11 C
Panevėžys
Sekmadienis, 22 birželio, 2025

„Sengirės“ kino seanse – stulbinanti vizualinė odisėja „Upė“

Autoriusjp
Fotoorganizatorių

Balandžio 16 d. 17.15 val. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos konferencijų salėje – antrasis „Sengirės kino” seansas. Kiną ir aplinkosaugą vienijantis projektas pristatys dokumentinį filma „Upė” (rež. Jennifer Peedom, Australija, 2021 m.).

Tai stulbinanti vizualinė odisėja apie tai, kaip upės formavo mūsų planetos kraštovaizdžius ir žmonijos istoriją.

Filmas kviečia leistis į kelionę laiku per šešis žemynus, atskleidžia upes bei jų laukinę prigimtį iš dar nematytų perspektyvų. Hipnotizuojantis ir įspėjantis kūrinys, kuriame vaizdo, Australijos kamerinio orkestro sukurto muzikinio takelio, žymios roko grupės „Radiohead“ muzikos bei „Oskarų“ apdovanojimų nominanto Willemo Defoe įgarsinto poetiško pasakojimo dermė pabrėžia ne tik upių didybę, bet ir jų trapumą.

Nemokamą seansą pradės ichtiologo, Tarptautinės jūrų tyrimų tarybos (ICES), Lietuvos hidrobiologų draugijos ir netrukus startuosiančio projekto „Nemunas 2.0“ projekto valdybos nario dr. Kęstučio Skrupskelio videopristatymas. Jis apžvelgs Lietuvos upių būklę, žmogaus veiklos daromą poveikį ir kt.

Šio mėnesio „Sengirės kino“ partneris – „Nemunas 2.0“. Tai labdaros ir paramos fondas, siekiantis išsaugoti didžiausią Lietuvos upę ateities kartoms. Fondo tikslas – kurti atvirą upės ekosistemų monitoringą, leidžiantį operatyviai nustatyti taršos šaltinius ir užkirsti jiems kelią, skatinti visuomenės įsitraukimą į upių apsaugą.

„Nemunas Lietuvai – tai kur kas daugiau nei vanduo, energija ar žuvys. Jo svarba mūsų gamtai istorijai, kultūrai, tautos savasčiai yra ne mažesnė kaip Nilo Egipto civilizacijai. Ar mūsų kraštą dar bus galima vadinti Nemuno šalimi, ar praskaidrės jo vandenys, ar Nemunas ir toliau išliks gyvybės keliu, jungiančiu įvairių šalių gamtą ir žmones – tai priklauso ir nuo mūsų visų“,– sako botanikas, biomedicinos mokslų daktaras ir „Nemunas 2.0“ ambasadorius Mindaugas Lapelė.

„Antruoju programos filmu pasirinkome „Upę“, nes tema Lietuvai šiandien itin aktuali. Viešojoje erdvėje girdėti daug diskusijų apie upių panaudą ir apsaugą, tačiau konstruktyvaus pokalbio labai stinga. Mūsų siūlomas filmas leidžia pažvelgti plačiau – čia į upes žiūrima ne tik kaip į gyvastį, kurios tėkmė formavo pasaulį, bet ir kaip civilizacijų lopšį, žmogaus išgyvenimo sąlygą“, – teigia projekto organizatorės Aistė Račaitytė ir Silvija Duoblytė.

„Sengirės kinas“ – tai kiną, aplinkosaugą ir edukaciją jungiantis projektas, kurio pagrindas – kartą per mėnesį vienu metu Lietuvos miestų ir miestelių bibliotekose bei kultūros centruose rodomi dokumentinio kino seansai.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Bibliotekoje – tapybos paroda apie tai, ko nematome

JP Redakcija

Spalvų ir formų žaismas mokinių keramikos darbuose

JP Redakcija

Panevėžyje biblioteka į gyvenimą išleido 12 mažųjų „skaitonautų“

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads