5.7 C
Panevėžys
Penktadienis, 19 balandžio, 2024

Smilgius nušvietė tarptautinė tautinių šokių vaivorykštė

Vykusio „Šokis – kaip vaivorykštė: kiekvienas jį supranta savaip“ renginio metu Smilgiai tapo dažnai gastrolėse prasilenkiančių kolektyvų susitikimo vieta, bendraminčių kūrybos atrama ir įkvėpimu. Retas kultūros centras Panevėžio rajone gali pasidžiaugti tokio dydžio, jau tradicija tapusiu, liaudiškų šokių kolektyvų renginiu, o štai Smilgių kultūros centrui tai jau tradicija.

Į  Smilgius ir iš užsienio

Šeštus metus Smilgiuose vykstantis renginys organizuojamas siekiant puoselėti lietuvių tautinį šokį, Dainų švenčių tradicijas ir darnius kolektyvų tarpusavio santykius. Kolektyvai tautiniu šokiu skirtingų vaivorykštės spalvų supinti renkasi ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio šalių.

Šiais metais Smilgiuose svečiavosi Latvijos Limbažių miesto tautinių šokių kolektyvas „Jampadracis“ (vad. Andis Lenmanis), pristatęs jų šalyje šiemet vyksiančiai, valstybės šimtmečiui skirtai, šokių šventei paruoštus šokius. Žiūrovai turėjo galimybę palyginti dviejų valstybių tautinio kostiumo skirtybes, pamatyti, kokios detalės sieja lietuvišką šokį su latvišku.

„Po žemaitiškai energingo Akmenės kultūros centro vyresniųjų liaudiškų šokių grupės „Alsa“  pasirodymo latvių ir muzika, ir šokiai atrodė gerokai ramesni. Atrodo, kad jie susitelkia į atliekamą šokį ir neskuba jo baigti, džiaugiasi akimirka“, – pasirodymą komentavo visą koncertinę programą stebėjusi žiūrovė.

Tądien klojimo scenoje, be jau minėtų dviejų kolektyvų, dar sukosi ir Pasvalio kultūros centro Ustukių skyriaus vyresniojo amžiaus žmonių šokių grupė „Šėltinis“ (vad. Nida Sakalauskienė), Radviliškio kultūros rūmų vyresniųjų žmonių liaudiškų šokių grupė „Šėlmiai“ (vad. Edmundas Verpetinskas), Kauno rajono Ramučių kultūros centro Domeikavos laisvalaikio salės vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Džiaukis“ (vad. Rasa Juzulėnienė),  Panevėžio bendruomenių rūmų šokių kolektyvas „Miestelėnai“ (vad. Zita Rimkuvienė),  Biržų kultūros centro suaugusiųjų liaudies šokių kolektyvas „Raitytinis” (vad. Danguolė Kalkienė). Oficialiąją dalį pradėjo ir baigė scenos bei šventės šeimininkai – Smilgių kultūros centro suaugusių žmonių šokių grupė „Smilgė“.

„Priėmėme beveik pusantro šimto dalyvių – o tai didelis iššūkis, – pasakojo Smilgių kultūros centro direktorė Lina Narkevičienė. – Laukiami visi, tačiau, manau, kad jei kolektyvų būtų daugiau – ir sodyboje vietos pritrūktų, ir dalyviai mūsų dėmesio imtų stokoti.“

Šokėjai į Smilgius veržiasi patys

Renginio sumanytoja ir organizatorė, Smilgių kultūros centro suaugusių žmonių šokių grupės „Smilgė“ vadovė Nijolė Vidžiūtė atvirauja, kad jau ankstyvą pavasarį kolektyvų vadovai skambina arba sutikti teiraujasi, kada gi bus pakvieti į etnografinę sodybą.

„Jau balandžio mėnesį imu dairytis į dangų, stebėti orų prognozę, kad kuo anksčiau galėtume paskelbti tradicinio renginio datą. Smilgiuose esame labai priklausomi nuo oro – sniegas, lietus apsunkina organizacinį procesą. Sodybos klojime prastu oru nesmagu ir koncertą žiūrėti, ir dalyviams ant scenos šokti“, – organizacinius iššūkius atskleidžia N. Vidžiūtė.

Visa renginio populiarumo paslaptis – tą dieną tvyranti nuotaika ir atmosfera. Į Smilgius iš įvairių Lietuvos ir užsienio šalių susirinkę šokėjų kolektyvai yra itin laukiami, o pasibaigus koncertinei programai jie raginami nesiskirstyti, pasistiprinti ant laužo kepta kiaušiniene ir pasibūti šokio meną puoselėjančioje kompanijoje. Po koncerto „Šokis kaip vaivorykštė: kiekvienas jį supranta savaip“ kiekvienas kolektyvas gauna užduotį: turi paruošti improvizuotą pasirodymą burtų keliu parinktu stiliumi. Į pasirodymus įtraukiami ir kiti kolektyvai, pasirodantieji pristato save kitu, ne tautinių šokių, amplua, o šokant draugėje mezgasi naujos draugystės.

„Vakaronės metu retas kuris lieka sėdėti prie stalo – juk linksminasi  šokėjai“, – pastebi Smilgių kultūros centro direktorė Lina Narkevičienė.

Pats darbymetis

Gyvenimą rajone diktuoja gamta, todėl dauguma šventės šeimininkų – „Smilgės“ kolektyvo šokėjų – tautiniais drabužiais puošėsi atvykę tiesiai iš sėjamų laukų. Ne gana to, Smilgių kultūros centro suaugusiųjų tautinių šokių kolektyvas renginio išvakarėse svečiavosi  pas Kauno rajono Ramučių kultūros centro Domeikavos laisvalaikio salės vyresniųjų liaudiškų šokių grupę „Džiaukis“ ir atstovavo rajonui Kauno dramos teatre vykusiame Motinos dienai skirtame renginyje.

„Esame vienintelis tautinį sceninį šokį atliekantis suaugusiųjų kolektyvas Panevėžio rajone, todėl kiekviena išvyka – galimybė reprezentuoti savo kraštą. O ir galimybė šokti Kauno dramos teatro scenoje pasitaiko nedažnai, – dėmesį atkreipia „Smilgės“ kolektyvo vadovė N. Vidžiūtė. – Labiausiai sudėtinga mūsų ūkininkams – saulė žeme ritinėjasi, jiems dirbti reikia, o čia koncertas koncertą veja. Viliuosi, kiek atsikvėpsime po Lietuvos šimtmečio dainų šventės.“


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Smilgiečiai išleido dvylikos atvirukų rinkinį, skirtą Aukštaitijos metams

confident-noyce

Šokius su šunimi propaguojanti Medeina skatina ir kitus atrasti šio užsiėmimo teikiamą džiaugsmą

confident-noyce

Trys Panevėžio kultūros centro kolektyvai iš konkurso grįžo su apdovanojimais

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau