3.6 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 19 gegužės, 2022

Šilagaliečiai švenčia pergalę – biodujų jėgainės statybas iškėlė į kitą vietą

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Panevėžio rajono mero pavaduotojas A. Pocius (kairėje) pasakojo, kad Savivaldybė dalyvavo derybose su verslininkais, ieškant naujos biodujų jėgainės statybos vietos. Kompromisas buvo surastas, ir jam pritaria gyventojų bendruomenės centro „Šilagalys“ pirmininkas J. Adomavičius.

Šilagalio gyvenvietės viduryje biodujų jėgainė neiškils – statyboms parinkta kita vieta, nuo gyvenvietės centro nutolusi apie tris kilometrus. Kita vieta parinkta, nes sukilo Šilagalio bei aplinkinių kaimų gyventojai ir pasakė griežtą „ne“ šioms statyboms centrinėje gyvenvietės dalyje.

Laukia atsakymų

Projekto vystytojai „Engertos“ ir maisto atliekų perdirbimo bendrovės „Horeca sprendimai“ teigia suradę kitą, labiau nuo namų nutolusią vietą – dokumentai pateikti institucijoms, iš kurių laukiama išvadų.

Pasak projektą vystančios „Engertos“ bei maisto atliekų perdirbimo bendrovės „Horeca sprendimai“ vadovo Vytauto Keršio, institucijų atsakymų dėl naujos vietos tikimasi sulaukti artimiausiu metu.

„Vertiname alternatyvią vietą, kuri bus palanki tiek mums, tiek Panevėžio rajono savivaldybei, tiek patiems gyventojams. Bandėme surasti konsensusą, radome kitą vietą, ją dabar vertiname aplinkosauginiu ir infrastruktūros požiūriu“, – aiškino V. Keršys ir teigė, jog laukia išvadų, o jei jos bus teigiamos, projektas galimai bus įgyvendintas kitoje vietoje.

Šilagalio gyvenvietės viduryje biodujų jėgainė neiškils – statyboms parinkta kita vieta, nuo gyvenvietės centro nutolusi apie tris kilometrus.

Diskusijos vyko ilgai

Anot Panevėžio rajono vicemero Antano Pociaus, dėl naujos jėgainės vietos susitarta po ilgai trukusių diskusijų tarp Šilagalio bendruomenės bei projekto vystytojų.

„Projekto vykdytojai atsižvelgė į Šilagalio bendruomenės prašymą, nes suprato, kad gyventojai nusiteikė prieš biodujų jėgainės statybas gyvenvietės centrinėje dalyje. Manau, kad projekto vykdytojai suprato, kad gyventojų prieštaravimai – nenaudingi verslui. Per jėgą įžengti į gyvenvietę nėra gerai. Po tam tikrų ginčų ir derybų statyboms atrasta kita vieta. Nuo buvusios statybvietės naujoji vieta nutolusi apie 3 km“, – pasakojo vicemeras ir paaiškino, kad nauja planuojamos jėgainės vieta numatyta Šilagalio kaimo pakraštyje, prie Panevėžio vakarinio aplinkkelio.

A. Pocius.

Derybose atliko tarpininkų vaidmenį

Pasak Panevėžio rajono mero pavaduotojo, Savivaldybė dalyvavo derybose – buvo tarpininkai.

„Kadangi atstovaujame žmonėms, bet negalime užmiršti ir verslo, tai bandėme ieškoti kompromiso. Ir manau, kad pavyko surasti kompromisą. Kompromisą įtvirtinome balandžio mėnesio pabaigoje ir buvo pasirašytas bendradarbiavimo susitarimas tarp rajono savivaldybės, bendruomenės ir vystytojų. Be to, statant jėgainę naujoje vietoje, rajono savivaldybė įsipareigojo įrengti dalį infrastruktūros – atvesti elektros linijas bei nutiesti kelią. Tam jau pritarė Panevėžio rajono taryba ir planuojame skirti iki 110 tūkst. eurų“, – aiškino vicemeras ir sakė, kad naują vietą biodujų jėgainės statybai atrado projekto vystytojai.

Šilagalio gyvenvietės viduryje biodujų jėgainė neiškils – statyboms parinkta kita vieta, nuo gyvenvietės centro nutolusi apie tris kilometrus.

Nestabdo dar pirminio projekto

Panevėžio rajono mero pavaduotojas teigė, kad projektas pirminėje vietoje kol kas nestabdomas.

