Šimtmečio darbai – svarbūs ir reikšmingi

Šimtmečio darbai – svarbūs ir reikšmingi

Dovilė BARVIČIŪTĖ ("Tėvynė") / Dainiaus SANKAUS, Dovilės BARVIČIŪTĖS nuotr.

P. Žagunis.

Metai jau eina į pabaigą, todėl dabar pats tinkamiausias laikas atsigręžti į prabėgusius metus ir kartu su Panevėžio rajono meru Povilu Žaguniu bei Panevėžio rajono bendruomenių sąjungos pirmininku Kazimieru Binkiu peržvelgti svarbiausius rajono ir bendruomenių įvykius bei pasiekimus.

Vienybės simboliai

BIC

Šie metai ypač reikšmingi visai Lietuvai – šventėme valstybės atkūrimo 100-mečio jubiliejų, aktyviai dalyvavome Lietuvos gimtadienio renginiuose, kurie buvo rengiami ir Panevėžio rajono kultūros centruose, švietimo ir kitose įstaigose. Tačiau bene svarbiausias šių metų kultūrinis renginys – Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti skirta Dainų šventė „Vardan tos…“. Šventėje Panevėžio rajonui atstovavo 780 meno mėgėjų, susibūrusių į 48 kolektyvus: 2 liaudies instrumentų orkestrai, 3 chorai, 5 pučiamųjų instrumentų orkestrai ir 4 choreografinės grupės, 5 liaudiškų šokių kolektyvai, 13 liaudiškos muzikos kapelų, 4 mėgėjų teatrai, 8 folkloro kolektyvai, 4 vokaliniai ansambliai. Savivaldybės vadovas išreiškė pasididžiavimą, kad šiemet Dainų šventėje Panevėžio rajono meno kolektyvai buvo ryškiai matomi, garsiai girdimi, atrodė spalvingai, su pakilia nuotaika ir entuziazmu skleidė krašto kultūrinį palikimą.

Bene svarbiausiu šių metų renginiu rajone meras įvardija liepos 6 dieną prie Upytės piliakalnio surengtą Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienos minėjimą „Čia – mūsų žemė“. Šioje šventėje Panevėžio rajono gyventojai ir svečiai įsijungė į Tautos minėjimo sąšauką ant šimto didžiausių tautos dvasios kalnų „Piliakalnių šviesa“ Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui paminėti.

Taip pat svarbiu įvykiu rajone laikomas savo krašto Nepriklausomybės kovų savanorių atminimas. Ramygaloje, Laisvės aikštėje, pastatytas paminklas 1919–1920 m. Nepriklausomybės kovų Ramygalos valsčiaus Vyties Kryžiaus kavalieriams atminti.

Auksinė krivūlė – rajone

Meras pasidžiaugė, kad minint Lietuvos vietos savivaldos dieną, Vilniuje „Auksinės krivūlės“ apdovanojimuose už ryškiausias iniciatyvas ir darbus pagerbta 17 Lietuvos savivaldybių – viena jų – Panevėžio rajono savivaldybė. Jai „Auksinė krivūlė“, skirta už socialinių darbuotojų profesinės gerovės stiprinimą.

Panevėžio rajono savivaldybėje socialinėje veikloje sėkmingai taikomi šiuolaikiniai pagalbos modeliai, diegiamos ir alternatyvios socialinių paslaugų formos, socialinės srities naujovės, įgyvendinama vaiko teisių apsaugos reforma, institucinės globos pertvarka, užimtumo reforma, vykdomos prevencinės priemonės, užtikrinant šeimų saugumą.

Vertinant šią veiklą vykdančių socialinių darbuotojų svarbą ir atsakomybę, Panevėžio rajone sudaromos visos sąlygos jų motyvacijos kėlimui, kompetencijų tobulinimui, suteikiamos fizinės, psichologinės, finansinės saugumo garantijos. Panevėžio rajono savivaldybėje dirbančių socialinių darbuotojų atlyginimas 27 proc. didesnis už šalies vidurkį, tarnybiniais automobiliais jie buvo aprūpinti dar 2005 m., vieni pirmųjų Lietuvoje.

Vykdomi projektai

P. Žagunis versdamas šių metų investicijų lapus džiaugiasi, kad šiuo metu rajone vykdoma apie 80 įvairių projektų. Europos Sąjungos paramos fondo ir Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos lėšomis per šiuos metus rajone išasfaltuota apie 30 gatvių. Pagal kaimo plėtros programą baigiamas renovuoti Miežiškių kultūros centras, jau baigėsi ir Raguvos darželio renovacija. Įgyvendinti vandentvarkos projektai Ėriškių, Paįstrio, Gegužinės gyvenvietėse.

Sėkmingai įgyvendinami ir socialiniai projektai. Iki Naujų metų bus užbaigta 8 butų gyvenamojo namo rekonstrukcija Upytės gyvenvietėje, ateityje ir toliau bus perkami socialiniai būstai.

Geros permainos laukia ir Panevėžio rajono socialinių paslaugų centro Gustonių padalinio socialinės globos namų. Numatyta namus rekonstruoti ir taip pagerinti senyvo amžiaus žmonių gyvenimo bei globos sąlygas. Tam jau paskalbtas viešas konkursas.

Anot mero, rajone itin sėkmingai įgyvendinami ir vietos veiklos grupės projektai – Vaivadų gyvenvietė turės naujus savo bendruomenės namus. Taip pat intensyvūs statybos darbai vyksta Liūdynės kultūros centro Dembavos padalinyje. Netrukus turėtų prasidėti ir Pažagienių mokyklos-darželio pastato plėtra. Savivaldybės lėšomis pradėtas statyti priestatas prie Piniavos mokyklos-darželio, kuriame bus įrengta sporto salė.

Bendradarbiavimo vaisiai

P. Žagunis atkreipė dėmesį ir į bendruomeniškumą, kuris yra vertybė ir pilietiškumo pagrindas. Meras džiaugiasi itin svarbiu procesu – vis labiau augančiu bendradarbiavimu tarp vietos bendruomenių, seniūnijų ir Savivaldybės. O kad žvilgsnis krypsta ta pačia linkme, patvirtino ir Panevėžio rajono bendruomenių sąjungos pirmininkas Kazimieras Binkis. Ypač šilti ir gražūs santykiai atsispindėjo jau penkioliktą kartą surengtame Panevėžio rajono kaimo bendruomenių sąskrydyje „Brangiausios spalvos trys…“. Šiemet ši graži tradicija buvo įgyvendinta Liūdynėje rugpjūčio mėnesį.

K. Binkis.

Bendruomenių sąjungos pirmininkas džiaugiasi, kad apie 7 tūkstančius narių jungianti Panevėžio rajono bendruomenių sąjunga yra gausiausia nevyriausybinė organizacija rajone. Jos veikloje dalyvauja 67 bendruomenės. Šiemet į veiklą įsitraukė dvi naujos – Lepšių ir Preidžių bendruomenės. K. Binkis pastebi, jog daugelis bendruomenių skundžiasi, kad kaimas sensta, jauni žmonės vangiai įsijungia į bendruomenines veiklas, tačiau pavyzdžių, kaip visiškai nauja ir jauna „valdžia“ Panevėžio rajone aktyviai gali veikti, tikrai yra.

Pavyzdžiui, Vadoklių-Mikėnų bendruomenė. Jai vadovaujantys jauni žmonės jau užsitarnavo Vadoklių krašto žmonių pasitikėjimą ir palaikymą. Pagal projektą „Bendruomeninės akcijos ir iniciatyvos, skirtos viešųjų erdvių ir aplinkos kokybei gerinti“ Vadoklių ir Mikėnų bendruomenės komiteto nariai lapkričio pabaigoje pradėjo įrenginėti alpinariumą, taip pat parke bus pastatyti suoliukai, šiukšliadėžės, apšvietimas bei vaizdo stebėjimo kameros. Bus sukurta miestelio žmonėms poilsio ir laisvalaikio erdvė. O štai renginyje „Tautos šimtmečio ąžuolai“ 29-erių Vadoklių ir Mikėnų kaimų bendruomenės pirmininkas Justas Vasiliauskas apdovanotas nominacijoje „Jauniausias šimtmečio lyderis“. Džiugu žinia ir ta, kad projekto „Tautos šimtmečio ąžuolai“ nominantais tapo dar penki rajono atstovai.

Anot K. Binkio, pastaraisiais metais tiek bendruomenės, tiek Sąjunga augo, plėtė veiklą, stiprino materialinę bazę. Pirmininko teigimu, kaimo bendruomenės šiais metais ypač aktyviai dalyvavo projektinėje veikloje, įvairiose iniciatyvose, renginiuose. Vadovas pasidžiaugė, kad Panevėžio rajono bendruomenių sąjunga vienintelė šalyje turi jos veiklą nušviečiantį laikraštį – savaitraštį „Tėvynė“. O Panevėžio rajono Velžio bendruomenės leidžiamame laikraštyje „Velžio balselis“ pristatoma kaimo istorija ir šiandieninės bendruomenės aktualijos, kultūrinė, visuomeninė veikla.

Stratum

Modelis

AIK

Mano namukas

Lietkabelis

NKC

PIC

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.