24.1 C
Panevėžys
Šeštadienis, 25 birželio, 2022

„Sklepučini“ orkestras pasitinka dvidešimtmetį

Dar praėjusiame tūkstantmetyje susikūrusį Šilagalio kultūros centro varinių pučiamųjų orkestrą „Sklepučini“ dabar jau būtų galima laikyti brandžiu jaunuoliu. Būtent taip šiuo metu beveik penkiasdešimt pūtikų  jungiantį orkestrą apibūdina jo įkūrėjas ir vadovas Vilmantas Vapsva.

„Mūsų orkestre buvo trys etapai: devynerius metus vaikystė, kol tapome A kategorijos čempionais; po to – paauglystė, nuo 2013-ųjų – vėlyvoji paauglystė, o šiuo metu vyksta virsmas į rimtėjantį jaunuolį“, – šypsodamasis pasakoja Šilagalio kultūros centro direktorius.

Užsitikrino tvirtas pozicijas

Vilmantas Vapsva  prieš dvidešimtmetį valtorna grojo Panevėžio orkestre „Garsas“. Panevėžio rajone tada jau buvo įsisteigę du orkestrai – Liūdynės „Vaikystės vėjas“ ir Perekšlių „Saulutė“. Šilagalyje augęs ir gyvenęs, Remigijaus Vilio paragintas, tuomet jis čia  atėjo dirbti į kultūros centrą, kuriame rugsėjo pradžioje pradėjo vaikus bei jaunuolius mokyti groti pučiamaisiais.

„Augo kolektyvo nariai, augo ir jų pasiekimai, bet pradžia nebuvo lengva. Norinčiųjų groti buvo, o instrumentų – ne.  2005 metais mudu su R. Viliu išvykome į Groningeną Olandijoje pasižiūrėti, kaip vyksta Europos Brass Band pučiamųjų čempionatas. Pit Visser iniciatyva tada Olandijoje per radiją paskelbė, kad „va, yra neseniai susikūręs orkestras, gal kas turite padovanoti instrumentų“. Iš ten į Lietuvą grįžome ne tik su žiniomis, kaip vyksta konkursas, bet ir pilnais lagaminais“, – pasakoja V. Vapsva.

V. Vapsva.

Tada smarkiai atsinaujino „Sklepučini“ turimi instrumentai, o 2008 metais jie jau laimėjo Lietuvos pučiamųjų instrumentų A kategorijos Grand Pri, kuris lėmė perėjimą į aukštesnę kategoriją. 2010 metais jie laimėjo B kategoriją, ir nuo 2011 metų vadovas kolektyvą įvardija kaip stabiliausią C kategorijos orkestrą, daugkartinį pirmos vietos laimėtoją.

„Tai nėra nesėkmės rodiklis – atvirkščiai. Orkestruose nariai dažnai atsinaujina, keičiasi, mokomasi vis naujų kūrinių, todėl ilgametė aukšta pozicija rodo, kad sugebame išlaikyti atitinkamą lygį. Mes norime užaugti kaip orkestras, o ne atskiri muzikantai“, – sako vadovas.

Sprendimus priima bendruomeniškai

Pats jau du dešimtmečius orkestrui tik vadovaujantis V. Vapsva sako, kad daugeliu atveju jis nesistengia kištis į orkestro reikalus. Čia sutartomis dienomis į repeticijas renkasi ir vaikai, ir studentai, ir tarybos nariai, ir mechanikai, ir kalviai… Daug labai amžiumi ir išsilavinimu skirtingų žmonių.

Pokalbis apie įsimintinas „Sklepučini“ istorijos akimirkas vyksta 15 valandą. Repeticija turėtų prasidėti tik septintą, o orkestrantai jau pradeda rinktis Šilagalio kultūros centre. Šeštadienio vakaro šventiniame koncerte antrajame – mažesniųjų – „Sklepučini“ sąstate gros 15 vaikų, juos scenoje pakeisiančiame pirmasis sąstatas iš 35 žmonių. Paklaustas, kaip pavyksta suburti tokį gausų skaičių žmonių, V. Vapsva tik gūžteli pečiais.

„Jie jau ne tik groti čia renkasi. Orkestras tapo dariniu, bendrija su savomis taisyklėmis, nerašytais susitarimais. Labiausiai gal motyvuoja bendri tikslai“, – svarsto pašnekovas.

Orkestras turįs susiformavusią bendruomenę: savo valdybą, į kurią vadovo nepriima, yra bendri tikslai, veiklos.  Jie sprendžia savo vidines problemas, jie susitaria, kokios turėtų būti uniformos, kartais ir naujus kūrinius repertuarui pasiūlo.

„Aišku, galutinis žodis dėl atliekamų kūrinių būna mano, bet vakarais socialinėje erdvėje kartais užverda labai rimtos diskusijos dėl vieno ar kito pasirinkimo, – pasakoja vadovas. – Stengiamės negroti popmuzikos kūrinių, stengiamės groti tai, kas mums neišeina, iš pradžių atrodo sunku.“

Planuose – laimėjimai ir nauji draugystės tiltai

Įvairių projektų ir naujų idėjų įgyvendinimu garsėjantis orkestras neatsiejamas nuo kasmetinės „Vario audros“, „Provincijos dūdų“, „Sekmadienio brass“ pamokų, įvairių edukacijų apie pučiamuosius instrumentus.

Lietuvoje savo pasiekimais pasižymėjęs orkestras puikiai sutaria ir su vietos bendruomenėmis – Šilagalio, Pažagienių, Bernatonių, Katinų. Tikimasi, kad tie malonių ir prasmingų draugysčių tiltai tik ilgės bei platės ne tik šalyje, bet ir užsienyje.

Vos baigsis „Sklepučini“ dvidešimtmečio šventė – orkestras pradės ruoštis kasmetiniam Kalėdiniam koncertui. Vasarą laukia moksleivių dainų šventė, vasaros stovykla, virtinė kitų koncertų, bet svarbiausias 2020 metų tikslas – pavasarį Palangoje vyksiantis „Europos Brass Band“ orkestrų čempionatas.

„Tas pats, kurio 2005 metais vykome pažiūrėti į Olandiją, – sako V. Vapsva. – Dalyvausime „Lyga development“ kategorijoje. Joje varžosi jaunuoliai iki 22 metų. Ten bandysime užkopti į aukščiausią poziciją.“

Bene visi orkestro „Sklepučini“ metai suplanuoti, veiklos žinomos, tad lieka tik rimtai ruoštis naujai išsikeltiems tikslams. Pašnekovas priduria, kad dabar būti vadovu gerokai lengviau nei prieš du dešimtmečius.

„Pirmą kartą nuvažiavęs į konkursą niekada nelaimėsi aukštos vietos. Viskas ateina per patirtį, patyrimą. Orkestro sėkmę konkurse kartais gali lemti net ir grojančiųjų sėdėjimo pozicija, – sako dvidešimtmečio orkestro vadovas. – Grosime, mokysimės ir labai tikimės, kad draugų bei palaikančiųjų ratas išliks toks pat gausus, nes nuo to irgi labai daug kas priklauso.“


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžio muzikinio teatro pučiamųjų orkestras „Garsas“ švenčia jubiliejų

confident-noyce

Panevėžio rajono muzikantai meistriškumą demonstruos Europos pučiamųjų instrumentų orkestrų konkurse

confident-noyce

Orkestras „Sklepučini“ sužibo naujametiškai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau