2.2 C
Panevėžys
Antradienis, 16 balandžio, 2024

Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje komandoje – ir panevėžietis

AutoriusJPFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS, ORGANIZATORIŲ

Kultūra, energetika ir verslas, viešieji ryšiai ir socialiniai projektai – visa tai veiklų sritys, ties kuriomis jau daugiau nei trisdešimt metų dirba pirmoji tarpdiplomatinė atstovybė Lietuvoje – Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje. Jis dar visai neseniai suformavo naująją patarėjų tarybą, kurios nariu pirmą kartą tapo ir panevėžietis – šiemet Panevėžio Juozo Balčikonio gimnaziją baigęs, Vilniaus universiteto studentas Ignas Janeliūnas.

Siekis tarpininkauti ir padėti

Šiaurės ministrų taryba yra vyriausybinio bendradarbiavimo forumas, jungiantis penkias valstybes – Daniją, Islandiją, Norvegiją, Suomiją ir Švediją, o taip pat autonomijos statusą turinčias Grenlandiją, Farerų ir Alandų salas.

Šiaurės ministrų tarybą sudaro 11 reguliariai susitinkančių įvairių sričių ministrų tarybų. Kasdieninę tarybos veiklą vykdo sekretoriatas Kopenhagoje (Danija). Šiaurės ministrų tarybos veikla glaudžiai susijusi su Šiaurės Taryba, kuri atlieka forumo funkciją Šiaurės šalių parlamentų bendradarbiavimui skatinti.

Tuo tarpu Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje įkurtas 1991 metais, siekiant atstovauti Šiaurės ministrų tarybai ir plėtoti Šiaurės šalių ir Lietuvos bendradarbiavimą. Taip pat Baltijos regione veikia keturi tarpusavyje glaudžiai bendradarbiaujantys biurai: Latvijoje (Rygoje), Estijoje (Taline, Narvoje ir Tartu).

Kilni misija Lietuvoje

Kaip pasakoja devyniolikmetis I. Janeliūnas, Šiaurės ministrų taryba ir jos įsteigtas biuras Lietuvoje dar mažai kam žinomas, todėl vienas iš kertinių įsteigtos patarėjų tarybos tikslų bus supažindinti visuomenę bei, žinoma, jaunimą su šios tardiplomatinės atstovybės veikla mūsų šalyje.

„Pati institucija pasitelkė į pagalbą jaunus patarėjus būtent tam, kad komunikacija su visuomene aktyvėtų, vykdomų iniciatyvų skaičius ir jų žinomumas augtų. Atstovybė vykdo ne tik įvairias rėmimo programas ar projektus, kuriuose dalyvauti gali Lietuvos piliečiai ar nevyriausybinės organizacijos, tačiau ir skatina Lietuvos bei Šiaurės šalių kultūrinį bendradarbiavimą, informacijos teikimą nacionaliniais ir tarptautiniais klausimais“, – pasakoja vaikinas.

I. Janeliūnas.

„Būtent šiuo metu institucija administruoja tokius projektus, kaip jaunimo vaidmens didinimas atliepiant Darnaus vystymosi plano tikslus, atliekų rūšiavimas ir jų perdirbimas ar švietimo sistemos stiprinimas bendradarbiaujant tarp Šiaurės šalių ir Lietuvos. Būtent jauni žmonės turi galimybę prisidėti prie šių ar kitų projektų ir patarti, kaip juos įgyvendinti būtų galima kuo geriau ir kokybiškiau. Tą darome ir mes – naujieji patarėjų tarybos nariai“,  – sako I. Janeliūnas.

Kviečia diskutuoti

Viena naujausių iniciatyvų, prie kurios įgyvendinimo svariai prisideda ir pats Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, yra jau rugsėjo 2-3 dienomis Birštone vyksiantis nacionalinis diskusijų festivalis „Būtent!“.

„Po neilgos pertraukos į Birštoną grįžta diskusijų festivalis „Būtent!“, kuriame tradiciškai visus pakviesime į diskusijų erdvę „Šiaurietiška Lietuva“. Festivalis įkvėpimo semiasi iš ilgametes tradicijas turinčių demokratinių festivalių Šiaurės šalyse, tad, atsižvelgdami į tai, šiais metais visus pakviesime analizuoti visam globaliui pasauliui aktualias temas“, – teigia jaunasis patarėjų tarybos narys I. Janeliūnas

„Diskusijų temas padiktavo visą pasaulį sukrėtę įvykiai ir būtinybė ieškoti sprendimų, kaip galėtume sustiprinti savo visuomenes ir demokratiją. Covid-19 pandemija susilpnino mūsų asmeninius ir bendruomeninius ryšius, o Rusijos karinė ataka prieš Ukrainą pakeitė nusistovėjusią saugumo situacija regione ir apskritai pasaulyje. Todėl šiandien kaip niekada svarbu susitikti gyvai ir pradėti tartis, kokių pokyčių reikia, kad mūsų regionas, mūsų visuomenė ir mes kaip piliečiai taptume stipresni“ – neslepia panevėžietis.

Drauge su Danijos, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos ambasadomis Lietuvoje ir „Nordic Talks” tinklalaide festivalyje „Būtent!“ bus surengtos 4 diskusijos, kurių metu dalyviai nagrinės skirtingus atsparios demokratijos aspektus: tvarumą, skaitmenizaciją, visuomenės atsparumą bei jos lyderystę.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžyje paskirstytos lėšos vaikų ir jaunimo meno bei tautinio meno kolektyvų veiklos projektams

confident-noyce

„Swedbank“ ekspertai: jaunimas uždirba trečdaliu mažiau nei norėtų, abejoja dėl savo profesijos ateities

confident-noyce

Apdovanotas veiklus Panevėžio jaunimas

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau