Šiandien – Trijų Karalių diena

Šiandien – Trijų Karalių diena

JP, DELFI / Panevėžio miesto savivaldybės nuotr.

Sausio 6-ąją, Trijų karalių dieną sakoma baigiasi visas šventinis laikotarpis, o lietuviai Tris karalius dar vadina riebiosiomis kūčiomis.

Sausio 6-oji tradiciniame kalendoriuje yra Trijų Karalių šventė. Bažnyčios liturginiame apeigyne ji vadinama Viešpaties Apsireiškimu. Trys išminčiai, vedini Mesijo žvaigždės, atėjo nusilenkti ir įteikti dovanų Betliejuje gimusiam kūdikėliui Jėzui, pripažindami jį viso pasaulio Išganytoju.

Kartu šia diena baigiasi didžioji saulės sugrįžimo šventė. Truko ji lygiai dvylika dienų, o šviesaus paros laiko prisidėjo 16 minučių. Kaime sakydavo, kad diena pailgėjusi per gaidžio žingsnį. Tokį žymų poslinkį žmonės senovėje susekdavo, tikėtina, stebėdami žvaigždes.

BIC

Sausio 6-ąją, Trijų karalių dieną sakoma baigiasi visas šventinis laikotarpis, o lietuviai Tris karalius dar vadina riebiosiomis kūčiomis.

Tai Betliejaus žvaigždės šventė, bet kaip paprastai Lietuvoje visos mūsų tradicijos persipynusios. Kaip yra iš tikrųjų, „Žinių radijui“ padėjo išsiaiškinti etnologė Gražina Kadžytė. „Karaliai karūnuoti, vainikuoti, o šventės yra geros tada, kai mes jas gražiai pradedame ir kilmingai pabaigiame“, – sakė etnologė.

G. Kadžytė taip pat akcentavo, jog riebiasias kūčias išgalvojo XXI amžiaus apsirijėliai, mat senovėje tai turėjo visiškai kitokią šventės prasmę.

„Senovėje vaikščiodavo genties pasiųsti atstovai. Jie apvaikčiodavo savo bendruomenės namus ir juos palaimindavo. Ir dabar yra išlikęs užrašas, kurį mes brėžiame ant durų staktos. Mūsų vyresnieji ar seneliai parsinešę šventintą kreidą iš bažnyčios, įbrėžia tris kryželius ir tris raides KMB. O anksčiau tai padarydavo tie iškilmingieji trys karaliai, kurie apvaikščiodavo namus. Dar paberdavo grūdų, kad tuose namuose nieko netrūktų. Tos trys raidės visų pirmiausia reiškia lotynišką palaiminimą“, – pasakojo G.Kadžytė.

O to, anot etnologės, reikia tam, kad pro duris neįeitų blogis. „Žmonės duris ženklina tam, kad pro jas neįeitų blogis, piktoji dvasia. Tai tarytum namų užraktas. Bažnyčioje girdėjau nuostabią mintį, kad jeigu žmonės duris pažymi šiuo ženklu, tai turėtų būti ir dvasios ženklas. Ženklas, kad šių namų durys yra atviros tiems, kam reikia paguodos, pagalbos. Žmonės, kurie pasiruošę padėti visiems. Tai gerumo, dosnumo, dalinimosi ženklas“, – pasakojo G.Kadžytė.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.