„Reikia atlikti naujos vietos tyrimus, atlikti poveikį aplinkai. Jeigu rezultatai bus teigiami, tik tuomet bus galima teigti, jog biodujų jėgainės statybos persikelia į kitą vietą“, – išsakė abejones A. Pocius.

J. Adomavičius.

Tikisi geriausio varianto

Gyventojų bendruomenės centro „Šilagalys“ pirmininkas Jonas Adomavičius pripažino, kad susitarimas dėl naujos jėgainės vietos bendruomenę tenkina.

„Naujoji vieta nuo senosios biodujų jėgainės statybos vietos nutolusi apie tris kilometrus ir tai pakankamas atstumas, kuris neerzina Šilagalio gyventojų ir jie pritaria tai vietai. Tačiau dar yra abejonių, nes reikia sulaukti atsakymų, kad naujoji vieta tinkama statyti biodujų jėgainę. Dar nėra visai tikra, kad būtų galima džiaugtis, jog jėgainė iškils kitoje vietoje. Reikia luktelėti, kol viskas paaiškės, o tai gali įvykti apie rugsėjo mėnesį“, – sakė J. Adomavičius ir vylėsi, kad visi leidimai naujoms statyboms bus gauti.

Šilagalio gyvenvietės viduryje biodujų jėgainė neiškils – statyboms parinkta kita vieta, nuo gyvenvietės centro nutolusi apie tris kilometrus.

Degins skaidžias komunalines atliekas

Kaip nurodoma poveikio aplinkai vertinimo (PAV) dokumentuose, jėgainėje per metus numatoma pagaminti 4,4 mln. kubinių metrų biometano dujų, joje būtų deginamos nepavojingos biologiškai skaidžios komunalinės, riebalų, gyvulinės kilmės, vaisių ir daržovių, alkoholio ir kitos atliekos. Per metus jėgainėje numatoma sutvarkyti iki 60 tūkst. tonų atliekų.

Biometano jėgainės iniciatoriai – ekologiškų degalų skatinimo startuolis „Dvire“, maisto atliekų perdirbimo bendrovė „Horeca sprendimai“, žemės ūkio bendrovė „Šilagalis“, bendrovė „SG dujos“. Jėgainės projekto įgyvendinimui įkurta bendrovė „Engerta“.

NUOMONĖ

 

Šilagalio ir aplinkinių kaimų gyventojai griežtai pasipriešino biodujų jėgainės statyboms gyvenvietės centre ir biometano jėgainės iniciatoriai – ekologiškų degalų skatinimo startuolis „Dvire“, maisto atliekų perdirbimo bendrovė „Horeca sprendimai“, žemė sūkio bendrovė „Šilagalis“, bendrovė „SG dujos“ – turėjo pasitraukti ir ieškoti kitos vietos statyboms. Tokia vieta surasta už 3 km nuo buvusios statybos vietos. Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis aiškina, kad būtina įsiklausyti į bendruomenės prašymus, bet neužtrenkti durų verslui.

P. Žagunis.

„Tokios jėgainės gali būti statomos ir gyvenvietės centre, ir netgi miesto viduryje, jeigu statybos užtikrins reikalavimus, kurie nekenkia žmogaus gyvenimo aplinkai, sveikatai ir neturi blogos įtakos ekologijai. Šiuolaikinės technologijos leidžia taip statyti. Tačiau turime pirmą atvejį rajone, kur biodujų jėgainė statoma gyvenvietėje. Todėl ir daromas toks pakeitimas, nes girdime bendruomenės išsakytas nuomones ir palaikome ją. Eksperimentinis objektas iškeliamas iš gyvenvietės centro ir statomas Šilagalio pakraštyje.

 

Kai bus pastatyta biometano jėgainė, visos srutos, mėšlas bus perdirbtas į dujas, ir tų kvapų Šilagalio gyvenvietėje neturėtų likti. Turėjome Krekenavos kompleksą ir prisimename, kokią smarvę skleisdavo jis. Buvo pastatyta dujų jėgainė ir užmiršome žodį „smarvė“.

 

Netoli Šilagalio biodujų jėgainė bus statoma vadovaujantis dar tobulesnėmis technologijomis, todėl ir kvapai išnyks. Tik tiek, kad nerimas išlieka, nes tos statybos – pirmas atvejis, ir jos vyksta netoli gyvenvietės.“

 


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Šiaulių meras prašo nuo bankroto gelbėti atliekų tvarkytojus

confident-noyce

Seimas: atliekų deginimo jėgainės netenka išskirtinio statuso

confident-noyce

Panevėžyje į komunalinių atliekų surinkimo aikšteles vėl sugrįžta akcija

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau