Panevėžyje vyko vietokūros ir kultūrinio verslumo mokymai vykdančiajai komandai ir suinteresuotųjų šalių atstovams – tai Savivaldybės drauge su partneriais iš Skandinavijos šalių įgyvendinamo projekto „Vienijantis kūrybiškumo centras – Pragiedrulių sodyba“ dalis.
„Turėjome puikią galimybę pasisemti gerosios patirties iš projekto partnerių norvegų, jų organizacijos „Nabolagshager“ bei „Xwhy“ agentūros, kurie yra sertifikuoti kūrybiškos vietokūros ekspertai. Sužinojome naujų dalykų apie kultūrinio verslumo skatinimą bendruomenei, novatorišką, kūrybišką vietokūrą, kultūros objektų įveiklinimą ir kt.“, – sako Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Kultūros ir meno skyriaus vyr. specialistė Aušra Sipavičienė.
Dvi dienas vykusiuose mokymuose dalyvavo visi šio projekto partneriai – Panevėžio dailės galerija, teatras „Menas“, Panevėžio muzikinis teatras, „Aukštaičių-Žemaičių“ bendruomenė, laisvieji menininkai, Panevėžio miesto savivaldybės atstovai. Mokymuose dalyvavę 30 asmenų nuodugniai susipažino su projekto veiklomis, dirbdami grupėse kūrė bendrą viziją, grynino veiklas, ieškojo bendrų sąlyčio taškų.
Šiuo metu J. Čerkeso-Besparnio sodyboje rengiamas kūrybiškumo centras – priestatas su 350 kv. m. ekspozicijų, kūrybinių veiklų, konferencijų, poilsio, higienos ir kt. patalpomis, tvarkoma aplinka, esant palankioms oro sąlygoms bus įrengtas ekologinis sodas. Planuojama įkurti šiuolaikiškas teatro, muzikos ir dailės studijų erdves, kuriose vyks įvairūs vietos bendruomenės, miestiečių užsiėmimai.
Skaistakalnio parko teritorijoje esančioje J. Čerkeso-Besparnio sodyboje planuojama įkurti erdvę, į kurią galėtų atvykti menininkai ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio šalių, tokių kaip Norvegijos, Islandijos bei Lichtenšteino ir taip miesto kultūriniam gyvenimui suteikti eksperimentinio požiūrio bei naujų formatų, reaguojant į naujausias kultūrines, socialines, geopolitines, ekologines aktualijas.
Skaičiuojama, kad per metus sodyboje galėtų būti apgyvendinti 6 menininkai, čia jie galėtų įsitraukti į bendruomenės veiklas, susipažinti su Panevėžio kūrėjais, kūrybiniais procesais, organizuoti edukacijas. Siekiant centro veiklą vykdyti tikslingai, prie projekto įgyvendinimo prisijungs įvairios Panevėžio kultūros įstaigos – Panevėžio miesto dailės galerija, Muzikinis teatras, teatras „Menas“ bei kiti iniciatyvūs kūrėjai, organizacijos. Studijose vyks įvairūs kultūrinio verslumo mokymai, kurie ne tik ugdys kūrybiškumą, bet ir skatins socialinius pokyčius. Čia bus galima įgyti naujų įgūdžių, pažinti įvairias meno sritis, rasti bendraminčių, priemonių bei erdvę įgyvendinti gimusias idėjas.
Projekto vertė – šiek tiek daugiau nei 1 mln. Eur, kurių 960 tūkst. Eur sudaro ES lėšos. Projektą planuojama įgyvendinti 2024 metų balandį.