11.8 C
Panevėžys
Penktadienis, 20 gegužės, 2022

Šeši dešimtmečiai su „Tėvyne“: kaip keitėsi vienintelis Panevėžio rajono laikraštis?

AutoriusSAMANTA ILONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Kiekvienam žmogui bene svarbiausia šventė – gimtadienis, bet ši šventė svarbi ir leidiniui „Tėvynė“. Savaitraštis balandžio 27 dieną minėjo gražų 60-ies metų jubiliejų.

Kiekvienam žmogui bene svarbiausia šventė – gimtadienis, bet ši šventė svarbi ir leidiniui „Tėvynė“. Savaitraštis balandžio 27 dieną minėjo gražų 60-ies metų jubiliejų.

Žodis „Tėvynė“ – daugiareikšmis. Tai ir gimtoji vieta, gimtinė, tėviškė, ir gimtasis kraštas, o spaudoje „Tėvynė“ – vienintis Panevėžio rajono laikraštis, einantis nuo 1962 m. balandžio 27 d. 1962 m. išėjo 103 numeriai. Na, o šiandien turime jau 7356 numerius.

Pirmasis laikraščio redaktorius – Leonas Grubinskas. Redaktoriais dirbo Povilas Kancė, Zenonas Merkelis, Algimantas Kaminskas, Jonas Sabalys, Visvaldas Tebeliškis ir dabar – Audronė Koriakina.

„Tėvynė“ 1962–1989 m. ėjo tris kartus per savaitę, nuo 1990 m. – du kartus, 2009 m. tapo savaitraščiu.

Laikraštis „Tėvynė“ visada buvo žmonių balsas. Net ir sovietiniais metais, kai naujienos turėjo būti skelbiamos tokios, kokių reikia, „Tėvynė“ kalbėjo apie paprastų Panevėžio rajono žmonių gyvenimą.

Savaitraščio „Tėvynė“ gimtadienio jubiliejaus proga gražių ir prasmingų žodžių negailėjo keli pakalbinti su leidiniu susiję žmonės.

V. Tebeliškis.

Savaitraščio „Tėvynė“ buvęs redaktorius Visvaldas Tebeliškis:

„Miežiškietis sako „esu miežiškėnas“, raguvietis – „esu raguvis“, o Šilų gyventojas prisistato dar romantiškiau – „esu šilaivis“. Ir žodis tarsi nuplaukia. Bet atminty pasilieka. Ir kelia asociacijas. Jis neša ne tik žinią, bet ir emociją. Tuo labiau spausdintas žodis.

Visiškai suprantu kolegas, kad šiais visuotinio lėkimo laikais raustis atminty ir ieškoti retesnio, išskirtinesnio žodžio įvykiui nusakyti, herojui apibūdinti tiesiog nėra kada. Ieškančiajam kyla pavojus su savo rašiniu, su skubia žinia nepakliūti į puslapį. Bet kitam gal labai ieškoti ir nereikia? Jam viskas tarsi šalia padėta. Tiesiog žodžių lobynas.

Pasidairęs po šešių dešimtmečių platumo „Tėvynės“ lankas, pirmiausia atmintyje susitinku su vaizdingų rašinių autoriais. Ne probleminių, ne kritinių straipsnių rašytojais, bet tiesiog žodžio virtuozais. Gerokai seniau tai buvo tėvynainiai Algirdas Černa, Elena Mezginaitė. Gaivus žodžių vėjas plūstelėjo su Jono Sabalio atėjimu į „Tėvynę“. Labai reikšmingai žodžio meistrų gretas papildė Ingrida Paškauskaitė, Birutė Kronienė. Pasiilgstu Birutės rašinių. Viliuosi, kad darbuodamasi bibliotekoje, ji vis kaups jau ir šiaip turtingą savo žodyną ir bent retkarčiais pradžiugins mane ir „Tėvynės“ skaitytojus,

Visiems rašantiems ir rašysiantiems „Tėvynei“ linkiu ieškoti tikslesnio, vaizdingesnio, retesnio žodžio. Ir surasti.“

B. Kronienė.

 Buvusi „Tėvynės“ korespondentė Birutė Kronienė:

„Miela „Tėvyne“, sveika sulaukusi tokio brandaus jubiliejaus ir vis dar taip gerai atrodanti! Šeši dešimtmečiai laikraščiui tikrai yra retas reiškinys, tai verta švęsti ir branginti. Linkiu stiprėti, plėstis, neprarasti drąsos ir ryšio su Panevėžio rajono gyventojais. „Tėvynės“ laikraščiui esu dėkinga už septynerius labai gerus savo metus, už pažintį su Panevėžio rajonu, daugybę užsimezgusių šiltų ryšių ir už pamokas, kokie nepaprastai vertingi yra paprastų žmonių gyvenimai. Niekaip negaliu atitrūkti nuo žurnalistinio darbo ir labai tikiuosi, kad ir nepavyks to padaryti. Ačiū už draugystę, mieli tėvynainiai.“

P. Žagunis.

 Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis:

„Praėjo 60 metų, kai Panevėžio rajono gyventojų namus pasiekė pirmasis laikraščio „Tėvynė“ numeris. Pervertus septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje pradėto leisti iki dabar laikraščio komplektus, susidėlioja viso Panevėžio rajono augimo, žmonių gyvenimo vaizdas: „Tėvynė“ iš tiesų yra gyvenimo veidrodis, kuriame ne tik atsispindi, bet ir išlieka tai, kas tuo metu buvo ir dabar yra ryškiausiai matoma.

