15.1 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 8 birželio, 2023

Siūloma užtikrinti gyventojams naudingesnį išankstinės pensijos skaičiavimą

AutoriusJadvyga Bieliavska (ELTA)FotoFREEPIK.COM

Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovai siūlo patikslinti išankstinės pensijos skaičiavimo tvarką.

Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas įregistravę parlamentarai siekia ištaisyti ydingą, jų nuomone, išankstinės pensijos skaičiavimą ir užtikrinti, kad asmenims, kuriems paskirtosios išankstinės senatvės pensijos mokėjimas buvo sustabdytas tam tikram laikotarpiui ir vėliau atnaujintas, šios pensijos dydis būtų perskaičiuojamas išskaičiuojant sustabdymo laikotarpį.

Pasak demokratų, taip  būtų užtikrintas teisingesnis ir ekonomiškai naudingesnis išankstinės pensijos gavėjams skaičiavimas.

Pasak Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno pavaduotojos Laimos Nagienės, šiuo metu, pavyzdžiui, jei asmens išankstinės pensijos mokėjimas buvo sustabdytas, tai pasibaigus išankstinės pensijos mokėjimo sustabdymo laikotarpiui ir atnaujinus mokėjimą, pensijos dydis perskaičiuojamas neišskaičiuojant sustabdymo laikotarpio. Todėl asmuo, atnaujinus paskirtosios išankstinės pensijos mokėjimą, faktiškai gauna nepagrįstai per daug sumažintą  išankstinę pensiją, kurios dydis jos paskyrimo metu buvo apskaičiuotas atsižvelgiant į bendrą iki pensijos amžiaus sukakties likusio laikotarpio mėnesių skaičių.

„Tai reiškia, kad sustabdžius ir vėliau atnaujinus išankstinės pensijos mokėjimą, susidaro tokios situacijos, kuomet faktiškai asmuo gauna mažesnę nei jam turėtų priklausyti išankstinę pensiją, nes neatsižvelgiama į tai, kad išankstinės pensijos mokėjimas buvo sustabdytas tam tikram mėnesių skaičiui“, – sako įstatymo projektą inicijavusi L. Nagienė.

Parlamentarė pažymi, kad vadovaujantis esamu teisiniu reguliavimu, asmeniui paskirtos išankstinės pensijos mokėjimas gali būti sustabdomas ir atnaujinamas. L. Nagienės teigimu, jei sustabdžius išankstinės pensijos mokėjimą asmuo tam tikrą laikotarpį gavo draudžiamųjų pajamų ir šiam laikotarpiui pasibaigus atnaujino paskirtosios išankstinės pensijos mokėjimą, tokiu atveju ši pensija perskaičiuojama Socialinio draudimo pensijų įstatyme nustatyta tvarka.

„Nors esamas teisinis reguliavimas numato, kad atnaujinant ir perskaičiuojant paskirtosios išankstinės senatvės pensijos dydį yra įvertinamas asmens įgytas stažas ir apskaitos vienetų skaičius, tačiau nėra atsižvelgiama į išankstinės pensijos sustabdymo laikotarpį. Įstatyme numatyta, kad apskaičiuojant išankstinės pensijos dydį, apskaičiuotos bendroji ir individualioji pensijos dalys mažinamos dydžiu, kurį sudaro šių dalių 0,32 proc., padauginto iš visų mėnesių, likusių iki senatvės pensijos amžiaus sukakties, skaičiaus“, – aiškina L. Nagienė.

Todėl įstatymo pakeitimo projekte siūloma nustatyti, kad atnaujinus išankstinės pensijos mokėjimą, išankstinės pensijos dydis yra perskaičiuojamas išskaičiuojant išankstinės pensijos sustabdymo laikotarpį.

Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas taip pat pasirašė frakcijos nariai Tomas Tomilinas, Linas Kukuraitis, Vytautas Bakas, Rima Baškienė, Zenonas Streikus ir Algirdas Butkevičius. Tikimasi projektą pateikti Seimui šio pavasario sesijoje.

Siūloma, kad įstatymo pataisos įsigaliotų 2023 m. liepos 1 d.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Tyrimas: gyventojai į pensiją išeiti norėtų sukaupę vidutiniškai 136 tūkst. eurų

confident-noyce

Sužinokite: kuriomis birželio dienomis jus pasieks pensijos ir išmokos

confident-noyce

A. Syso pasiūlymas dėl sotesnio pensininkų gyvenimo nesulaukė Seimo palaikymo

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau