Siekiant užtikrinti reikiamą elektros galią verslo plėtrai bei didesnes atsinaujinančių energijos išteklių prijungimo galimybes, tinklus prižiūrintis „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) investavo 5,4 mln. eurų į Dirvupių ir Pagirių transformatorių pastotes Klaipėdos bei Vilniaus rajonuose.
„Kasmet tikslingai didindami investicijas į tinklą, kuriame ir palaikome modernią, tvariai veikiančią elektros tiekimo infrastruktūrą visiems mūsų klientams Lietuvoje ir siekiame, kad tinklo patikimumas taptų papildomu faktoriumi užsienio investuotojams rinktis mūsų šalį“, – pranešime cituojamas ESO vadovas Renaldas Radvila.
Šių metų pradžioje Klaipėdos rajone, Sendvario seniūnijoje iškilo nauja 110/10 kilovoltų (kV) Dirvupių transformatorių pastotė, šio projekto vertė siekia apie 11 mln. eurų. ESO investuotos lėšos sudaro 2,2 mln. eurų, elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ – 7,7 mln. eurų, VMG grupės – 1,1mln. eurų.
Naujojoje pastotėje sumontuoti du 63 megavatų (MW) galios transformatoriai ir 10 kV skirstykla su 20-čia linijų ir galimybe padidinti linijų skaičių pusantro karto.
Į Vilniaus Pagirių transformatorių pastotę ESO investavo apie 3,2 mln. eurų
Kitas ESO įgyvendintas projektas – Vilniaus rajone, Pagirių seniūnijoje rekonstruota 110/35/10 kV transformatorių pastotė. ESO investicijos į ją siekia 3,2 mln. eurų.
Atnaujinus pastotę, buvo sudarytos sąlygos prie elektros tinklo prijungti Vokietijos kapitalo įmonės „Homanit Lietuva“ medienos plaušo plokščių gamyklą, pažymi bendrovė.
„Pastotėje į galingesnius ir turinčius mažesnius technologinius nuostolius buvo pakeisti abu 110 kV galios transformatoriai, sumontuota nauja 10 kV skirstykla, nuo 2 iki 3 padidintas jos sekcijų skaičius. Taip pat atnaujintas skirstyklos pastatas, sumontuota transformatorių alyvos avarinio išsiliejimo sistema, sutvarkytas gerbūvis“, – rašoma ESO pranešime.
Skaičiuojama, jog „Homanit Lietuva“ investicijos į gamyklą sudarė daugiau nei 215 mln. eurų. Planuojama, kad joje per parą bus pagaminama apie 1 tūkst. kub. metrų plokščių, o pirmaisiais metais apyvarta gali siekti 60–70 mln. eurų, su galimybe augti triskart.
Numatoma, jog iki 2033 m. ESO į tinklo modernizavimą ir plėtrą iš viso investuos apie 3,3 mlrd. eurų. Iš jų 330 mln. eurų į tinklo plėtros ir atnaujinimo darbus bus nukreipti dar šiais metais.
