Sibiro patirtims – spektaklio rūbas

Proza ir poezija, poezija ir proza – dvi viena kitą puikiai papildančios literatūros kryptys. Jau lapkričio 6-7 dienomis Juozo Miltinio dramos teatro scenoje jos įgaus kitą – monospektaklio – pavidalą. Dviejų stiprių moterų prisiminimus apie skaudžią lietuvių tautos patirtį Sibire žiūrovams pristato ilgametė teatro aktorė, režisierė Eleonora Matulaitė ir aktorė Eleonora Koriznaitė.

Sujungė į vieną kūną

Vienos dalies monospektaklio „Kokio gražumo saulė“ centre atsiduria šių dienų moteris, kurios buvę išgyvenimai atšiaurioje Sibiro tremtyje atsvarą randa tik panyrant į vieną iš egzistencinių būdų – kūrybą.

Pjesės autorė E. Matulaitė inscenizacijai pasirinko dvi giminingas kūrėjas – poetę Dalią Teišerskytę ir panevėžietę, pedagogę Dainorą Urbonienę, kuri 2016-aisiais metais išleido savo prisiminimų knygą „Sibiras vaiko akimis“.

Monospektaklio aktorė E. Koriznaitė sako, jog svarstyti, ar perkelti autentiškus šių moterų prisiminimus į teatro sceną ilgai galvoti neprireikė.

„Ši tema nėra labai plačiai išieškota teatro scenoje, nėra labai daug spektaklių, kurie kalba apie tremtį. Prie tos temos tikrai verta sugrįžti, nes ji, mano nuomone, tiek mūsų tautai, tiek žmonijai bus aktuali visais laikais“, – paaiškina aktorė.

Skirstyti, kokiai publikai šis jųdviejų su mama kuriamas spektaklis bus labiau aktualus, E. Koriznaitei nesinori. Ji patikina suprantanti, jog Sibiro tremtys ypač jautriai palies tuos, kuriems tiesiogiai arba labai artimai teko susidurti su šia visa pasaulį šokiravusią patirtimi.

Vis tik ir jaunieji teatro gerbėjai taip pat turėtų atrasti bei įsigyventi į spektaklio tematiką – juk D. Urbonienės prisiminimų knygoje taip pat atsigręžiama į vos devynerių metų sulaukusios mergaitės patirtis Sibire.

Tačiau į inscenizaciją reikėtų žvelgti rimtai, ji nežada būti vaikiška.

„Tokiais sunkiais laikais išmokti aukotis reikėjo ir patiems mažiausiems. Tremtyje atsidūrę vaikai subrendo ne laiku, nematė šviesios, gražios vaikystės – jie anksčiau laiko tapo maži suaugę žmonės“, – jautriai pasakoja E. Koriznaitė.

„Nesinorėjo daryti vien buitinio atpasakojimo prisiminimus, norėjosi kartais ir patylėti. Todėl, šalia D. Urbonienės prozos, pasirinktos ir D. Teišerskytės eilės. Jomis poetė nemažai papasakojo, rašė ne vien tik prisiminimus“, – sako E. Koriznaitė.

Aktorė patikina, jog nuo pat pirmųjų spektaklio užuomazgų jai labai patikęs režisierės sumanymas apjungti prozą ir poeziją, nes jos, kaip sako ji, viena kitą pakylėtą į kitą lygmenį ir pripildo reikalingais, jautriais atspalviais.

Išbandymas aktorei

Spektaklio „Kokio gražumo saulė“ žiūrovams ir vėl nusišypsos laimė scenoje pamatyti neišskiriamą mamos ir dukros duetą.

Aktorė atvira: žmonės, kurie vienas kitą supranta ir geba tinkamai patarti, yra neįkainojamas turtas. Ir nors kartais joms tenka pasiginčyti, E. Koriznaitei dirbti su artimiausiu žmogumi, mama – malonu ir gera.

„E. Matulaitė yra ne tik mano mama, ji yra ir mano kolegė, aktorė, turinti labai daug patirties“, – šiltai šypsosi.

Kartais, sako E. Koriznaitė, režisieriai mėgsta daug kalbėti ir mažai pasakyti. To negalima taikyti jos mamai, buvusiai Maestro Juozo Miltinio auklėtinei. E. Matulaitė labai mėgusi dalyvauti režisieriaus repeticijose, tad tam tikra darbo stilistika būdinga ir jai.

„Žinau, jog ji man paaiškins suprantamai, tik kitas klausimas, ar aš sugebėsiu visa tai įgyvendinti? Kartais jai sakau: ak, kad turėčiau tavo talento nors kiek! O ji man atsako, jog viską turiu, tik reikia nepamiršti pagrindinio dalyko – darbo.“

Pastarojo monospektaklyje E. Koriznaitei laukia iš tiesų nemažai. Tai – pirmasis moters monospektaklis.

„Sudėtinga jau vien tuo, jog esi vienas scenoje, nėra jokio partnerio – už nieko nepasislėpsi. Spektaklis vyks baigiamoje įrenginėti kamerinėje salėje, kurioje žiūrovai bus itin arti, beveik visiškai išnyks atstumas tarp jų ir aktoriaus. Kartais gera, kai tą atstumą dengia šviesos uždanga, tačiau bandyti verta“, – sako aktorė.

Spektaklio „Kokio gražumo saulė“ premjera lapkričio 6, 7 dienomis 18 valandą, Juozo Miltinio dramos teatre.

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Teatro „Menas“ aktorė I. Visockaitė: „Pradėjau vaidinti 4-erių metų“

erikas

Lėlių vežimo teatras kviečia į premjerą

erikas

Švelninant ribojimus, teatrai ir koncertų salės pradės atsiverti birželio viduryje

erikas

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau