galvoti apie kitus nuotekų tvarkymo būdus. Kaip alternatyvą gyventojai gali įsirengti individualių nuotekų valyklą.

Jos statybai Panevėžio rajono savivaldybė teikia paramą. Vis dėlto specialistai aiškina, kad „nameliai su širdele“ rajone galės stovėti ir toliau, bet – jei neterš aplinkos. Siekiamybė – lauko tualetų atsisakyti aglomeracijoje – pakankamai tankiai apgyvendintoje ir tam tikrą gyventojų skaičių turinčioje teritorijoje, kurioje yra įrengti centralizuoto geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo tinklai.

Gali stovėti ir stovės

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas Rimas Samkus paaiškino, kad Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymas visų pirma savivaldybes įpareigoja nustatyti ir tiksliai pažymėti aglomeracijos ribas – šiuo atveju teritoriją, kurioje geriamąjį vandenį tiekia ir buitines nuotekas šalina bendrovė „Aukštaitijos vandenys“. Tad šiuo metu tiek Panevėžio miesto, tiek rajono savivaldybė atnaujina specialiuosius vandentiekos planus.

Iki dabar į Panevėžio aglomeraciją patenka šios priemiestinės gyvenvietės: Dembava, Pažagieniai, Šilagalys, Paliūniškis, Molainiai, Paežerys, Paviešėčiai, Pažagieniai, Piniava, Senamiestis, Tičkūnai, Vaivadai, Oželiai, Pajuostis, Staniūnai, Velželis, dalis Velžio, Vyčių kaimas.

R. Samkus.

„Specialiajame plane bus nustatytos aiškios Panevėžio aglomeracijos ribos. Tai nereiškia, kad aglomeracija apims visą rajono savivaldybės teritoriją. Dauguma nuo Panevėžio miesto nutolusių gyvenviečių į aglomeraciją nepateks, todėl ten, kur nėra centralizuotų vandentvarkos tinklų, lauko tualetai gali stovėti ir stovės. Iki pačių tolimiausių rajono taškų nutiesti nuotekų vamzdynus tikrai nepavyks“, – teigė R. Samkus.

Galimybę turi, bet nenori

Pagal Europos Sąjungos reikalavimus siekiama, kad 98 procentai gyventojų aglomeracijoje būtų prisijungę prie centralizuoto nuotekų tinklo, tačiau bėda ta, kad tinklai jau nutiesti, o gyventojai nenori prisijungti prie centralizuotos sistemos. Vieni sako, kad jiems nereikia, kiti aiškina, kad ten negyvena, neturi santechninių prietaisų.

„Šiuo metu įstatymas veikia liberaliai. Ten, kur nutiesti magistraliniai tinklai, prie jų jungtis privalo tie gyventojai, kurie netvarkingai tvarko nuotekas, bet tą specialistai visų pirma turi įrodyti. Dabar yra rengiamas šio įstatymo pakeitimas, kuriame nurodoma – jei yra nutiesti magistraliniai tinklai, gyventojai privalėtų prie tinklų prisijungti per tam tikrą laiką ir be jokių išlygų. Nesvarbu, ar gyventojai turi nuotekų valyklą, naudojasi vandeniu ar ne, tai būtų privaloma. Tik nežinau, ar įstatymą tikrai patvirtins. Gal įstatymo leidėjai pažiūrės liberaliai, leisis į alternatyvas kažko neskriausti, bet ką tai reiškia – sugriūtų visas modelis ir pasiekti 98 procentus tikrai nepavyktų“, – paaiškino R. Samkus.

Vis daugiau nerimo ir klausimų Panevėžio rajono gyventojams kelia lauko tualetai.

