Šilagalio kultūros centro atstovė: „Jaunimas dabar yra labai įdomus, žino, ko nori....

Šilagalio kultūros centro atstovė: „Jaunimas dabar yra labai įdomus, žino, ko nori. Nori kokybės“

Austėja RUSTEIKAITĖ / Asmeninio albumo nuotr.

Šiuolaikinėje visuomenėje labai paplitę įvairūs stereotipai: kaip turime elgtis, kaip turime atrodyti ar kaip turime mąstyti. Bet kas gali pasiduoti aplinkos įtakai, o jaunam žmogui, kurio charakteris bei vertybės dar nėra pilnai susiformavę, tai gali būti dar paprasčiau.

Plačiau apie bendruomenės įtaką jaunai asmenybei „Jaunimo palėpė“ nutarė pasikalbėti su Šilagalio kultūros centro kultūrinės veiklos koordintorė Jurgita Žilyte, kuri visaip stengiasi jaunimui kurti galimybes reikšti bei tobulinti save.

BIC

Kaip Jums pačiai įtaką darė aplinka, kuri Jus supo?

Įtaką darė smarkiai. Buvau labai aktyvi, turėjau daug veiklų, daug užsiėmimų, kai buvau jaunas žmogus. Turistaudavau, domėdavausi folkloru, dalyvaudavau šventėse, eidavau šokti liaudies šokių, taip kad aplinkos tikrai buvo įvairios. Tas laikas mane suformavo.

Kokius 3 pagrindinius dabartinio jaunimo bruožus galėtumėte išskirti?

Sudėtingas klausimas. Šiaip jaunimas dabar yra labai įdomus, žino, ko nori. Nori kokybės. Taip pat, galiu sakyti, jog jaunimas šiais laikais taip pat yra ir žingeidus. Bet svarbu, kad šalia turėtų būti žmonės, kurie motyvuotų ir užvestų.

O kaip Jūs motyvuojate jaunus žmones?

Aš pati tiesiogiai dabar su jaunimu kaip ir nebedirbu, bet padedu kurti aplinką ir atmosferą, kur jaunuoliai turėtų galimybę save realizuoti. Šilagalio kultūros centre mes dirbame su jaunimu per muzika. Taip pat dirbame su orkestru „Sklepučini“ Pas mus žmonės užauga: ateina dar vaikai, o suaugę, nors ir išvažiuoja į kitus miestus, vis tiek sugrįžta. Paskui jie padeda jaunesniems, globoja. Man labai patinka, kai skirtingo amžiaus žmonės užsiima ta pačia veikla. Atsiranda balansas, mažesnieji į vyresnius žiūri kaip į pavyzdžius, į juos lygiuojasi.

Dažnas jaunuolis nori išsiskirti, bet tuo pat metu susilieja su minia. Kaip motyvuojate jaunimą neslėpti savo unikalumo?

Patariu nesiblaškyti. Daryti tai, kas sekasi, kas pačiam suteikia džiaugsmo, nepataikauti kitiems. Nesusilieti su minia ir nepamesti savo unikalumo. Pavyzdžiui, gal jaunas žmogus geba rašyti tekstus, tai jis ir turėtų šį dalyką glūdinti bei tobulinti. Arba jam sekasi groti, taigi, reiktų siekti šioje vietoje išsiskyrimo. Žmonės turėtų išsiskirti savo darbais, pasiekimais, rezultatais. Tada kiti labiau pastebi ir vertina, nes kokybė aktuali visiems.

Ar galima teigti, jog kultūra Panevėžyje, ypač jaunimo tarpe, keičiasi?

Jaunimas dabar yra intelektualesnis. Žmonės keičiasi, tampa labiau išprusę, daugiau keliauja. Keičiasi ir pati visuomenė, o jaunimas yra visuomenės dalis. Jei visuomenės požiūris tampa pozityvesnis, tai atitinkamai aplink atsiranda daugiau pozityvaus jaunimo. Taip pat jaunimas turi daugiau galimybių būti užimti, turi daugiau veiklų, tokių kaip, pavyzdžiui, jaunimo organizacijos. Nori eiti groti – visada yra galimybė, kur tai daryti. Nori rašyti – būtinai atsiras kas nors, kas padės šį norą įgyvendinti bei tobulinti savo sugebėjimus.

Kokios įtakos jaunos asmenybės formavimuisi daro teatras, muzika, literatūra, menas?

Bet koks meninis ugdymas yra svarbu asmenybės formavimuisi. Kuo anksčiau žmogus pradedamas ugdyti per meną, tuo yra didesnis poveikis. Žmogus neprivalo tapti muzikantu, dailininku ar šokėju, bet prisilietimas, buvimas tame, mokymasis formuoja pačią asmenybę ir tokie žmonės būna kitokie. Jie būna kūrybiškesni, labiau prisitaiko ir yra įdomesni. Žmogus taip pat turi į ką atsiremti, kur save išlieti. Meninis ugdymas yra labai svarbus, bet šis dalykas pas mus yra gana apleistas.

Kaip manote, jaunam žmogui didesnis idealas yra vyresnioji karta ar bendraamžiai?

Viskas priklauso nuo paties žmogaus. Gali būti senas žmogus, bet turėti jaunatvišką mąstymą, gebėti pritraukti ir motyvuoti ir jaunuoliai norės tokį žmogų laikyti autoritetu. O gali būti bendraamžių, kurių laikyti autoritetu net ir labai norint nebūtų įmanoma.

O Jūs ar turėjote autoritetą, į kurį lygiavotės?

Taip. Turėjau. Tai mano folkloro ansamblio vadovai.

Jie buvo labai geri mokytojai. Pastatė pamatą mano gyvenime. Aišku, mes pamatą gauname iš savo šeimos, iš giminės. Bet, tikriausiai, reikia ir kitų mokytojų. Taigi, labai svarbu sutikti papildomi žmonės, gyvenimo pakeleiviai. Galų gale aš iš jų išmokau bendrauti. Šeima yra labai svarbu, bet svarbu ir aplinka, kuri mus formuoja.

Bendruomenė tikrai daro didelę įtaką formuojantis jaunai asmenybei ir labai gerai, jei aplink yra žmonės, kurie pritraukia, motyvuoja, būna pavyzdžiu.

AIK

Apollo

Tevyne

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.