Šilumos banga neaplenkė ir Antarktidos: fiksuotas rekordas

Šilumos banga neaplenkė ir Antarktidos: fiksuotas rekordas

Gismeteo.lt / NASA nuotr.

Antarktidoje įregistruotas aukščiausios temperatūros rekordas, kur Argentinos tyrimų stoties termometrai fiksavo 18,3°C, o tai net 0,8°C viršijo ankstesnį rekordą.

„Esperanza“ stotyje, šiauriniame žemyno pusiasalio pakraštyje, termometrų rodmenys viršijo ankstesnį 17,5°C rekordą, kuris buvo pasiektas 2015 metų kovą.

Argentinos meteorologijos agentūra praėjusį penktadienį apie tai pranešė „Twitter“ tinkle. Šios stoties duomenų istorija siekia nuo pat 1961 metų.

BIC

Antarktidos pusiasalis, regionas nukreiptas tiesiai link Pietų Amerikos, yra viena sparčiausiai šylančių planetos vietų, per paskutinius 50 metų sušilusi beveik 3°C, skelbia Pasaulio meteorologijos organizacija. Čia tirpsta beveik visi regiono ledynai.

Skelbiama, kad naujasis rekordas turi būti patikrintas, tačiau kol taip nutiks, jį galima vertinti kaip visiškai pagrįstą ir temperatūrų fiksavimo stotis čia yra puikiai prižiūrima.

Anot mokslininkų, šie rodmenys yra įspūdingi, nes praėjo vos penkeri metai nuo ankstesnio rekordo fiksavimo, o naujasis jau yra beveik vienu laipsniu aukštesnis. Tai ženklas, kad čia vykstantis šiltėjimas yra kur kas spartesnis už globalų vidurkį.

Manoma, kad „Esperanza“ stoties duomenys, tikėtina, tapo natūralių svyravimų ir foninio šiltėjimo, sukelto kylančio šiltnamio efektą sukeliančių dujų lygio atmosferoje, kombinacijos  rezultatas.

Profesorė Nerilie Abram, klimato tyrėja iš Australijos nacionalinio universiteto, vykdė tyrimus James Ross saloje, šiauriniame pusiasalio pakraštyje.

„Tai regionas, kuris šyla labai sparčiai,“ – sakė ji, papildydama, kad kartais čia būna pakankamai šilta, kad galėtum vaikščioti dėvint paprasčiausius marškinėlius trumpomis rankovėmis.

Anksčiau, 2012 metais atliktas tyrimas nustatė, kad dabartinis šiltėjimo mastas regione buvo beveik beprecedentis per paskutinius 2000 metų.

Profesorė N. Abram sakė: „Net nedideli šiltėjimo didėjimai gali atvesti iki didelio energijos išaugimo, kas sparčiai tirpdo ledą. To pasekmės yra ledo šelfų subyrėjimas visame pusiasalyje.“

Tirpsmo vanduo gali skverbtis per plyšius, susiformavusius ledo šelfuose. Kadangi jie jau plūduriuoja vandenynuose, jų subyrėjimas tiesiogiai neprisidėtų prie jūros lygio kilimo, sakė mokslininkė.

Visgi, anot Abram, šie šelfai padeda sulaikyti už jų esančius ledo sluoksnius stabilius. Ledo sluoksnių tirpsmas prisideda prie jūros lygių kilimo, nes jie yra prisitvirtinę prie sausumos.

Dr, Steve Rintoul, CSIRO vadovaujantysis okeanografas ir Antarktidos ekspertas, sakė: „Tai rekordas atkeliavęs vos iš vienos stoties, tačiau jis parodo, kas vyksta ir kitur bei tampa dar vienu įrodymu, kad planetai šylant mes sulaukiame vis daugiau šilumos ir mažiau šalčio rekordų.“

Žemiausia kada nors Antarktidoje, bei bet kurioje kitoje Žemės vietoje, fiksuota temperatūra buvo Rusijos Vostok stotyje, kur 1983 metų liepos 21 d. termometrų stulpeliai nukrito iki –89,2°C.

AIK

Kraujo labaratorija

NKC

JUKmedia

Lazy Monkey

Tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.