-0.2 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 5 gruodžio, 2024

Sensacingas radinys Sibire: taip puikiai išsilaikęs gyvūnas – tikra retenybė

Autoriusgismeteo.ltFotoValery Plotnikov

Ledinėje Sibiro šiaurėje tirpstantis amžinasis įšalas atskleidžia tikras sušalusių priešistorinių gyvūnų kapines.

Pastaraisiais dešimtmečiais Rusijos Jakutijos Respublikoje vietos gyventojai ir mokslininkai rado senus dviejų liūtų jauniklių, bizono, arklio, gauruotojo raganosio mažylio ir labiausiai nepažeisto gauruotojo mamuto palaikus.

Klimato kaitai toliau atitraukiant šį labai svarbų ledo kilimą, mūsų neabejotinai laukia dar daugiau atradimų.

Netoli ten, kur buvo aptiktas pirmasis ir iki šiol vienintelis gauruotojo raganosio jauniklis, dabar gyventojai atrado kitą jo rūšies atstovą, kuris šįkart yra beveik 80 procentų nepažeistas, skelbia sciencealert.com.

Dešimtis tūkstančių metų saugotas lede šis jaunas gauruotasis raganosis vis dar turi savo storus, rausvai rudus plaukus, visas savo galūnes ir didžiąją dalį vidaus organų, įskaitant ir žarnyną.

Iki šiol šis nedidelis gauruotas sutvėrimas yra geriausiai išsilaikęs gauruotasis raganosis, kuris buvo aptiktas Jakutijos Arktyje, o taip pat gali būti labiausiai nepaliestas kada nors pasaulyje atrastas toks gyvūnas.

„Jaunasis raganosis buvo tarp trijų ir keturių metų amžiaus, o mirties, kurios labiausiai tikėtina priežastis yra nuskendimas, metu jis gyveno atskirai nuo savo motinos,“ – „The Siberian Times“ sakė paleontologas Valery Plotnikov iš Rusijos mokslų akademijos, kuris buvo pirmasis pateikęs šio radinio aprašymą. „Gyvūno lytis vis dar lieka nežinoma. Mes laukiame radiokarboninių analizių, kurios nurodytų, prieš kiek metų jis gyveno, tačiau labiausiai tikėtina, kad datos svyruoja tarp 20000 ir 50000 metų.“

Plaukai ant šio seniai mirusio gyvūno dabar gali atrodyti fragmentiški ir apdriskę, tačiau jie demonstruoja kur kas tankesnę ir vešlesnę praeitį. Žvelgiant į plaukų išsidėstymą, mokslininkai mano, kad gyvūnas mirė jo kūną dengiant vasariniam kailiui, tačiau tam patvirtinti reikalingos tolesnės laboratorinės analizės.

Rugpjūtį aptiktas Tirekhtyakh upės pakrantėje, šis raganosio karkasas buvo ypač sunkiai pasiekiamas.

Didžiulėje, atokioje Jakutijos teritorijoje egzistuoja vos keli keliai ir vasaros metu dauguma vietovių yra pasiekiamos tik laivais ar oro transportu. Regionai atsiverti ima tik žiemą. Būtent tuomet ima formuotis laikinų ledo kelių tinklai, leidžiantys sunkvežimių vairuotojams pristatyti prekes į pačias šiauriausias regiono vietoves.

Vis dėlto, net ir be išsamesnio kūno tyrimo, yra aišku, kad tai didelis atradimas. Anksčiau, vienintelis kitas šiame regione atrastas gauruotasis raganosis, buvo dar jaunesnis mažylis, pavadintas Saša, ir jo plaukai buvo labiau „blondiniški“.

Dėl abiejų šių atradimų Plotnikov mano, kad gauruotieji raganosiai nuo pat mažų dienų jau buvo prisitaikę prie stingdančiai šalto klimato. Ant naujausiojo atrastojo gyvūno ragų pastebimos žymės rodo, kad jis ieškojo maisto.

Komanda planuoja išsiųsti raganosį į Jakutijos sostinę tolesniems tyrimams. Tuomet palaikai bus išsiųsti į Švediją, kur mokslininkai dirba kurdami daugybės raganosių genomų sekas, taip siekdami geriau suprasti  jų istoriją ir priežastis, kodėl jie išnyko.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Į Panevėžį vėl atklydo lapė: vieni žavisi, kiti – bijo

confident-noyce

Vyriausybė nepritaria, kad baigę gyvulininkystę teiktų sveikatos paslaugas su gyvūnais

confident-noyce

Perspėja dėl laukinių gyvūnų keliuose: šiemet žalų – jau kiek pernai per visus metus

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau