COVID-19 skiepų priešininkai manipuliuoja policijos įvykių suvestinėse pateikta informacija. Pamatę pranešimą, kad kur nors buvo rastas žmogaus kūnas, jie daro klaidingą išvadą, jog žmogus mirė nuo skiepo. Tokias manipuliacijas socialiniuose tinkluose palaiko dešimtys tūkstančių žmonių. Vis dėlto atsakingos institucijos Lietuvoje nėra fiksavusios nė vienos mirties, siejamos su vakcina.
Internete pilna manipuliacijų įvairiomis temomis. Tačiau kone daugiausiai dezinformacijos pastaruoju metu kuriama apie vakcinų nuo COVID-19 poveikį. Ne tik abejojama vakcinų nauda, bet ir kuriami priešingi teiginiai – esą vakcina žudo.
Plinta manipuliacijos apie mirtis nuo skiepų
„Facebook“ yra daugybė prieš vakcinas ir kitas pandemijos priemones nusiteikusių žmonių grupių. Kone viena populiariausių, vinijančių virš 20 tūkst. žmonių – „COVID vakcinų mirtys“. Čia grupės nariai dalijasi žiniasklaidos pranešimais apie įvairius mirusius žmones.
Tai gali būti straipsniai apie žinomus Anapilin iškeliavusius asmenis arba policijos įvykių suvestinėse pateikta informacija apie rastus kūnus.
Pavyzdžiui, pirmadienį pranešta apie mirusį žinomą gydytoją. Nors tekste nenurodoma, nuo ko medikas mirė ir ar jis buvo pasiskiepijęs nuo COVID-19, grupės nariai kaip mat puolė komentuoti, kad vyras mirė nuo vakcinos. Panašios išvados daromos ir dėl žinomo dėstytojo mirties.
Pranešta, kad dėstytojas susmuko ir mirė universitete. Nors niekur nenurodoma, ar jis buvo pasiskiepijęs ir nuo ko mirė, tačiau internautai teigia, jog vyras tapo skiepų auka.
Vis dėlto kone daugiausiai grupės narių dėmesio sulaukia policijos suvestinėse pateikiama informacija apie įvairiose vietose rastus kūnus. Policijos įvykių suvestinėse pranešimai apie rastus lavonus pasirodo kone kiekvieną dieną, tačiau suvestinėse beveik niekada nebūna nurodoma, nuo ko mirė žmonės. Dažniausiai pranešama, ar kūnas turėjo išorinio smurto žymių, ar ne.
Tačiau niekad nėra nurodoma, ar mirę žmonės buvo pasiskiepiję. Vienas iš daugiausiai audrų priešskiepininkų grupėse sulaukusių pranešimų – apie Katedros aikštėje rastą mirusio jauno vyro kūną. Vyras buvo 35-erių metų amžiaus, dezinformacijos skleidėjai yra įsitikinę, kad vidury baltos dienos rastas vyras tapo skiepų auka.
Statistika neišsišoka
Komentatoriai įžvelgia ryšį tarp šių mirčių ir didėjančių vakcinacijos rodiklių. Jie teigia, kad anksčiau neva niekad nebuvo tiek daug pranešimų apie rastus kūnus, neva žmonės masiškai miršta nuo vakcinų.
Patikrinome policijos pateikiamas įvykių suvestines. Šiemet nuo gruodžio 6 d. iki 12 d. pateikiama informacija apie šešis rastus kūnus. Du iš jų buvo su išorinėmis smurto žymėmis, galimai nužudyti. Per tą patį laiką pernai, 2020 m. gruodžio 6 d. – 2020 m. gruodžio 12 d., buvo pateikta informacija apie devynis rastus kūnus. Keturi iš jų turėjo išorinių smurto žymių.
Dar prieš metus, nuo 2019-ųjų gruodžio 6 d. iki 2019-ųjų gruodžio 12 d. policija įvykių suvestinėse pranešė apie keturis rastus kūnus. Trys iš jų turėjo išorinių smurto žymių. Palyginus trijų pastarųjų metų tą pačią savaitę pateiktus pranešimus matyti, kad 2021-ieji neišsiskiria itin didele rastų kūnų statistika.
VVKT gavo 28 pranešimus apie mirtis, tačiau jų su vakcinomis nesieja
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) yra gavusi 28 pranešimus apie žmonių mirtis po vakcinacijos. Tačiau pažymima, kad nė vienu atveju priežastinis ryšys tarp vakcinos ir mirties nebuvo nustatytas.
Tarnybos atstovė spaudai Aistė Tautvydienė primena, kad kiekvieno gauto pranešimo duomenys yra vertinami individualiai. Yra nustatyti kriterijai, kuriais remiantis priežastinis ryšys būna tiriamas.
„Kitaip tariant, vertinama, ar po skiepijimo buvo pasireiškę nepageidaujamo poveikio simptomai, ar nustatyta laboratorinių ar kitų tyrimų pakitimų, ar yra kitų duomenų, patvirtinančių, kad tai galėjo sutrikdyti asmens sveikatą ar net sukelti mirtį. Jei patvirtinančių duomenų nenustatoma, tuomet svarbu įvertinti, ar yra kitų galimų mirties priežasčių ir ar mirtis tikėtina, atsižvelgiant į vakcinos veikimo būdą bei sukeliamus poveikius. Šiais atvejais ypač svarbi informacija ir apie tai, kokiomis lėtinėmis ar kitomis ligomis asmuo sirgo iki skiepijimo bei duomenys apie kitus jo sveikatos būklės rodiklius“, – tv3.lt komentuoja A. Tautvydienė.
Remantis pranešimais apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, mirę pasiskiepiję asmenys priklausė vyresnio amžiaus grupei. Tokių pacientų amžiaus vidurkis – 70 m.
„Daugumoje atvejų mirties priežastys nurodytos kaip širdies – kraujagyslių sistemos bei kitos lėtinės ligos. Svarbu įvertinti ir tai, kad tai buvo senyvo amžiaus pacientai, sirgę lėtinėmis ligomis, kurios galėjo lemti mirtį. Nė vienu iš atvejų mirtis nebuvo vertinta, kaip tiesiogiai susijusi su vakcinacija“, – aiškina A. Tautvydienė.
Statistikos departamento antradienio duomenimis, beveik 7 tūkst. asmenų, iki šiol mirusių nuo COVID-19, pilnai paskiepyti buvo 554. Tiesiogiai ir netiesiogiai su COVID-19 siejama apie 13,3 tūkst. mirčių.