Akivaizdu, jog prieš 60 metų savo kelią pradėjusi „Tėvynė“ yra išgyvenusi daug permainų, mačiusi įvairiausių istorinių laikotarpių, jai teko patirti ne vieną per­sitvarkymą, kol laikraštis tapo objektyvus ir visiškai nuo niekieno nepriklausomas. Šis daugeliui ne tik Panevėžio rajono, bet ir miesto gyventojų žinomas leidinys, užgrūdintas laiko išbandymų, iki šiol turi nemažai gerbėjų ir pasiekia net atokiausius kaimelius ir viensėdžius. Ne viena rajono gyventojų karta užaugo su ilgametes tradicijas išsaugojusiu ir jas puoselėjančiu leidiniu.

Laikraštis reikalingas tiek, kiek jis reikalingas žmogui, kuris jį perka, užsako ir skaito. „Tėvynė“ pagrįstai gali didžiuotis stabiliu tiražu, kurį užtikrina skaitytojų pasitikėjimas bei palaikymas. Būtent žmonės, prenumeruojantys rajono laik­raštį, yra geriausi vertintojai. Esame savo krašto patriotai, todėl džiaugiamės laikraštyje radę pozityvias idėjas, šviežias mintis ir sektinus pavyzdžius, kurie telkia žmones geriems darbams, o ne skatina rietenas ir sėja pyktį.

Džiugu, kad „Tėvynė“ yra ne tik tradicinė žiniasklaidos priemonė, bet ir aktyvus Panevėžio rajono bendruomenės narys, buriantis, telkiantis aplink save žmones, inicijuojantis įvairius konkursus, projektus ir renginius. Ši sukaktis – tai ne tik laikraštyje dirbančių žmonių, bet ir visų mūsų, skaitytojų, šventė.

Nors dabar interneto amžius, spausdintas žodis nepraranda galios. Daug leidinių neišgyveno, kai kurie pasitraukė į internetinę erdvę. Jeigu 2022 metais mes kalbame apie gyvuojantį laikraštį, vadinasi, atlaikėte išbandymus. Sveikinu laikraščio darbuotojus, kurie anksčiau ir dabar laiko kartelę.

Jeigu lygintume su žmogaus amžiumi, laikraščiui 60 – garbinga sukaktis. Iš tokio „senjoro“ tikimės brandaus požiūrio, pasverto ir atsakingo žodžio, išmintingo vertinimo. Nekart esu bendravęs su šio laikraščio žurnalistais, tad galiu pasakyti, kad jie neiškraipo išsakytos nuomonės, pateikia faktus tokius, kokie jie yra, atsakingai žiūri į spausdintą žodį. Manau, laikraščio misiją atliekate šviesdami žemdirbius ir kitus kaimo gyventojus, informuodami juos apie tai, kas vyksta šalyje ir pasaulyje, parodydami žemės ūkio sektoriaus dalyvių solidarumo svarbą. Ūkininkams, kaimo bendruomenėms teikiate svarbią informaciją apie paramos priemones, diegiamas pažangias technologijas ir naujas veiklas. Dar ryškiai atsispindi ir labai svarbi kultūrinė laikraščio misija, taip pat reikšmingas vaidmuo ir formuojant pilietiškumą.

Įžengę į 70-uosius laikraščio leidybos metus, ir toliau stenkitės išlikti girdimi ir skaitomi, objektyvūs ir principingi. Ir toliau būkite ne tik savotišku Panevėžio rajono įvykių metraščiu, bet ir daugelio draugu. Net ir įsigalint pažangioms informacinėms technologijoms, nepaliaukite būti reikšminga panevėžiškių kasdienybės dalimi.

Jūs mums reikalingi: penktadienio rytais su nekantrumu naujo numerio laukiantys skaitytojai prisipažįsta, kad paimti į rankas laikraštį „Tėvynė“ – vienas smagiausių ir maloniausių dienos ritualų.

ILGIAUSIŲ METŲ!“


1 komentarai

Daiva 2022-05-01 15:32 at 15:32

Džiugu, kad Tėvynė taip ilgai gyvuoja, kad ji reikalinga, skaitoma, norima. Kaip taip retėja popierinė žiniasklaida! Gyvuok, Tėvyne, dar ilgai, būk spausdinama ir po 40 metų.

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Gegužės 20-osios „Tėvynėje“: šiukšlėse skendinti koplyčia ir naujos tradicijos Paįstryje

confident-noyce

Gegužės 13-osios „Tėvynėje“: nauji bankomatai Panevėžio rajone ir išpuolis Katinų kaime

confident-noyce

Laikraščio „Tėvynė“ 60-ojo gimtadienio proga – padėkos ir skaitytojams, ir partneriams

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau