Minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, Žemės ūkio ministerija inicijavo projektą „Tautos šimtamečiai ąžuolai“, kuriuo siekta pagerbti bendruomenes, organizacijas ir nusipelniusius žmones. Organizatoriai nusprendė apdovanoti 150 bendruomenių. Net šešios Panevėžio rajono bendruomenės buvo pagerbtos tokiais ąžuoliukais, tad nusprendėme pasidomėti, kaip sekasi augti šiems stelmužiukams, mat sodinukai buvo užauginti iš Stelmužės ąžuolo gilių.
Visi rūpinasi
„Šimtmečio amatų puoselėtoju“ paskelbtas Upytės tradicinių amatų centras. Centro vadovė Aušra Sidorovienė džiaugėsi, kad medelis auga puikiai. Jis jau praaugo ją pačią.
„Jis auga mūsų Amatų centro teritorijoje. Tikras gražuolis! Jis vejasi kitus, šalia augančius žaliukus. Labai džiaugiamės, jog ąžuolas sėkmingai prigijo. Iš pradžių, kol buvo visai mažiukas, laikėme pas žmones, nes buvo per mažas sodinti. Na, o vėliau sodinome labai bendruomeniškai. Laistėme, saugojome nuo šalčių. Visi rūpinosi ir tai daro iki šiol, todėl jis taip sėkmingai gyvuoja. Be to, manau, patiko ir vieta“, – kalbėjo A. Sidorovienė.

Svarbi miestelio dalis
Geležių bendruomenė ąžuoliuką laimėjo „Šimtmečio šaliko mezgimas“ nominacijoje.
„Taip mūsų bendruomenė gavo šį ąžuoliuką už iniciatyvą, sujungusią rajoną bendrai veiklai – megzti šimtmečio šaliką, kaip vienybės ir darnos simbolį. Vėliau prie iniciatyvos prisijungė ir kiti miestai“, – prisiminė bendruomenės pirmininkė Jovita Barolienė.
Ąžuoliukas buvo pasodintas 2020 m. liepos mėnesį tradicinio renginio „Jokūbinės. Kai rugelis pareina namo“ metu.
„Jis pasodintas miestelio centrinėje aikštėje, kur susikerta pagrindinės gatvės, šalia didelių ąžuolų, kurie šį mažylį tarsi globoja. Aikštėje yra daugiau ąžuolo simboliką atspindinčių objektų, tai ir skulptūros, puoštos ąžuolo motyvais, bei kalviškas kūrinys – miestelio žibintas, taip pat puoštas ąžuolo gilėmis. Mažasis stelmužiukas praplėtė ąžuolo, kaip stiprybės simbolio, temą ir dabar yra šios aikštės svarbi dalis“, – pasakojo J. Barolienė.
Anot moters, jiems atiteko didelė garbė ir atsakomybė auginti šį medį.
„Kai stelmužiuką sodinome, jis buvo labai mažytis, gležnutis, turintis vos kelis lapelius, siekė apie 40 cm. Sodinimo ceremonijoje dalyvavo tuometinis Panevėžio rajono savivaldybės meras Povilas Žagunis ir daug kraštiečių, susirinkusių į kasmetinę šventę, norinčių dalyvauti svarbiame miestelio istoriniame įvykyje – čia žaliuos ir augs Stelmužės ąžuolo palikuonis“, – dėstė ji.

Auga vangiai
Šiuo metu ąžuoliukas, po žiemos, krauna pumpurus, žaliuoja, bet, pirmininkės tikinimu, auga labai vangiai.
„Kai jį sodinome, atvežėme ir miško dirvožemio, stengėmės pritaikyti jam kuo palankesnes augimo sąlygas. Tačiau medelis per šiuos kelerius metus ūgtelėjo vos kelis centimetrus, jį vasarą vis užklumpa ligos, lapeliai nudžiūsta. Labai tikimės, kad jis dar įsitvirtins ir pradės augti sparčiau. Vasarą laistome, mulčiuojame, kažką gražaus pašnibždame, kad augtų, o ir žmonių aikštėje netrūksta – yra lankomas, prižiūrimas, auga bendruomenės apsuptyje“, – pridūrė ji.
Vangiai auga ir Miežiškiuose pasodintas medelis. Vietinė bendruomenė laimėjo nominaciją „Regiono šimtmečio palikimas“ už Eglutės žaisliukų muziejaus veiklą. Miežiškių bibliotekininkė Violeta Karklytė teigė, kad ąžuolas auga „po truputį“.
„Jis auga globos namų teritorijoje. Tiesa, globos namų tuomet dar nebuvo, kai vyko sodinimas. Ąžuoliukas dar mažas, auga lėtai. Tačiau džiaugiamės, kad jis gyvas“, – sakė ji.
Šilų kaimo šviesuolė Stasė Belskienė taip pat gavo ąžuoliuką. Ji buvo nominuota „Šimtmečio mokytoja“. Į Šilus keliavo ir dar vienas medelis – nominaciją „Šimtmečio projektas“ laimėjo Šilų bendruomenė su projektu „Mūsų namai“. „Jauniausiu šimtmečio lyderiu“ pripažintas Vadoklių ir Mikėnų kaimų bendruomenės pirmininkas Justas Vasiliauskas taip pat gavo stelmužiuką. Tačiau mums nepavyko sužinoti, kaip sekasi augti šiems sodinukams.
