Smagu belstis, kai tavo beldimą išgirsta

Smagu belstis, kai tavo beldimą išgirsta

Nors Ramygalos pavadinime užkoduotas ramaus gyvenimo ritmas, kasdienybė čia nė iš tolo nėra rami – pačia geriausia prasme. Žinios iš šio vienintelio Panevėžio rajono miesto dažnai atskrieja ir į „Tėvynę“, apie savo darbus aktyviai pasakoja kultūros centras, o šiandien svečiuojasi vienos iš veikliausių rajone – Ramygalos miesto-Garuckų kaimo bendruomenės – pirmininkė Rasa Marozienė.

Išsiskiria projektinės veiklos aktyvumu

„Iš tiesų džiaugiuosi viskuo, kas pas mus yra – bendruomenės aktyvu ir visais nariais, sėkmingais projektais ir tradiciniais renginiais, – sako R. Marozienė. – Smagu belstis, kai į tavo beldimą atsako, išgirsta tavo idėjas, pritaria, padeda. Bendruomeniškumo jausmas vertas tiek, kiek esame pasiryžę dėl jo aukotis. Nė vienas nesame atskira sala – mes sukurti tam, kad ieškotume vieni kitų, išmoktume atjausti, suprasti, padėti ir pasidalyti.

BIC

Apžvelgiant bendruomenės veiklą taip ir norisi paleisti glėbį gerų emocijų, kurių pliumptelėjimo į vandenį ratilai nubanguotų paviršiumi ir pasiektų kiekvieną žmogų. Tradiciniai Ramygalos renginiai: Mykolinės, miesto šventė, Naujųjų sutikimas leido įsitikinti jų aktualumu, suprasti, kokių pokyčių reikia bendruomenės gyvenime, davė drąsos toliau skatinti bendruomeniškumą.

„Dėkoju bendruomenės aktyvui, visiems nariams, rėmėjams, visoms įstaigoms, padedančioms mūsų darbe, – sako R. Marozienė. – Prasideda 2014–2020 metų finansinis laikotarpis, tad mūsų mintys krypsta dar aktyvesnės projektinės veiklos link, dar didesnių galimybių išnaudojimo.“

Ramygalos miesto-Garuckų kaimo bendruomenė išsiskiria projektinės veiklos aktyvumu. Per pastaruosius kelerius metus bendruomenė, viena ar su partneriais, veikloms įgyvendinti per įvairias programas gavo per 120 tūkstančių litų. Socialine darbuotoja Ramygalos seniūnijoje dirbanti R. Marozienė sako gerai matanti, su kokiais rūpesčiais susiduria visuomenė, per mažai dėmesio skirianti vaikų ir jaunimo užimtumui, socialinei adaptacijai ugdyti.

Todėl ši kryptis Ramygalos miesto-Garuckų kaimo bendruomenės veikloje yra prioritetinė. Pasak R. Marozienės, jei vaikai neturi kryptingos veiklos, labai greitai užsisuka užburtas ratas, kai ribotos galimybės šeimoje sąlygoja vaiko nepasitenkimą, iš jo atsiranda nusikalstamas elgesys, uždarumas, agresyvumas ir socializacijos sunkumai. Jauniausiems ramygaliečiams buvo sukurti socializacijos projektai „Vartoti nemadinga“ ir pernai įgyvendintas „Mano miestas-mano tvirtovė“.

Žaisliukus kalėdinei eglutei bendruomenės nariai gamino kūrybinių dirbtuvių „Mokausi. Kuriu. Dovanoju.“ metu.

Surengtos kūrybinės dirbtuvės „Mokausi. Kuriu. Dovanoju.“, kurių metu vaikai iš putplasčio gamino žaislus miesto kalėdinei eglutei papuošti.

„Bendruomenėje taip išeina, kad viena idėja gimdo kitą, iš vienos veiklos atsiranda kita, – pasakoja R. Marozienė. – Iš projekto „Pasidaryk ir žaisk“, kurio metu gaminome stalo ir lauko žaidimus, liko profesionalūs drožimo įrankiai. Atsirado ir žmogus, kuris tuo susidomėjo: ramygalietis Saulius Bandanskis, kurio senelis droždavo šaukštus, susigundė pats šį amatą pamėginti, subūrė vaikus į drožimo užsiėmimus. Pamatęs, kad su medžiu ir fanera dar sunkoka, Saulius sumeistravo įrenginį, kad putplastį būtų galima pjaustyti įkaitinta viela.“ Jei kalbėti apie užsiėmimų naudą, sako bendruomenės pirmininkė, ji įvairiapusė: vaikai buvo užimti naudinga veikla, turėjo progos pajusti bendrystės džiaugsmą, Ramygalos kalėdinė eglė buvo papuošta jų gamintais žaislais. O kur dar savivertės jausmas, pasididžiavimas savo miestu.

Riedučių rampa populiari ir žiemą

Per Vietos veiklos grupę sėkmingai įgyvendinę projektą „Pasidaryk ir žaisk“, ramygaliečiai džiaugiasi jo nenumarinę: jie mielai važiuoja į kitas rajono bendruomenes, dalijasi patirtimi, organizuoja užimtumą.

Rudenį atidaryta riedučių ir riedlenčių rampa jau spėjo tapti viena mėgstamiausių Ramygalos vaikų ir jaunimo vietų.

„Be žinių ir praktikos pokyčiai bendruomenėje nevyksta, o šios vertybės įgyjamos bendraujant ir dalijantis patirtimi“, – įsitikinusi R. Marozienė. Tokia veikla padeda užmegzti ryšius su kitomis organizacijomis, padeda susitelkti patiems, galiausiai tampa galimybe bendruomenei užsidirbti papildomų lėšų.

2014-ųjų rugsėjį Ramygalos miesto parke atidaryta riedučių ir riedlenčių rampa. Ramygalos miesto-Garuckų kaimo bendruomenė per VVG įgyvendino projektą „Rieda ratukai“.

„Apie tokią aktyvaus poilsio zoną kalbėjome kelerius metus, nuo tada, kai man tapus bendruomenės pirmininke padarėme apklausą ir išsiaiškinome, kad Ramygaloje labiausiai trūksta vietos vaikams ir jaunimui aktyviai leisti laiką“, – pasakojo bendruomenės pirmininkė. Teisinių kliūčių ramygaliečiams teko įveikti nemažai, tačiau rezultatas džiugina: ant rampos vaikų pilna ir pasibaigus riedučių sezonui, tik dabar jie čiūžinėja sėdomis.

R. Marozienė prisimena, kaip džiugu buvo širdyje, kai riedučių aikštelės atidarymo išvakarėse vaikai, niekieno neraginami, iki išnaktų šlavė rampą, nes lankytojų, kurie po savęs palieka šiukšlių, vis dar pasitaiko. „Užsiėmimai su vaikai ir jaunimu yra pati geriausia nusikalstamumo ir kvaišalų vartojimo prevencija, – įsitikinusi R. Marozienė. – Labai dažnai mes šiais žodžiais mėtomės, o realių darbų nuveikiama vis dar mažai.“ Artimiausiose ramygaliečių planuose – ekstremalaus sporto varžybų surengimas.

Ragina neprarasti entuziazmo

Per kelerius vadovavimo bendruomenei metus entuziazmo nepraradusi R. Marozienė ragina ir kitus nenuleisti rankų ir nepasiduoti minčiai, kad vienas žmogus menkai gali ką pakeisti.

„Bendruomenėje nieko naujo išrasti nereikia, mes viską mokam ir žinom, tik kažkodėl kartais pamirštam, – sako Ramygalos miesto-Garuckų kaimo bendruomenės pirmininkė. – Gaila, kad kažkas žmones įtikino, kad nereikia būti veikliems, kad konkuruoti geriau nei dalintis, kad skubėti yra svarbiau nei matyti, ką veikia aplinkiniai, kad turėti svarbiau negu duoti. Įtikino, kad mums kažko trūksta. O trūksta iš tiesų tik vieno žingsnio, tik įkvėpimo mąstyti, kurti ir dalintis. „Kviečiu visus pajusti bendruomeninės veiklos džiaugsmą, peržengti pačių susikurtas ribas ir nepamiršti pamatyti kiekvieną žmogų, kuris nepavargsta žibėti“, – ragina Ramygalos miesto-Garuckų kaimo bendruomenės pirmininkė.

AIK

H2Auto plovykla

Mano namukas

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.