Slapti pirkėjai jau gali apsilankyti vaistinėse

Slapti pirkėjai jau gali apsilankyti vaistinėse

JP / DELFI nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) primena, kad nuo gegužės 1 d. vaistinėse jau gali apsilankyti vadinamieji slapti pirkėjai, kurie kontrolinius pirkimus vykdys ir tikrins, ar tinkamai vaistinėse išduodami vaistai pacientams tik tuo atveju, jei bus gauta žmonių skundų. Ši naujovė buvo atidėta pusmečiui, kad būtų galima deramai pasiruošti visoms pusėms.

Svarbiausias kontrolinių pirkimų tikslas – stebėti ir užtikrinti, kad vaistinėse pacientams vaistai būtų parduodami laikantis nustatytų reikalavimų. Taip pat, ar žmonėms sudaromos galimybės rinktis pigesnius vaistus, taip padedant jiems sutaupyti. Ši naujovė įsigaliojo dar lapkričio mėnesį, tačiau vaistinėms buvo suteiktas pereinamasis laikotarpis, per kurį turėjo būti ištaisyti visi pažeidimai. Tad nuo šiol aptikus neatitikimų, vaistinėms gali grėsti bauda už galiojančios tvarkos pažeidimus.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, nėra jokio tikslo nubausti vaistinių ar jose dirbančių farmacijos specialistų. Priešingai, svarbiausia nepamiršti vykdyti savo pareigą ir informuoti pacientus apie galimybes rinktis pigesnius vaistus, prašyti receptų prieš parduodant receptinius vaistus, patarti, padėti. O daugumą problemų jau pavyko išspręsti bendradarbiaujant su vaistininkais.

BIC

„Praėjusių metų pabaigoje kilę nesusipratimai dėl receptinių vaistų pardavimų atskleidė nemalonią tiesą ir parodė, kad nemažai vaistinių ilgą laiką nesilaikė reikalavimų ir receptinius vaistus pardavinėdavo be receptų, nors to daryti negalima. Taip yra ir daugelyje užsienio šalių, tad tokie dalykai neturėtų stebinti ir mūsų kraštiečių. Jei norime gyventi kaip europiečiai, turime ir elgtis kaip europiečiai“, – sako ministras A. Veryga.

Deja, ministro teigimu, iki tol šioje situacijoje labiausiai nukentėjo Lietuvos žmonės, kurie dažnai net nežinodavo, kad jų vartojamas vaistas yra receptinis, nes vaistinės tam skirdavo nepakankamai dėmesio. O juos gali skirti tik gydantis gydytojas, tad neturint jo rekomendacijos užsiimti savigyda nėra pats geriausias dalykas.

Tad, tikimasi, kad šiuo metu galiojanti tvarka yra gerokai aiškesnė tiek žmonėms, tiek patiems farmacininkams.

VVKT viršininko Gintauto Barcio teigimu, Tarnyba yra pasiruošusi siųsti slaptus pirkėjus į vaistines,  tačiau kontroliniai pirkimai galės būti inicijuojami tik tada, kai bus gautas skundas.

„Tikrai nebus taip, kad slapti pirkėjai tikrins visas vaistines iš eilės. Tam bus reikalingas aiškus pretekstas – gyventojo nepasitenkinimas, kad jis vaistinėje negali įsigyti pigiausių vaistų, kad jų nepasiūloma, nors privaloma tokių turėti. Taip pat bus reaguoja ir į kitos  institucijos prašymą ištirti susidariusią neaiškią situaciją“, – teigia G. Barcys.

Pasak jo, kontroliniai pirkimai bus atliekami pagal parengtus ir viešai skelbiamus, vaistinių preparatų kontrolinio pirkimo pažymoje esančius, konkrečiam atvejui pažymėtus, klausimus. Jei bus nuspręsta surašyti Administracinio nusižengimo protokolą, tai tikrai nebus daroma vaistinėje nedelsiant. O farmacininkų bus parašyta suderintu laiku atvykti į VVKT.

„Bauda galėtų būtų skiriama tik atlikus bylos nagrinėjimą. Svarbu žinoti, kad kraštutiniu atveju, skyrus baudą, ją susimokėti reikės Valstybinei mokesčių inspekcijai“, – teigia G. Barcys.

Pasak Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininkės Kristinos Nemaniūtės-Gagės, kiekvieno vaistininko noras ir pareiga – padėti pacientui, tad žmonės, atvykę į vaistinę, taip pat turėtų neskubėti ir suteikti galimybę vaistininkui perduoti visą reikiamą informaciją.

„Vaistininkų bendruomenės vardu prašau visų šalies pacientų, kurie lankosi vaistinėje, neskubėti ir suteikti galimybę vaistininkui pasakyti visą reikiamą informaciją apie vaistą, jo vartojimą, derinimą su kitais vaistais bei galimą šalutinį poveikį. Vaistininkai, deja, dalijasi patirtimi, kad pasitaiko atvejų, kai dėl skubėjimo žmonės jų neišklauso. Tikimės, kad tiek pacientų, tiek vaistininkų geranoriškumas leis išvengti bet kokių nesusipratimų“, – sakė K. Nemaniūtė-Gagė.

AIK

Kraujo labaratorija

Tėvynė

H2Auto plovykla

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.