30.5 C
Panevėžys
Šeštadienis, 19 birželio, 2021

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai – „Tėvynės“ žodis

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Žinias laikraštis „Tėvynė“ jau siunčia 59 metus – nuo 1962 metų balandžio 27 dienos. Tuomet pasirodė pirmas numeris.

Pradžioje buvo Žodis, kuris gali siųsti žinią, o žinių siuntimo formos – įvairios. Viena jų – spauda. Žinias laikraštis „Tėvynė“ jau siunčia 59 metus – nuo 1962 metų balandžio 27 dienos. Tuomet pasirodė pirmas numeris.

Kodėl rašau apie Žodį, apie žinią, apie laikraštį „Tėvynę“ – šiandien Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Ji minima kasmet gegužės 7 dieną ir primena rusų carinės valdžios represijas, kuriomis buvo varžomi kiekvienos tautos brandumą liudijantys ženklai – kalba, knygų leidyba, spauda, laisvas žodis.

Šiandien Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Ji minima kasmet gegužės 7 dieną ir primena rusų carinės valdžios represijas, kuriomis buvo varžomi kiekvienos tautos brandumą liudijantys ženklai – kalba, knygų leidyba, spauda, laisvas žodis.

Knygų skaičius augo

Per 40 spaudos draudimo metų paaiškėjo, kad lietuviškoji spauda augo, nepaisant jokių persekiojimų ir taikomų bausmių. Veltui nuėjo rusų pastangos įpiršti valdžios leidžiamas knygas, spausdintas rusiškomis raidėmis.

Slaptųjų knygų skaičius nepaprastai sparčiai augo. Nuo lietuvių raštijos pradžios ligi 1864 m., – t. y. per 300 metų, lietuviškų knygų iš viso buvo išspausdinta vos 750; nuo draudimo pradžios iki 1883 m., – t. y. iki „Aušros“ gimimo, buvo išspausdinta 484 knygos, o nuo 1883 m. iki 1903 m., neskaitant laikraščių, buvo išspausdintos 1372 knygos.

Laikraštis „Tėvynė“ pradėtas leisti gūdžiu sovietmečiu ir teko derinti žodžius, nes cenzūra veikė bei tikrino kiekvieną spausdintą leidinį.

Laikraštis „Tėvynė“ pradėtas leisti gūdžiu sovietmečiu ir teko derinti žodžius, nes cenzūra veikė bei tikrino kiekvieną spausdintą leidinį.

Žodis – daugiareikšmis

Žodis „Tėvynė“ – daugiareikšmis. Tai ir gimtoji vieta, gimtinė, tėviškė, ir gimtasis kraštas, o spaudoje „Tėvynė“ – Panevėžio rajono laikraštis, einantis nuo 1962 m. balandžio 27 d. Panevėžyje. 1962 m. išėjo 103 numeriai.

Pirmasis laikraščio redaktorius – Leonardas Grubinskas. Redaktoriais dirbo Povilas Kancė, Zenonas Merkelis, Algimantas Kaminskas, Jonas Sabalys, Visvaldas Tebeliškis ir dabar – Audronė Koriakina.

Spaudoje „Tėvynė“ – Panevėžio rajono laikraštis, einantis nuo 1962 m. balandžio 27 d. Panevėžyje.

Didžiuojasi, kad joje dirbo

Savaitraščio „Tėvynė“ buvęs redaktorius Visvaldas Tebeliškis didžiuojasi, kad dirbo ir dar tebedirba „Tėvynėje“.

„Pradėjau 1967 metais ir labai džiaugiuosi, kad leidinys nuo 1962-ųjų nekeitė pavadinimo. Mums to pavadinimo pavydėjo. Pavydėjo ir laikraščio dizaino, kokybės ir spausdinamų temų. Laikraščio redakcijoje dirbau įvairiose pareigose. Buvau ir fotografas, ir korespondentas, ir literatūrinis darbuotojas, ir atsakingasis sekretorius, ir redaktorius, o dabar korektorius. Negalėčiau išskirti nė vienų pareigų. Jos visos man buvo brangios ir svarbios. Visi darbo etapai buvo ir yra įdomūs. Spausdintam žodžiui dabartinis laikas – sudėtingas, bet man smagu į rankas paimti šlamantį laikraštį, jį skaityti ir jausti kvapą. Spauda turi specifinį kvapą“, – kalbėjo Visvaldas.

V. Tebeliškis.

Logotipui – 32 metai

Labai įdomi dabartinio savaitraščio „Tėvynė“ logotipo sukūrimo istorija. Jis sukurtas 1989 metais ir iki šiol puošia leidinį. Kaligrafiško užrašo kūrėja – Birutė Krivickienė iš Ėriškių.

„Tai buvo sovietmetyje. Dirbau tuometiniame kolūkyje dailininke vaizdinei agitacijai, sveikinimams rašyti. Kolūkiui vadovavo garsusis Alfonsas Giedraitis. Jis draugavo su tuomečiu „Tėvynės“ redaktoriumi Algimantu Kaminsku. Šis nusprendė, kad senasis „Tėvynės“ logotipas pasenęs ir atsibodęs. Matyt, per Giedraitį redaktorius ir sužinojo, kad kolūkis turi dailininkę, kuri gali naują užrašą padaryti“, – prisiminė ji bene 30 metų senumo įvykius.

Pasak B. Krivickienės, gavusi darbo jo ėmėsi nedelsdama.

„Tuo metu nebuvo jokių markerių. Pasiėmiau plakatinę plunksną ir juodo tušo. Padariau tris variantus. Pirmus du rašiau susikaupusi, o trečią šiaip brūkštelėjau, kad galėtų rinktis iš trijų. Keisčiausia, kad pasirinko tą trečiąjį, kuris ligi šiol puošią leidinį. Man labai smagu į jį žiūrėti“, – pasakojo dailininkė iš Ėriškių ir sakė, kad didžiuojasi savaitraščio „Tėvynė“ logotipu.

Laikraščio „Tėvynė“ logotipas sukurtas 1989 metais ir iki šiol puošia leidinį.

Laiką skiria rašymui

Beje, ilgametis laikraščio „Tėvynė“ – 1984–2008 metais – redaktorius A. Kaminskas visai neseniai, balandžio 28 dieną, atšventė 77-ąjį gimtadienį.

Šiuo metu A. Kaminskas jau daugiau kaip dešimtmetį nebedirba spaudoje, todėl visą laiką skiria rašymui. Naujausia jo knyga – šį pavasarį pasirodęs romanas „Vilties valdos“. 2017 metais rašytojui už viso gyvenimo kūrybą buvo įteikta Gabrielės Petkevičaitės-Bitės premija.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Birželio 11-osios „Tėvynėje“: pažintis su išskirtine batų taisyklos savininke ir lauko tualetų problema Panevėžio rajone

confident-noyce

Vienintelis Panevėžio rajono laikraštis „Tėvynė“ paskelbė prenumeratos 2022 metams akciją

confident-noyce

Birželio 4-osios „Tėvynėje“: pokalbis apie tėvystę su Panevėžio rajono meru ir vaikams organizuojamos vasaros stovyklos

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau