Jau kurį laiką socialiniuose tinkluose neslūgsta milžiniškas susidomėjimas keptų kiaušinių su feta receptu, kuris pateisina įvairiausius lūkesčius: pigu, greita, paprasta ir be galo skanu. Šiam netradiciniam įprastų pusryčių variantui reikės vos kelių produktų, iš kurių, žinoma, svarbiausias – kiaušiniai.
Tik ar tikrai mokate juos išsirinkti? Ką atskleidžia raktiniai kodai ant jų, išduoda Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Kiaušinis kiaušiniui nelygus – kaip išsirinkti?
„Rugsėjo mėnesį pastebime, kad klientai keičia kiaušinių pirkimo įpročius. Žmonėms grįžtant į rudens rutiną, ūgteli ir kiaušinių paklausa. Juk kiaušiniai tampa ne tik tradiciniu pusryčių ingredientu prieš išskubant į darbą ar mokyklą, bet rudeniop dažniau kepami ir pyragai, sotesni apkepai. Kadangi kiaušiniai yra dažnas kasdienis pirkinys, matome, kad pirkėjams labai svarbi jų kaina. Dėl to dažnai renkamasi paženklintus privačių prekės ženklų etiketėmis. Taip pat labai ryški tendencija – kiaušinius pirkėjai renkasi atsižvelgdami ir į gyvūnų gerovę“, – sako V. Budrienė.
Apie tai, kaip laikomos būtent tuos kiaušinius padėjusios vištos, nurodoma ant pakuotės. Visi Lietuvos parduotuvėse parduodami kiaušiniai yra ženklinami iš skaičių ir raidžių sudarytu kodu.
„Kodą perprasti visai nesunku. Pirkėjams paprastai aktualiausias pats pirmas skaičius, kuris nurodo vištų laikymo sąlygas. 0 reiškia, kad vištos auga ekologiškai, 1 – kad jos gali laisvai vaikščioti lauke, 2 – kad jos auga ant kraiko, 3 – narvuose. Į šį kriterijų žvelgiame ir mes: dar prieš 2,5 metų buvome pirmasis iš Lietuvos prekybos centrų, kuris kulinarijos gaminiuose atsisakė narvuose laikomų kiaušinių naudojimo. Tokį sprendimą palankiai įvertino ir pirkėjai“, – sako V. Budrienė.
Taip pat tinklo atstovė pastebi, kad pirkėjai akivaizdžiai pirmenybę teikia lietuviškiems kiaušiniams. Būtent vištų auginimo šalį žymi minėtame kode esančios raidės, o Lietuvą simbolizuoja LT. Paskutiniai skaičiai kode patvirtina, kad vištų laikymo vietą prižiūri veterinarijos tarnyba – jie nurodo veterinarinio patvirtinimo numerį.
Pirkėjams taip pat aktualu dar du žymėjimai ant pakuotės: visų pirma, šviežumas. V. Budrienė atkreipia dėmesį, kad pardavinėjami tik A klasės – švieži – kiaušiniai. Jai priskiriami tik kokybiški kiaušiniai ir tokie, kurie yra surūšiuoti, paženklinti ir supakuoti per 10 dienų nuo padėjimo datos. Jeigu tai padaroma iki devintos dienos, tuomet kiaušiniai gali būti ženklinami ir papildoma kokybės nuoroda – žodžiais „ekstra“ arba „ekstra švieži“.
Reikėtų nepamiršti įvertinti ir kiaušinių dydį. Pagal šį kriterijų kiaušiniai ant pakuotės ženklinami raidėmis XL (labai dideli, nuo 73 g), L (dideli, 63–73 g), M (vidutiniai, 53–63 g) ir S (iki 53 g).
Kelios minutės, keli produktai – ir pusryčiai paruošti
Išsirinkus kiaušinius ir ieškant idėjų pusryčiams, verta pasižvalgyti internete. Viliojančiais receptais garsėjančiame „TikTok“ tinkle gausybė pasiūlymų, bet populiarumu išsiskiria kiaušiniai su fetos sūriu – jau skaičiuojama virš 100 mln. vaizdo įrašų su #fetaegg ir #fetaeggtortilla grotažymėmis peržiūrų.
„Tokio šio recepto populiarumo paslaptis visai paprasta. Nereikia nei įmantrių produktų, nei įgudusių rankų, o karšti pusryčiai bus paruošti vos per kelias minutes. Nustebins ne tik skonis, bet ir vaizdas lėkštėje – atrodys, kad laiko sugaišote žymiai daugiau. O dar vienas pliusas yra ir tai, kad dieną pradėsite sveikesne nata: pamaitinsite kūną ne tik kiaušiniu, bet ir taip naudingu organizmui avokadu“, – recepto paprastumą giria „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Reikės: 1 kiaušinio, šiek tiek fetos sūrio, 1 tortilijos, ½ avokado, žaliosios citrinos sulčių.
Nebūtina apsiriboti tik paprasčiausiu variantu – G. Urbonavičiūtė rekomenduoja paeksperimentuoti pagal savo skonį ar pagal tai, ką turite namuose. Pavyzdžiui, jeigu neturite ar nemėgstate tortilijos – ne bėda. Keptas fetos kiaušinis taip pat puikiai tinka ant skrebučio ar kitos duonos.
„Jei mėgstate aštriau, verta po kiaušiniu įpilti šiek tiek čili aliejaus arba aštraus padažo. Arba pabarstyti kiaušinius čili dribsniais. Galima išbandyti ir kitus padažus, pavyzdžiui, pesto, taip pat praturtinti receptą šviežiomis žolelėmis arba paprikomis, pomidorais. Populiaru ir panaudoti šiek tiek skysto medaus pabaigoje – tai suteiks gylio skoniams, o po tokių pusryčių gal net nesinorės „kažko saldaus“, – pataria kulinarijos technologė.
Gaminame:
- Įkaitinkite nepridegančią nedidelę keptuvę ant vidutinės ugnies. Pabarstykite fetos sūrį keptuvės pakraščiuose, palikdami centrą be sūrio. Barstykite maždaug tokiu lanku, kokio dydžio yra jūsų tortilija ir nedidinkite ugnies, nes kitaip sūris pridegs.
- Leiskite sūriui kelias sekundes pasilydyti, tada į keptuvės vidurį įmuškite kiaušinį. Jei naudojate papildomus priedus, tokius kaip pipirai ar čili dribsniai, jais pagardinkite dabar.
- Kepkite 1-2 minutes, kol baltymas taps nepermatomas, tada keptuvę uždenkite dangčiu. Toliau kepkite, kol kiaušinis iškeps pagal jūsų skonį.
- Avokadą sutrinkite šakute ir juo aptepkite tortiliją. Ant viršaus uždėkite iškeptą kiaušinį su feta. Pašlakstykite žaliosios citrinos sultimis – ir skanaus!