Tikslas – mažinti taršą

Pasak vedėjo, yra skirta lėšų, kad prie centralizuotų nuotekų tinklų prijungti būstus gyventojų, kurie patys neprisijungia. Tai yra, įstatymas įpareigoja magistralinius tinklus atvesti iki jo turto, sklypo ribos. Gyventojams savo jėgomis vamzdynus nusitiesti beliktų tik per kiemo teritoriją. Tai padeda įgyvendinti bendrovė „Aukštaitijos vandenys“, kuri vykdo projektą ir pagal nustatytus kriterijus atrenka gyventojų būstus, nemokamai per kiemą nutiesia vamzdynus ir prijungia prie esamų centralizuotų tinklų. Galima sudaryti ir trišales sutartis, o tikslas vienas – padidinti prisijungusiųjų procentą ir sumažinti taršą.

Bendrovės „Aukštaitijos vandenys“ Gamybos ir technikos skyriaus viršininkės Angelės Plančiūnaitės teigimu, šis projektas naujas ir dar tik pradedamas įgyvendinti. Pagal jį atvesti nuotekų tinklus numatyta iš viso 58 objektams, iš jų –15 Panevėžio priemiestinėse gyvenvietėse.

„Šie objektai buvo atrinkti atsižvelgiant į visus kriterijus. Pagal nutiestus tinklus mieste ir priemiesčiuose atrinkome 821 objektą. Iš jų 256 pasakė, kad norėtų prisijungti prie tinklų, kriterijus atitiko 93, o preliminarią sutartį pasirašė 58. Tai matome, kaip pasikeitė skaičiai. Sunku pasakyti, kodėl nenorėjo kiti. Dažnai skamba tokie motyvai, kad gyventojai neturi pinigų, vyresni svarsto, kiek čia jiems bereikės. Darom viską, ką galima, kalbamės su gyventojais, aiškinam naudą, rašome raginimus. Po truputį gyventojus judinam, bet kaip bus ateityje, labai sunku pasakyti“, – kalbėjo A. Plančiūnaitė.

Viršininkės duomenimis, Panevėžio mieste prie esamų centralizuotų nuotekų tinklų šiuo metu prisijungę 98,8 proc. gyventojų, kiek prisijungusiųjų gyvenvietėse aplink miestą, tikslių skaičiavimų atlikta nėra, nes nėra žinomas pačių gyventojų skaičius. Suskaičiuota, kad gyvenamųjų būstų, kurie neprijungti prie esamų centralizuotų nuotekų tinklų Panevėžio rajono priemiestinėse gyvenvietėse – 183.

Vis daugiau nerimo ir klausimų Panevėžio rajono gyventojams kelia lauko tualetai.

Kompensuoja nuotekų valyklų statybą

Vedėjo R. Samkaus teigimu, Panevėžio rajono savivaldybė jau trejus metus ten, kur nėra magistralinių tinklų, remia individualių nuotekų valyklų statybą. Gyventojai teikti paraiškas kviečiami kovo–rugpjūčio mėnesiais, tik yra viena svarbi sąlyga – priimami dokumentai, kurie yra ne senesni kaip metai nuo kvietimo datos pradžios. Dėl paramos gali kreiptis ir rajone, ir sodų bendrijose nuotekų valymo įrenginį įsirengę gyventojai.

„Stebim tendenciją, kad vis daugiau žmonių keliasi gyventi į sodus, kur namai tampa nuolatiniais jų būstais. Žmonių nediferencijuojam ir kompensuojam pusę įrenginio statybos kainos išlaidų, bet ne daugiau kaip vieną tūkstantį eurų. Kai įrenginys jau pastatytas, gyventojai gali kreiptis į savivaldybę, pristatyti dokumentus, kurie įrodo, kad įrenginys pastatytas tvarkingai – su leidimu, išbandymo dokumentais“, – paaiškino vedėjas.

Anot R. Samkaus, jeigu gyvenvietėje nėra centralizuotų nuotekų tinklų, siekiant saugoti gamtą, individualių nuotekų valykla yra geriausia alternatyva lauko tualetams.

Su buldozeriu tualetų nenaikins

Visgi Aplinkos ministerijos specialistai ramina, kad lauko tualetų su buldozeriu niekas nestums. Jie ir toliau galės stovėti, bet privalės būti saugūs aplinkai, iš rezervuarų talpos turinys negalės skverbtis į gruntą. Tik aglomeracijose, kuriose susidaro 2 tūkst. gyventojų ekvivalento viršijanti tarša, individualiai tvarkomų nuotekų negali būti daugiau kaip 2 proc.

Techninis sprendimas, kaip konkrečiu atveju tvarkyti, priklauso nuo vietos sąlygų ir aplinkybių, bet lauko tualetas, kaip toks, nėra draudžiamas. Svarbu tai, kad sukauptas turinys per nesandarias ertmes nepatektų į aplinką, būtų išvežamas ir tinkamai sutvarkomas. Jei turinys patenka į aplinką – tai traktuojama kaip aplinkos teršimas nuotekomis, už tai numatyta administracinė atsakomybė. Dėl to asmenys, individualiai tvarkantys nuotekas, privalo užtikrinti, kad jų nuotekų tvarkymas atitiktų teisės aktuose nustatytus reikalavimus. Todėl visada reikėtų turėti sudarytą sutartį dėl nuotekų transportavimo, taip pat susidariusias nuotekas būtina laiku išvežti, užtikrinti, kad nuotekų įrenginys ir rezervuaras yra sandarus ir kt.

NUOMONĖ

 

Prisijungimą prie nuotekų sistemos stabdo finansai Panevėžio seniūnijoje dalis gyventojų jungiasi prie centralizuotos sistemos, dalis savo lėšomis įsirengia nuotekų valymo įrenginius ir nuotekas tvarko savarankiškai ir patys rūpinasi jų priežiūra. Tačiau dalis gyventojų apie tokią prabangą net nesvarsto, todėl lauko tualetų seniūnijoje vis dar yra, tikėtina, kad ir liks. Kodėl ne visi gyventojai nori ir gali jungtis prie nuotekų sistemos, kalbėjomės su Panevėžio seniūnijos seniūnu Sauliumi Skrebe.

S. Skrebė.

„Kaip ir visur, taip ir čia, vienkiemiuose lauko tualetų tikrai yra ir bus. Tie, kurie turi pinigų, nuotekas iš karto įsivedė ir kaimuose, ir vienkiemiuose, jeigu ir nėra centralizuotų nuotekų tinklų. O tie, kurie pinigų neturi, tai nedaro ir nepadarys, nes įsivesti vietines nuotekas kainuoja apie 3–4 tūkstančius eurų. Žmonės tokių pinigų neturi. Atrodo, tose vietose, kur yra centralizuoti tinklai, gyventojui tereikia savo lėšomis vamzdį nuo sklypo ribos einančios trasos atsivesti iki namo, bet vėlgi ne visi tą gali padaryti, nes ir čia reikia pinigėlių.

 

Džiugu, kad vienoje gatvėje, kiek man žinoma, prisijungė net 90 procentų gyventojų. Neįsivedė tik vienas kitas būstas, nes ten šeimininkai negyvena arba užsuka labai retai. Kitame būste gyvena močiutė, ir kaip ji pati sako, nei jai reikia, nei ji tam pinigų turi. Norint prisijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų, kainuoja labai įvairiai, kai kur užtenka 400–500 eurų, o kai kur reikia ir daugiau.

 

Dar nepamirškim, kad reikės viduje įsirengti ir patį tualeto kambarį, klozetą ir taip toliau, tai neįkandama prabanga sunkiau besiverčiantiems kaimo gyventojams. Kiti žmonės nežino ir jaudinasi, ar pajėgs susimokėti už teikiamas paslaugas. Taip, kad išeitį manau tik vieną – turi būti teikiamos kuo didesnės kompensacijos.“

 


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Savo vaikystės miestą aplankiusi moteris pasibaisėjo: „Tos tupyklos yra akis badanti Panevėžio gėda“

confident-noyce

Su galimybių pasu – ir į tualetą: ant durų išvystas vaizdas sukėlė klausimų

confident-noyce

Mokslininkai išmokino karves eiti į tualetą: bet kam to reikia?

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau