24.5 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 17 balandžio, 2025

Siūloma iki 3 tūkst. eurų sumažinti leistiną atsiskaitymo grynaisiais pinigais sumą

AutoriusJadvyga Bieliavska (ELTA)
FotoELTA

Seimui svarstant iki 15 tūkst. eurų padidinti leistiną atsiskaitymo grynaisiais pinigais sumą, parlamento Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas, socialdemokratas Algirdas Sysas siūlo priešingą variantą – sumažinti šią sumą iki 3 tūkst. eurų. 

Jis įregistravo tokį pasiūlymą Seime svarstomam „Nemuno aušros“ frakcijos seniūno Remigijaus Žemaitaičio inicijuotam Atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymo pataisų projektui.

Jei Seimas pritartų A. Syso pasiūlymui, atsiskaitymai, taip pat bet kokie kiti mokėjimai pagal sandorius galėtų būti atliekami grynaisiais pinigais, jeigu jie neviršija 3 tūkst. eurų.

Sumažinti leistiną atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumą nuo dabartinių 5 tūkst. iki 3 tūkst. eurų A. Sysas norėtų, siekiant „efektyviau kovoti su šešėline ekonomika ir skatinti skaidrius finansinius sandorius“.

Pasak jo, Finansų ministerijos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT)  ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atstovai nuosekliai pabrėžia, jog grynųjų pinigų naudojimo ribojimas yra viena efektyviausių priemonių šešėlinės ekonomikos mažinimui.

Remiantis Lietuvos banko apklausos duomenimis, A. Sysas pastebi, kad 2024 m. mokėjimo paslaugų teikėjų paslaugomis naudojosi 96 proc. gyventojų, tokia pati gyventojų dalis turi bent vieną mokėjimo kortelę, o mobiliąsias programėles aktyviai naudojo 68 proc. apklaustųjų.

„Vidutinė apklaustųjų per mėnesį išsigryninama pinigų suma yra 285 eurai (2023 m. – 268 eurai). Taip pat svarbu pažymėti, jog atsiskaitymai elektroninėmis priemonėmis yra ne tik patogesni, bet ir užtikrina didesnį skaidrumą ir ekonominį efektyvumą“, – savo pasiūlymą argumentuoja A. Sysas.

Kaip ELTA skelbė anksčiau, kovo 18 d. Seimas nutarė svarstyti R. Žemaitaičio pateiktą siūlymą padidinti leistiną atsiskaitymo grynaisiais pinigais sumą.

Beje, pirminiame įstatymo pataisų variante R. Žemaitaitis siūlė padidinti šią sumą iki 15 tūkst. eurų. Tačiau pateikdamas Seimui projektą persigalvojo, pažadėjo įregistruoti Europos Sąjungos (ES) teisės reikalavimą atitinkantį pasiūlymą – nuo 5 iki 10 tūkst. eurų padidinti leistiną atsiskaitymo grynaisiais pinigais sumą.

Kol kas šio pažado politikas neįvykdė, nes naujo pasiūlymo oficialiai dar neįregistravo.

Premjeras Gintautas Paluckas yra sakęs, kad pasiūlyta 15 tūkst. eurų leistina atsiskaitymo grynaisiais pinigais suma yra per didelė. Vyriausybės vadovo teigimu, būtų galima svarstyti suvienodinti Lietuvoje ir Europos Sąjungoje (ES) taikomus reikalavimus dėl atsiskaitymų grynaisiais.

Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis anksčiau irgi teigė, kad 15 tūkst. eurų suma „yra neadekvati ir prieštaraujanti tarptautinėms teisės normoms“.

Praeitos kadencijos Seimas įstatymu uždraudė tiek įmonėms, tiek gyventojams atsiskaityti grynųjų pinigų sumomis, viršijančiomis 5 tūkst. eurų. Tokį savo sprendimą parlamentarai argumentavo siekiais efektyviau kovoti su šešėline ekonomika ir pagerinti biudžeto surinkimą.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Biržuose iš bankomato bandyta pagrobti pinigus

JP Redakcija

Vilniuje neaiškiomis aplinkybėmis dingo beveik 200 tūkst. eurų grynųjų

JP Redakcija

Kovą vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 0,4 proc., o metinė infliacija sudarė 4,1 proc.

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads