Sniegas vaismedžių derliui įtakos turės

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS, BNS

Vaismedžių ir uogų augintojai akcentavo, kad sodininkams didžiausia rykštė – pavasarinės šalnos ir pavasarį iškritęs sniegas. 2023 metais šios gamtos anomalijos pasiglemžė nemažą dalį derliaus. Jos kartojasi ir šiemet, balandžio 22–23 dienomis orai atšalo ir gausiai pasnigo.

Apie gamtos išdaigas kalbamės su Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ vadove Vitalija Kuliešiene.

V. Kuliešienė.

– Balandžio 22-23 dienomis žemę nuklojo sniegas. Koks sniego poveikis obelims, kitiems vaismedžiams?

– Derliui pavasario išdaigos turės įtakos. Atšalimas laikėsi ilgai – buvo nemaža šalna, o po to užsnigo. Įtakos turės, tik ji bus aiški, kai sulauksime derliaus. Negalime konkrečiai pasakyti, kol obelys, kriaušės neužmezgė vaisių. Beje, kai buvo atšilęs oras, obelys jau buvo žiedų užmezgimo stadijoje. Kai kurių veislių vyšnios jau žydėjo, ir sniegas bei šalnos joms pakenkė. Tik vyšnios ‚Vietinė rūgščioji‘ dar nežydėjo, tai jai gal sniegas ir nepakenkė. Per sniegą bitės neskraido – apdulkinimo procesas sustojo. Bus sudėtingi šie metai. Manau, kad trešnių, vyšnių derlius nebus gausus. Kita vertus, prognozuoti sudėtinga. Kai jau bus vaisiai, tuomet ir bus aišku.

– Jeigu šalnų ir sniego dar bus, tai kaip tada?

– Negerai, bet žiūrėjau prognozę, lyg ir turėtų šilti ir sniegas nutirps. Tačiau, jeigu šalnos pasikartos, nieko gero. Kuo nenormalesnės sąlygos, tuo didesnė tikimybė, kad derlių prarasime. Nors sako, kad sodininkai vis verkia ir verkia, bet kaip neverksi, jeigu gamta krečia išdaigas. Sodininkams juk reikia išgyventi iš derliaus. Negali juk išrauti obelų. Išrovęs, ką pasodinsi jų vietoje? Sodininkai neturi alternatyvos.

– Kodėl teigiama, kad pavasarinis sniegas ir šalnos daugiausia bėdos pridaro žemaūgėms obelims?

– Žemaūgių augalų šaknų sistema yra arčiau paviršiaus. Be to, jų šaknų sistema yra mažesnė, ir yra jautresnės šalnoms ir sniegui. Visi mūsų prekiniai sodai turi tokių obelų. Didieji sodai turi maždaug pusę žemaūgių obelų, ypač daug tokių sodino mažesni sodininkai. Nors senovinės obelys – atsparesnės, bet jų vis mažiau auginama. Nebereikia senovinių obuolių. Dažniau perka pernykščius obuolius, bet gražius.

– Tai kokios vis dėlto prognozės?

– Kol vaismedžiai neužmegs vaisių, tol niekas nebus aišku. Kol obels vaisius nebus graikinio riešuto dydžio, tol nebus ir prognozių. Kita vertus, obelys viename žiedyne turi iki penkių žiedų. Jeigu nors vienas žiedas užmegs vaisių ir užaugins, derlius bus normalus. Vadinasi, augalas apsisaugojo ir ištvėrė šalnas bei sniegą. Beje, sniegas nėra pats blogiausias dalykas. Tik svarbu nepurtyti sniego nuo obelų šakų. Reikia leisti jam pačiam natūraliai nutirpti.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Saugus derlius: eksperto patarimai, kaip apsisaugoti nuo kenkėjų ir išsaugoti kokybišką derlių

confident-noyce

Obuolių augintojai: derlius – geriausias per penkerius metus

confident-noyce

Panevėžio rajono ūkininkai tikėjosi kokybiškesnio grūdų derliaus

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau